more_horiz
PR24 Portal
Section05
Muzeum Narodowe w Warszawie

Marc Chagall. W Warszawie można już oglądać niedawno zakupione prace

- Mamy prace o tematyce religijnej, mamy obrazy, które poświęcone są jego wielkiej miłości do obu żon, jego przeżyciom dotyczącym przebywania w dwóch światach: fantastycznym i realnym. Mamy jeszcze całą serię pejzaży i bukiety kwiatów - wyliczała podczas Dwójkowej audycji kuratorka wystawy "Chagall" dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Marc Chagall Dwójka Jakub Kukla muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie Warszawa malarstwo SZTUKA dzieła sztuki KULTURA

Wystawa Marca Chagalla na 160. lecie Muzeum Narodowego

Dzieła Marca Chagalla można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie na specjalnej wystawie zorganizowanej w ramach obchodów 160-lecia istnienia tej placówki. Odwiedzający zobaczyć mogą aż szesnaście prac malarza. Dwie z nich Muzeum już wcześniej posiadało w swoich zbiorach, natomiast czternaście pozostałych zakupiono na aukcji w Szwajcarii. To obecnie największa w Polsce kolekcja grafik artysty.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Marc Chagall muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa SZTUKA

Pieter Saenredam i jego ulubiony kościół

Pieter Saenredam był "portrecistą" kościelnych wnętrz, bodaj najlepszym wśród malarzy uprawiających w siedemnastowiecznej Holandii gatunek kerkinterieurs. Jego dzieła nie były architektonicznymi fantazjami, lecz co najwyżej nieco "podrasowanymi" dokumentacjami istniejących budowli. Ulubionym motywem Saenredama, podejmowanym od 1628 roku, był kościół św. Bawona w Haarlemie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Holandia Muzeum Narodowe w Warszawie Michał Montowski Grażyna Bastek

Muzeum Narodowe w Warszawie. Odważne w trudnych czasach

- Kupiliśmy Chagalla, kupiliśmy Académie Julian, również "Kompozycje astronomiczne" Witkacego i mały, piękny szkic Gottlieba. Dużo dobrych rzeczy się wydarzyło - gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł, który podsumował 2021 rok i podzielił się najbliższymi planami placówki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Dwójka Jakub Kukla malarstwo SZTUKA

Muzeum Narodowe w Warszawie zwiększa dostępność dla niepełnosprawnych. Szereg nowych rozwiązań

Plan tyflograficzny, pętle indukcyjne, pokój wyciszenia – to niektóre udogodnienia przygotowane dla osób niepełnosprawnych, odwiedzających Muzeum Narodowe w Warszawie. Dodatkowe rozwiązania sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Narodowe w Warszawie regiony mazowieckie Warszawa społeczeństwo niepełnosprawni niepełnosprawność

Jak Marc Chagall trafił do Polski? Kulisy aukcji

- Początek aukcji był dla nas bardzo niekorzystny, ceny szybowały w kosmos. Tu była szybka decyzja. Widząc, że spadł nam pierwszy, drugi obiekt - jeden kupiliśmy, następny znowu spadł - szybko przeliczyłem kwotę, którą dysponowaliśmy i podnieśliśmy minima. Tym sposobem zakończyło się to sukcesem - zdradził w Dwójce dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, dr hab. Łukasz Gaweł.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Marc Chagall Dwójka Paweł Siwek wystawa KULTURA SZTUKA

"Cranach. Natura i sacrum". Muzeum Narodowe w Warszawie z nową wystawą

- Te dwa obrazy powstały około 1510 roku i powszechnie uważa się, że to okres największego mistrzostwa Cranacha. To wtedy tworzył obrazy szczególnie piękne, z jednej strony ze względu na kolory i ikonografie, zaś z drugiej, kiedy przyjrzymy się im z bliska, zobaczymy jak są niezwykle precyzyjne, wymuskane, namalowane z wielkim namysłem - mówił o obrazach "Madonna pod jodłami" oraz "Adam i Ewa" Piotr Borusowski, kurator wystawy "Cranach. Natura i sacrum".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Jakub Jamrozek Dwójka wystawa KULTURA
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem