more_horiz
PR24 Portal
Section05
PRL

Historyk IPN: ks. Jerzy Popiełuszko był wyjątkową postacią

Minęły 34 lata od porwania i morderstwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. 19 października 1984 roku pracownicy ówczesnego MSW skatowali duchownego, a jego ciało wrzucili do Wisły we Włocławku. Na temat kulis tego wydarzenia mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Łatka z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo religia Jerzy Popiełuszko PRL wiara historia Polski

Poczytnik. Twórczość Melchiora Wańkowicza

W audycji "Poczytnik" na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń rozmawiali o twórczości Melchiora Wańkowicza, mistrza opowieści reportażowej, łączącej relację o faktach z fikcją literacką i gawędą. Twórcy takich dzieł jak "Bitwa o Monte Cassino", czy "Dzieje rodziny Korzeniewskich. Drogą do Urzędowa. Reportaże z Wołynia. Od Stołpców po Kair".
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz KULTURA literatura literatura polska II wojna światowa PRL

Sędziowie z przeszłością w PRL, którzy orzekali w Sądzie Najwyższym

– Jednym z nich był sędzia Godyń, który był oficerem organów bezpieczeństwa i miał ogromne zasługi w organach wymiaru sprawiedliwości PRL – powiedział Maciej Marosz, dziennikarz „Gazety Polskiej". Autor książki „Resortowe togi” był gościem audycji „Kulisy Spraw”. Przedstawił panoramę sędziów, którzy pracowali w Sądzie Najwyższym, a w okresie PRL byli na usługach władzy komunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo PRL Sąd Najwyższy