more_horiz
PR24 Portal
Section05
Nursułtan Nazarbajew

TYLKO U NAS "Ojciec narodu" poparł Tokajewa. Kazachska opozycjonistka: to pocałunek śmierci

Po kilkunastu dniach milczenia były prezydent Kazachstanu - nazywany też "Ojcem narodu" - Nursułtan Nazarbajew poparł Kasyma-Żomarta Tokajewa. - To jest pocałunek śmierci. On chce pokazać, że: "to jest mój człowiek", "ja go popieram", żeby Kazachowie Tokajewa tak samo nienawidzili - mówi w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadio24.pl Balli Marzec, opozycjonistka, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazachstan polityka Nursułtan Nazarbajew Rosja Ukraina serwis wschodni

NASZ WYWIAD Protesty w Kazachstanie. Kazachski analityk Gaziz Abiszew: społeczeństwo zbiedniało, a elity chwalą się swoim bogactwem

- Kazachstan jest biednym, słabym krajem z wielkimi dysproporcjami dochodów między elitami i ogromną częścią społeczeństwa. Elity dzięki instrumentom politycznym wyłuskują z państwowych zasobów duże środki finansowe. Spora część tego kapitału wywożona jest do offshorów - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl kazachski analityk Gaziz Abiszew, komentując ostatnie protesty w Kazachstanie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Kazachstan prawo USA Nursułtan Nazarbajew Kasym-Żomart Tokajew serwis wschodni

NASZ WYWIAD Niepokoje w Kazachstanie. B. ambasador RP: interwencja wojsk Rosji w związku z protestem społecznym to groźny precedens

- W Kazachstanie mamy do czynienia z konfliktem wewnętrznym, który autorytarna władza fałszywie przedstawia jako "agresję z zewnątrz". Pod tym pretekstem wezwano na pomoc  wojska rosyjskie i innych państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Ich wsparcie gwarantuje układ taszkencki, jednak tylko w przypadku napaści z zewnątrz – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Wiktor Ross, b. ambasador RP i wykładowca uniwersytecki.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Kazachstan prawo prawa człowieka USA Nursułtan Nazarbajew Kasym-Żomart Tokajew serwis wschodni

Kazachstanem nie rządzi już tandem. Tokajew wykorzystał protesty do zdobycia pełnej władzy

Jak oceniają analitycy, dopiero gwałtowne zamieszki w Kazachstanie pozwoliły faktycznie przejąć władzę prezydentowi Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi. Wcześniej polityk musiał uznawać fakt, że szerokie wpływy w kraju zachował sobie wieloletni jego przywódca Nursułtan Nazarbajew.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kazachstan Nursułtan Nazarbajew Azja Azja Centralna Kasym-Żomart Tokajew

Kryzys w Kazachstanie. Prof. Marciniak: prezydent Tokajew prawdopodobnie dokonał przewrotu

- Ten de facto przewrót pałacowy odbywa się pod pretekstem protestów społecznych i przy wykorzystaniu bratniej pomocy państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, przy czym wojska wysłała faktycznie Rosja i Armenia - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, były ambasador Polski w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Władimir Putin polityka Kazachstan Tadeusz Płużański Nursułtan Nazarbajew

Kazachstan pogrążony w kryzysie. "Porażająca dynamika protestów"

- Jeszcze wczoraj wydawało się, że scenariusz pełnej destabilizacji kraju i siłowej zmiany władzy jest nierealny, natomiast dynamika tych protestów jest porażająca. W ciągu zaledwie dwóch dni, protesty, które początkowo dotyczyły bardzo wysokich cen gazu, rozszerzyły się o żądania polityczne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 reporter i publicysta Tomasz Grzywaczewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Grzywaczewski Antoni Opaliński ŚWIAT Kazachstan zamieszki Nursułtan Nazarbajew ceny paliw

ANALIZA Geopolityczne skutki kryzysu w Kazachstanie. Co to oznacza dla świata?

Od początku stycznia w Kazachstanie trwają masowe protesty spowodowane podwyżką cen paliw. Demonstracje każdego dnia przybierają na sile, pociągając za sobą starcia z policją i ataki na budynki administracji. Dziś kazachski rząd podał się do dymisji. Sytuacji bacznie przygląda się Rosja, powody do niepokoju mają także Chiny. Co kryzys w Azji Centralnej oznacza dla tych dwóch graczy? 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Kazachstan Nursułtan Nazarbajew Ałma Ata gaz energetyka Rosja Chiny Ośrodek Studiów Wschodnich protest

Kazachstan: protesty z powodu wysokich cen gazu. Władze wprowadzają stan wyjątkowy

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wprowadził na dwa tygodnie stan wyjątkowy w największym mieście kraju - Ałmatach oraz w obwodzie mangystauskim w południowo-zachodniej części kraju. To efekt protestów z powodu wysokich cen gazu, jakie miały dzisiaj miejsce w tym mieście. Demonstranci przypuścili szturm na siedzibę burmistrza w Ałmatach. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja gaz energetyka Kazachstan Ałma Ata Nursułtan Nazarbajew
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem