more_horiz
PR24 Portal
Section05
Nord Stream

Rosja odcina Niemcy od gazu. Prof. Jabłoński: to może być element gry politycznej

- Myślę, że Niemcy nie są do końca zaskoczeni ograniczeniem przesyłu gazu przez gazociąg Nord Stream. Nie do końca wierzę, że to jest jednoznaczna kara Putina przeciw Niemcom. (...) Władimir Putin pomaga włączyć Niemcy w obszar krajów, które także zostały objęte sankcjami i w ten sposób pomaga to panu kanclerzowi Olafowi Scholzowi wyjść z twarzą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL-u.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń ŚWIAT Europa Unia Europejska ekologia ochrona środowiska energetyka gaz Gazprom Nord Stream

Forum w Davos. Jacek Sasin: rosyjskie surowce nie mogą być alternatywą dla węgla

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że rosyjskie surowce nie mogą być prawdziwą alternatywą dla węgla. W Polskim Domu w szwajcarskim Davos wicepremier otworzył panel dyskusyjny poświęcony dywersyfikacji energetycznej w Europie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT GOSPODARKA Europa węgiel Rosja sankcje Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Nord Stream Jacek Sasin Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

FELIETON Zasada Bismarcka nadal obowiązuje w Berlinie. Felieton Miłosza Manasterskiego

Kanclerz Otto von Bismarck pytany o sekrety dobrego rządzenia państwem niemieckim odpowiedział: "Tajniki polityki? Podpisać dobry traktat z Rosją". Do dziś wiele się w Niemczech zmieniło od tamtych czasów, ale zasada Bismarcka nadal obowiązuje - pisze w swoim najnowszym felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 felieton miłosz manasterski polityka Berlin Otto von Bismarck Nord Stream 2 Nord Stream Kreml Unia Europejska Donbas

Європарламент закликав до негайного та повного ембарго на російські енергоносії

Депутати ухвалили резолюцію, в якій вимагають жорстких санкцій проти росії за напад на Україну. У ній є заклик не тільки відмовитися від Nord Stream 2, а й від Nord Stream 1
Zobacz więcej na temat:  Європарламент санкції Nord Stream війна Росії в Україні війна РФ проти України

"Tymi gazociągami płynie krew niewinnych ludzi". Mocne stanowisko premiera Morawieckiego

- Nie tylko gaz będzie płynął, jeśli popłynie, przez Nord Stream 2 i nie tylko, gaz płynie przez Nord Stream 1. Tymi rurami, tymi gazociągami, płynie krew niewinnych ludzi i nasi zachodni partnerzy muszą zdawać sobie z tego sprawę - mówił premier Mateusz Morawiecki po polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Nord Stream 2 Nord Stream Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie Rosja

Uniezależnić europejską energetykę. Anna Moskwa: surowce płyną do nas zgodnie z planem

Szwajcaria przyjmuje wszystkie sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji i zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych. To historyczna decyzja, zważywszy na podkreślaną od dawna neutralność tego państwa. Wciąż jednak można zrobić więcej, o co zabiega m.in. polska minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Anna Moskwa energetyka Nord Stream Nord Stream 2

"Stoi na czele partii Nord Stream 2". Apel premiera do Tuska o rezygnację z przewodniczenia EPL

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Sejmie, że rząd chce w porozumieniu z opozycją pracować nad ustawą o obronie ojczyzny. Podkreślił jednak, że nie można zapomnieć o tym, jaka była rzeczywistość pół roku temu i kto wówczas promował monopol gazowy dla Rosji. Jak zaznaczył, "Donald Tusk stoi na czele partii Nord Stream 2". - Europejska Partia Ludowa, której częścią jest Platforma Obywatelska, to był główny promotor Nord Stream 2, a więc ta partia stworzyła monopol gazowy dla Władimira Putina - podkreślił szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Nord Stream 2 gaz Mateusz Morawiecki Donald Tusk konflikty międzynarodowe Ukraina Rosja Nord Stream polityka

Ekspert PIE: wyraźny spadek inflacji nastąpi dopiero po roku 2022

Wszyscy na świecie zastanawiają się, czy obecna, globalna inflacja ma charakter przejściowy, czy też stały. Ale większość analityków uważa, że nastąpi jej spadek dopiero po roku 2022 -powiedział dr Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska inflacja ceny paliw gaz ziemny Gazprom OZE ekologia strefa euro Rosja Nord Stream COVID-19

"Potwierdzenie wieloletnich tez Polski". Anna Fotyga o orzeczeniu TSUE ws. gazociągu OPAL

- To potwierdzenie wieloletnich tez Polski dotyczących zasady solidarności energetycznej, której promotorem był śp. prezydent Lech Kaczyński - tak europosłanka Anna Fotyga skomentowała orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczące gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream. Sędziowie oddali skargę Niemiec na korzystny dla Polski werdykt unijnego Sądu Pierwszej Instancji z 2019 roku.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream OPAL Anna Fotyga Trybunał Sprawiedliwości UE

TSUE wyda dziś orzeczenie ws. gazociągu OPAL. Niemcy złożyły skargę na korzystny dla Polski werdykt

Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosi w czwartek orzeczenie w sprawie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream. Chodzi o skargę Niemiec na korzystny dla Polski werdykt unijnego sądu w Luksemburgu z jesieni 2019 roku. Wtedy sędziowie przyznali rację Warszawie i unieważnili decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. W tej sprawie rzecznik generalny unijnego Trybunału opublikował już swoją opinię, również pomyślną dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa energetyka Nord Stream Trybunał Sprawiedliwości UE OPAL

Putin w "Zeit": dzięki dobrej współpracy Niemiec i Rosji powstał wspaniały Nord Stream

W opublikowanym we wtorek przez portal niemieckiego tygodnika "Zeit" z okazji 80. rocznicy napaści Niemiec na ZSRR tekście prezydent Rosji Władimir Putin podkreśla, że Moskwa i Berlin "nie mogą sobie pozwolić na dźwiganie ciężaru nieporozumień, pretensji, konfliktów i błędów z przeszłości, bo to obciążenie uniemożliwia nam rozwiązywanie bieżących problemów".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja HISTORIA II wojna światowa ZSRR Związek Radziecki Władimir Putin Nord Stream Nord Stream 2 Europa
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem