more_horiz
PR24 Portal
Section05
Oscary

Ida Kamińska. Pierwsza Polka nominowana do Oscara

21 maja 1980 roku w Nowym Jorku zmarła aktorka Ida Kamińska. Jej żywiołem był teatr, w którym występowała od szóstego roku życia. Pojawiała się również w filmach - za swoją rolę w "Sklepie przy głównej ulicy" została nominowana do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszych aktorek pierwszoplanowych. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi TEATR FILM kino aktor antysemityzm PRL II wojna światowa Oscary Teatr Żydowski HISTORIA

Oscary obchodzą 93. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

"Milczenie owiec" - film, który zapoczątkował w kinie modę na psychopatów

- Jest to przerażający film o seryjnych mordercach, ale pokazany w trochę inny sposób. "Milczenie owiec" jest określane jako horror/thriller, ja natomiast lubię o nim myśleć, że jest to kameralny thriller psychologiczny. Wzbudza dużo niepokoju, chociaż ma też wątki bardziej nawet kryminalne niż stricte horrorowe - mówiła w Jedynce Monika Stolat, znawczyni dreszczowców.
Zobacz więcej na temat:  kino Anthony Hopkins jodie foster Oscary Michał Montowski FILM

Oscary 2022 – podsumowanie, informacje, komentarze

Za nami 94. ceremonia rozdania Oscarów. Amerykańsko-francuski film "CODA" w reżyserii Sian Heder zdobył Oscara za najlepszy film roku. Najwięcej nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej przypadło obrazowi "Diuna". O tych i innych nagrodzonych produkcjach porozmawiamy w pierwszym kwietniowym wydaniu audycji "Trójkowo, filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Oscary Oscary 2022 kino FILM marzec 1968 festiwal filmowy muzyka filmowa Trójka

Oscary 2022. Jak wypadła 94. gala wręczenia statuetek?

- Wprawdzie nie mamy Oscara w kategoriach, w których zostali wyróżnieni nasi twórcy, czyli Janusz Kamiński za zdjęcia, a obraz "Sukienka" w krótkiej fabule, ale sam fakt, że nasi filmowcy od kilku lat z powodzeniem przecierają bardzo trudny amerykański rynek w postaci filmowego świata Hollywood, jest olbrzymim sukcesem - mówił w Dwójce korespondent Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Oscary Oscary 2022 Jakub Jamrozek KULTURA

Tadeusz Łysiak: to na pewno nie nasza jedyna nominacja do Oscara

- To jest coś pięknego, że taka skromna ekipa młodych ludzi z Polski, robiąca film na zaliczenie, może ostatecznie pojawić się w Hollywood, zostać doceniona i porozmawiać z największymi osobami, jeżeli chodzi o przemysł filmowy na świecie - mówił w "Poranku Dwójki" Tadeusz Łysiak, reżyser filmu "Sukienka" nominowanego w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film aktorski".
Zobacz więcej na temat:  Oscary Oscary 2022 Dwójka Paweł Siwek FILM kino Tadeusz Łysiak

Skandal na ceremonii rozdania Oscarów. Will Smith uderzył prowadzącego Chrisa Rocka

Takich scen oscarowa gala jeszcze w swojej historii nie widziała. Will Smith, laureat Nagrody Akademii Filmowej za najlepszą rolę pierwszoplanową, spoliczkował na scenie komika Chrisa Rocka. Ten, chwilę wcześniej, śmiał się z wyglądu żony aktora. "Nie wycieraj sobie p*** gęby moją żoną!" - krzyczał wyraźnie zdenerwowany Smith. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Oscary FILM KULTURA will smith

Samochody, którym należą się Oscary

Przed nami wielkie święto kina – dziś w nocy poznamy laureatów tegorocznych Oscarów. W wielu filmach i serialach niebagatelną rolę odgrywają samochody, które często w historii kinematografii były ważniejszymi postaciami niż główni aktorzy. Dziś przyglądamy się filmom i serialom z wyjątkowymi motoryzacyjnymi postaciami! 
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja kierowcy samochód kino POLSKA USA społeczeństwo FILM Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowców 24 Oscary Oscary 2022
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem