more_horiz
PR24 Portal
Section05
NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Koniec eldorado Gazpromu. Ale walka ws. Nord Streamu 2 trwa

- Dyrektywa gazowa kończy eldorado monopolistów gazu. Ostrze monopolu jest mocno stępione – mówił portalowi PolskieRadio24.pl Jerzy Buzek, poseł sprawozdawca PE ds. tego projektu. Dodał, że zasadność budowy Nord Streamu 2 zmniejsza się po wprowadzeniu w życie dyrektywy. Jeśli zostanie uchwalona - daje solidne narzędzia do dalszych działań. Niezależnie od tego, Parlament Europejski będzie wciąż starał się o to, by Nord Stream 2 ostatecznie nie został zbudowany.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Nord Stream 2 Niemcy Unia Europejska NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Prezes FSM: nikt nie handluje sprawą Karty'97 z Białorusią

Nikt nie handluje sprawą opozycyjnej Karty’97 z białoruskimi władzami. Rozumiemy niepokój redakcji, która co roku walczy z niepewnością - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej Maciej Falkowski. Przyznał, że sytuacja jest trudna, ale jest przekonany, że Karta przetrwa i tym razem.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja NASZ WYWIAD media opozycja demokratyczna propaganda

TYLKO U NAS Natalia Radzina: istnienie Karty'97 pod znakiem zapytania

- Znaczne zmniejszenie środków na portal Karta’97 oznaczałoby zamknięcie portalu, istniejącego od ponad 20 lat – mówiła Natalia Radzina, redaktor naczelna portalu  na konferencji prasowej. - Mam nadzieję, że to pomyłka i władze Polski zrozumieją, że tak jest. Jestem gotowa na rozmowę z MSZ i z Fundacją Solidarności Międzynarodowej – dodała.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja NASZ WYWIAD media opozycja demokratyczna propaganda

NASZ WYWIAD Bliski Wschód w pigułce. Jakie są sojusze i perspektywy?

- W ostatnim czasie maleje obecność USA na Bliskim Wschodzie. USA szukają pomysłu na swoją obecność w tym regionie. Tymczasem Rosjanie próbują dostać się tam,  skąd Amerykanie się wycofują, było tak na przykład w Libii, czy przez krótki czas w Egipcie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Robert Czulda, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Bliski Wschód Stany Zjednoczone Iran Izrael Rosja

NASZ WYWIAD B. ambasador: w USA jest polityczna zgoda ws. wojsk w Polsce

Za zwiększoną obecnością wojsk USA w Polsce są i republikanie, i demokraci - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. - Sceptycyzm Niemiec w tej sprawie ulegnie zmianie – uważa też nasz rozmówca. Zapytaliśmy także o rezygnację ważnego urzędnika, przyjaciela Europy Środkowej - asystenta ds. Europy i Eurazji, Wessa Mitchella, który odejdzie z urzędu 15 lutego. Czy to może nieść z sobą zmiany w amerykańskiej polityce wobec Warszawy?
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja ZSRR Daniel Fried Stany Zjednoczone NATO

NASZ WYWIAD Konferencja bliskowschodnia. Ekspert PISM: nie miejmy kompleksów, gramy o dużą stawkę

- Nie chodzi o Iran, a o podzielenie odpowiedzialnością za architekturę bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. To jest stawką tej konferencji – ma ona uruchomić nowy proces - mówi portalowi PolskieRadio.pl Bartosz Wiśniewski, szef Biura Badań i Analiz w PISM. Zaznaczył, że USA wypracowują nową strategię bliskowschodnią i możemy być częścią tego procesu. Chodzi też o zasypanie pęknięcia w kwestii Bliskiego Wschodu w ramach wspólnoty transatlantyckiej. Analityk dodał, że zachwycalibyśmy się geniuszem dyplomacji innych państw, gdyby to one gościły konferencję. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Bliski Wschód Stany Zjednoczone Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Iran Izrael

TYLKO U NAS Dorota Banaszczyk ambasadorką Energi. "Dziękuję za zaufanie"

Mistrzyni świata w karate olimpijskim (kat. 55 kg) Dorota Banaszczyk podpisała umowę z Grupą Energa, na mocy której stanie się ambasadorką firmy. - To duża pomoc - przyznała zawodniczka w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. W ostatnim czasie głośno było o problemach 22-latki, która, ze względu na konflikt działaczy, musiała opłacać starty w kwalifikacjach olimpijskich z własnej kieszeni.
Zobacz więcej na temat:  Sporty walki SPORT NASZ WYWIAD Energa karate

NASZ WYWIAD B. ambasador USA: uwaga na dezinformację ze strony Rosji

- Jestem dumny, że razem z naszymi polskimi przyjaciółmi zniszczyliśmy ład jałtański i budowaliśmy Europę bez podziałów – mówi były ambasador Daniel Fried w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Były asystent sekretarza stanu ds. Europy przestrzegł przed agresywną dezinformacją Rosji i przed próbami zastraszania w stylu Chruszczowa.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja ZSRR Daniel Fried Stany Zjednoczone obwód kaliningradzki Nikita Chruszczow NATO

NASZ WYWIAD Białoruski portal niezależny liczy na pomoc Polski

Portal Karta’97, kierowany przez dysydentkę białoruską, dziennikarkę Natalię Radzinę, walczy o przetrwanie. Charter97.org jest jednym z niewielu mediów, które walczą z propagandą Rosji na Białorusi. Obecnie, jak mówi Natalia Radzina, redakcja Karty’ 97 od początku roku musi radzić sobie bez funduszy. Sytuacja jest bardzo trudna.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja NASZ WYWIAD media opozycja demokratyczna propaganda

NASZ WYWIAD Prof. Mink: widać nowe otwarcie w relacjach Francji i Polski

 - Francja zmienia politykę względem krajów Europy Środkowej – zwłaszcza wobec Polski, Węgier – zauważa politolog, socjolog prof. Georges Mink, wykładowca i badacz czołowych francuskich instytucji naukowych, współpracujący obecnie także z Kolegium Europejskim w Natolinie. Doradcy prezydenta Francji sugerują mu komunikację i szukanie porozumienia – mówi politolog w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Francja relacje polsko-francuskie Emmanuel Macron

NASZ WYWIAD Co jest nie tak z tzw. przemysłem internetowym?

- Najpierw robota, a później wypłata. Tylko wtedy są stworzone przynajmniej teoretyczne warunki, żeby przedsiębiorcy mogli odczuwać na własnej skórze efekty działania. To jest problem globalny i rzeczywiście objawia się tak, że ludzie, z którym mamy do czynienia w Dolinie Krzemowej i z którymi jesteśmy w kontakcie, mówią, że to jest rewolucja - mówił w rozmowie z PolskieRadio24.pl o tzw. przemyśle internetowym Tomasz Kuzak z Information Desired.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD seo internet

NASZ WYWIAD Ekspert: Rosja zbroi Kaliningrad i tworzy potencjał ofensywy

- Rosja wzmacnia siły wojskowe na kierunku zachodnim, w tym w Kaliningradzie. Deklaruje, że chodzi o odstraszanie, ale widzimy, że wzmacnia potencjał ofensywny – mówi portalowi PolskieRadio24.pl ekspert PISM Anna Maria Dyner. To obszar bardzo istotny strategicznie, bo daje Rosji potencjalną możliwość nie tylko ataku na Polskę czy Litwę, ale także na inne państwa basenu Morza Bałtyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko Polski Instytut Spraw Międzynarodowych NASZ WYWIAD obwód kaliningradzki Kaliningrad