more_horiz
PR24 Portal
Section05

NBP

Będzie łatwiej o kredyt? UKNF podjął ważną decyzję

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego złagodził warunki oceny zdolności kredytowej i wskazał, że najniższy, minimalny poziom bufora (2,5 pkt proc.) powinien być stosowany dla kredytów z tymczasowo stałą stopą procentową, a dla kredytów ze zmienną stopą procentową bufor powinien być adekwatnie wyższy - poinformował Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy NBP stopy procentowe stopy rynkowe mieszkanie deweloper budownictwo POLSKA banki społeczeństwo

Eksperci: spowolnienie gospodarcze, ale nie recesja może potrwać długo

Osłabienie gospodarcze w Polsce na pewno się wydłuży. Nie możemy liczyć, że teraz czeka nas wzrost, a to także z powodu wydłużającego się okresu  trwania wysokiej inflacji. Taką drogę w polityce fiskalnej obraliśmy i teraz trzeba się już jej trzymać - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UE i Piotr Bartkiewicz z Pekao S.A.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej inflacja NBP

Zaostrzyły się warunki udzielania kredytów. Najnowsze dane NBP

W I kwartale 2023 r. banki przewidują dalsze zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych i dla MSP oraz brak zmian polityki kredytowej w przypadku pozostałych rodzajów kredytów - wynika z kwartalnej informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo NBP kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy oprocentowanie oprocentowanie pożyczek gotówkowych lokata terminowa kurs walut bank centralny

Szybki Monitoring NBP. Spadek presji płacowej, osłabienie popytu na pracę, osłabienie aktywności inwestycyjnej

W I kwartale 2023 r. należy oczekiwać osłabienia aktywności inwestycyjnej w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych - wynika z Szybkiego Monitoringu NBP. Według banku centralnego firmy wskazują spadek presji płacowej, mimo to udział firm prognozujących podniesienie wynagrodzeń w kolejnym kwartale nieznacznie wzrósł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP inflacja zatrudnienie zarobki płace firma

Eksperci o perspektywach inflacji. Efekty działań firm mogą być widoczne jeszcze w styczniu

Spadek inflacji w grudniu do 16,6 proc. to głównie efekt niższych kosztów ogrzewania - zwrócił uwagę Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do piątkowych danych GUS. W jego ocenie na koniec III kwartału br. inflacja obniży się poniżej 10 proc. - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo konferencja NBP inflacja banki stopy procentowe

Eksperci: pierwszy kwartał 2023 roku pokaże, co dalej będzie się działo z inflacją i gospodarką

Analizując inflację teraz przede wszystkim powinniśmy patrzeć na inflację bazową a nie konsumencką. Jest ona jednak cały czas wysoka a to od niej będzie zależało jak długo utrzymają się wzrosty cen widoczne w naszych kieszeniach. To też będzie z pewnością miało wpływ na decyzje o podwyższeniu lub nie stąp procentowych w kolejnych miesiącach. Jednak pierwszy kwartał będzie raczej czasem oczekiwania - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Aleksander Łaszek, ekonomista z Deloitte Polska i Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej NBP

Na horyzoncie koniec podwyżek oprocentowania lokat. Nawet najlepsze depozyty nie ochronią kapitału

Dynamiczny wzrost stóp procentowych doprowadził do zaostrzenia konkurencji na rynku depozytów bankowych dla gospodarstw domowych. Oprocentowanie depozytów urosło, ale lokaty nie oferują stopy zwrotu pozwalającej pokonać inflację. Dodatkowo na horyzoncie majaczą obniżki stóp procentowych najbliższej jesieni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo konferencja NBP inflacja banki stopy procentowe