more_horiz
PR24 Portal
Section05
PZPR

14 lat rządów Władysława Gomułki. Od popularności do osamotnienia

- Władysław Gomułka był człowiekiem o specyficznym charakterze, czyli mało politycznym i mało dyplomatycznym. Był też politykiem bardzo energicznym, cholerycznym i niespecjalnie liczącym się z konwenansami i otoczeniem. Jak na komunistę i człowieka, który przez kilka lat dowodził powojenną partią komunistyczną, miał za sobą w okresie powojennym bardzo ciężkie przejścia - mówił w Dwójce dr Robert Spałek z IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL PRL Władysław Gomułka PZPR historia Polski Antoni Dudek Dwójka

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

– Miasto buduje się bardziej sercem, niż rozumem –powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa skopje macedonia Macedonia Północna PZPR II wojna światowa PRL miasto budowa

POLSKIE RADIO 24 "Brak czytelnej perspektywy programowej". Jan Rulewski o Platformie Obywatelskiej

Gośćmi Polskiego Radia 24 byli działacze opozycji antykomunistycznej czasów PRL. Wg Jana Rulewskiego Platformie Obywatelskiej doskwiera "brak czytelnej perspektywy programowej łączącej elementy równowagi społecznej", o które - jak mówił były polityk PO - "walczył jako członek Solidarności". Z kolei Andrzej Michałowski przestawił swoją opinię nt. filmu pt. "Jesteś mechanizmem niszczącym...", wyemitowanego w Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Rulewski Solidarność polityka Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość PZPR

Slogany, nadzieje, kryzysy i długi. Dekada Gierka rok po roku

– Do roku 1975 mogło się wydawać, że istnieje pokrycie dla partyjnej propagandy. Społeczeństwo nie było jednak informowane o tym, jakie koszty pojawiły się w związku ze wzrostem gospodarczym i poprawą stopy życiowej ludności – mówił w Polskim Radiu historyk Janusz Kaliński.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek PRL 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 gospodarka polska PZPR lata 70 Wolne Związki Zawodowe Gdańsk Warszawa

Socrealizm w literaturze polskiej. "Bumelanci", stonki ziemniaczane i "pryszczaci"

Twórcy socrealistyczni musieli przestrzegać ściśle określonych zasad. Mieli przedstawiać rzeczywistość w sposób prosty i realistyczny, jednak zgodny z założeniami partii komunistycznej. W praktyce oznaczało to wysyp wierszy i powieści wychwalających robotników oraz przywódców ZSRR. W rolach antagonistów natomiast stawiano "bumelantów" - osoby duchowne, kapitalistów i inteligentów. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia PRL historia Polski PRL KSIĄŻKA literatura 1949 Szczecin PZPR

Jerzy Wittlin. Twórca słynnych części "Vademecum"

9 stycznia 1925 roku urodził się we Lwowie pisarz i satyryk Jerzy Wittlin. Tak, nie pomylą się wszyscy ci, którzy łączą jego nazwisko z niezwykle popularną w latach 70. i 80. serią wydawniczą rozpoczynającą się od słowa "Vademecum"... i nie zdziwiłoby nikogo, gdyby tytuł pierwszej części brzmiał choćby tak: "Vademecum urodzonego we Lwowie" - ewentualnie "urodzonego na kresach". Tak zdawał się humorystycznie traktować niezwykłe miejsce swego urodzenia w swoich dziennikach "Pójdź ze mną".
Zobacz więcej na temat:  literatura historia Polski HISTORIA historia PRL PPS PZPR satyra

"Nastąpił proces fraternizacji". Borowski o nagraniu Jaruzelskiego i Michnika

- Nastąpił szybki proces fraternizacji postsolidarnościowych elit z postkomunistami. Nie został rozliczony komunizm. Uwłaszczyła się nomenklatura partyjna, a ten film jest dopełnieniem tego, co wiemy, ale obrazek jest oczywiście przykry - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 przewodniczący warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej" Adam Borowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Adam Borowski stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL komunizm HISTORIA historia Polski PZPR

Projekt Grudzień 1981. Zainaugurowano "Bazy internowanych w stanie wojennym"

O północy zainaugurowana została przygotowywana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej "baza internowanych w stanie wojennym". W bazie tej docelowo można zapoznać się z informacjami o ponad 9 tysiącach czterystu internowanych osobach. Została opublikowana w ramach projektu Grudzień 1981 w zakładce Internowani.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej stan wojenny 13 grudnia PRL komunizm historia Polski historia PRL HISTORIA społeczeństwo PZPR

Nie tylko chęć zdławienia Solidarności. Dr Gasztołd-Seń o tym, dlaczego Jaruzelski wprowadził stan wojenny

- Głównym celem Wojciecha Jaruzelskiego przy wprowadzaniu stanu wojennego było zdławienie Solidarności, ale nie mniej ważnym było także utrzymanie w ryzach PZPR, która w 1980 roku prawie się rozsypała - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztołd-Seń, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia Polski historia PRL stan wojenny PZPR Polska Zjednoczona Partia Robotnicza Wojciech Jaruzelski

"Rozrzuciliśmy ulotki z hasłem PZPR na szubienice". Bogdan Rymanowski wspomina stan wojenny

W ramach obchodów 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL dziennikarz Bogdan Rymanowski spotkał się z młodzieżą, by z perspektywy naocznego świadka opowiedzieć o tych bolesnych dla Polaków wydarzeniach. Podkreślił on, że podstawą w rozliczeniu stanu wojennego jest przyznanie się do winy, okazanie skruchy i prośba o wybaczenie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych PRL stan wojenny komunizm PZPR II RP społeczeństwo

Premiera "Dziadów". Dejmek wsadza kij w mrowisko

54 lata temu odbyła się premiera Mickiewiczowskich "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Tamtego dnia nikt nie mógł przewidzieć, że spektakl aż w takim stopniu wpłynie na historię powojennej Polski. Ale twórcy spektaklu wiedzieli, że będzie o nim głośno.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Dejmek TEATR Warszawa Gustaw Holoubek Dziady Adam Mickiewicz spektakl marzec 1968 1968 Władysław Gomułka PZPR komunizm premiera rocznica HISTORIA
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem