more_horiz
PR24 Portal
Section05
Nord Stream 2

Zbigniew Kuźmiuk: Rosja traktuje gaz jako broń polityczną

– Rosjanie, dzięki Nord Stream 2, bez pośrednictwa Ukrainy, będą sprzedawać jeszcze więcej gazu zachodniej Europie niż do tej pory. W związku z tym otrzymają dodatkowe pieniądze, które przeznaczą na zbrojenie, a następnie, przy pomocy nowocześniejszych rakiet, zaatakują Zachód – w ten sposób Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, postarał się nakreślić możliwe konsekwencje powstania rosyjsko-niemieckiego gazociągu na dnie Bałtyku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja gaz ziemny Gazprom gaz Nord Stream 2 Europa bezpieczeństwo energetyczne energetyka

Rosyjsko-niemieckie interesy gazowe zagrożeniem dla Polski

Od północnych Niemiec do Czech - to trasa planowanego gazociągu Eugal, którym ma popłynąć rosyjski gaz z rurociągu Nord Stream.  Czy rosyjsko-niemiecka sieć gazowa oplecie Europę? Jak w tej sytuacji poradzi sobie Polska? O tym w audycji „Kulisy Spraw” rozmawialiśmy z Pawłem Poprawą, ekspertem do spraw energetyki i gazownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gazprom gaz ziemny gaz Niemcy Rosja Nord Stream 2 Europa energetyka

Ostry głos regionu ws. Rosji. Echa słów o wojnie Chin i USA

Nord Stream II jako zagrożenie, także natury miliatarnej, obrona przed agresją Rosji, wojna na Ukrainie, potrzeba rozwoju Partnerstwa Wschodniego, europejska solidarność konieczność wzmocnienia wschodniej flanki NATO, infrastruktury cywlino-wojskowej i znaczenie relacji transatlantyckich –  to główne wątki dyskusji podczas Warsaw Security Forum. Pojawił się również wątek rywalizacji Chin i USA, a nawet teza o możliwej wojnie w ciągu 15 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT bezpieczeństwo Jacek Czaputowicz Nord Stream 2 Rosja Chiny USA

Po podpisaniu umowy z USA. "Mamy o 30 proc. tańszy gaz"

Polska będzie kupowała gaz od Stanów Zjednoczonych. W siedzibie PGNiG nasz operator podpisał umowę na 24-letnie dostawy gazu skroplonego z firmą Cheniere. – To bardzo ważna umowa. Gaz amerykański jest tańszy o 30 procent od rosyjskiego – powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Krystyna Bobińska (Instytut Sobieskiego).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stany Zjednoczone Andrzej Duda energetyka Nord Stream 2 polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski

Minister: inwestycje USA w naszą energetykę byłyby przełomem

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówi o możliwych amerykańskich inwestycjach w energetykę w naszym regionie. Ta sprawa była jednym z tematów popołudniowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z amerykańskim sekretarzem ds. energii Rickiem Perrym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Dodaje, że pokazujemy regionowi, jak przerwać dalsze uzależnianie się od Rosji w sferze energetyki i że są inne możliwości. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA energetyka Stany Zjednoczone Andrzej Duda Krzysztof Szczerski Nord Stream 2