more_horiz
PR24 Portal
Section05
OBWE

Witold Waszczykowski: OBWE powinna być aktywna na Ukrainie od początku

- Trochę jestem zdziwiony, że aktywizacja OBWE [na Ukrainie] następuje dopiero teraz. To powinno dziać się od samego początku - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS i b. szef MSZ. Gość audycji stwierdził, że ONZ jest organizacją sparaliżowaną, ale OBWE nadal ma możliwość działania na Ukrainie i powinna to wykorzystywać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Witold Waszczykowski ŚWIAT Europa OBWE ONZ Zbigniew Rau dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Rosja Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie

Mocne słowa szefa polskiego MSZ podczas sesji OBWE. "Rosjanie nie szanują ludzkiego życia i godności"

- Odpowiedzialni za zbrodnie wojenne przeciw państwu i narodowi ukraińskiemu zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Myliliśmy się, że barbarzyńskie prowadzenie wojny należy do przeszłości - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau na dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Zbigniew Rau wojna 2022 Ukraina OBWE Rosja sankcje Europa MSZ

Szef MSZ jedzie do Birmingham. Weźmie udział w obradach Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE

Szef polskiej dyplomacji udaje się w poniedziałek do Birmingham. Prof. Zbigniew Rau weźmie tam udział w 29. dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Minister spraw zagranicznych pełni w tym roku funkcję Przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Anglia Birmingham OBWE Zbigniew Rau MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polityka zagraniczna Polski

"Potępiamy wybór siły zamiast dialogu i współpracy". OBWE wzywa Rosję do wycofania wojsk z Ukrainy

"Wzywamy Rosję do przestrzegania zobowiązań międzynarodowych i do wycofania wojsk z Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową" - napisano w oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych Szwecji, Polski i Macedonii Północnej oraz sekretarz generalnej OBWE Helgi Marii Schmid. Dodano w nim, że konsekwencje rosyjskiej inwazji "wykraczają daleko poza Ukrainę i region OBWE", a "trwający konflikt grozi katastrofą humanitarną i cierpieniem". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Macedonia Północna Europa Zbigniew Rau OBWE wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina

Zbigniew Rau: OBWE i Polska są gotowe udzielić Czarnogórze wsparcia w reformach i akcesji do UE

- OBWE docenia długotrwałe stosunki z Czarnogórą, jak również Czarnogórę jako wiarygodnego partnera w regionie. Chciałbym podziękować władzom Czarnogóry za dobrą współpracę, mam nadzieję, że będziemy kontynuować wzmacnianie tego partnerstwa, szczególnie w perspektywie członkostwa Czarnogóry w Unii Europejskiej - mówił Rau.
Zobacz więcej na temat:  OBWE Zbigniew Rau Czarnogóra Ukraina wojna na Ukrainie Unia Europejska

Zbigniew Rau odwiedzi Kazachstan, Uzbekistan i Mongolię. Celem wizyty umocnienie obecności OBWE w regionie

Zbigniew Rau odwiedzi Kazachstan, Uzbekistan oraz Mongolię. Celem wizyty w regionie ma być umocnienie związków tych krajów z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, podkreślenie zaangażowania tych państw w cele i działania organizacji, a także wyrażenie poparcia dla trwających w tych krajach reform.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau OBWE