more_horiz
PR24 Portal
Section05

Parlament Europejski

Niemiecki eurodeputowany dumny z zablokowania nam środków z KPO. Przez lata miał wspólników w polskiej opozycji

Eurodeputowany z Niemiec Daniel Freund podkreślił w wystąpieniu na forum PE, że dzięki presji polityków Parlamentu Europejskiego zamrożono 140 mld dla Polski i Węgier. Po zakończeniu przemówienia dosiadł się - wymieniając porozumiewawcze spojrzenia - do innego niemieckiego polityka i Róży Thun, która dostała się do europarlamentu z listy Koalicji Obywatelskiej. To kolejny przykład, kiedy przedstawiciele opozycji jawnie popierają blokowanie wypłaty należnych Polsce środków z KPO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski Krajowy Plan Odbudowy fundusze europejskie

ANALIZA Elektryki - drogie, problematyczne i wcale nie takie ekologiczne. Ich zalew wykończy rynek aut używanych?

Ostatnia decyzja UE, która jest wyrokiem śmierci dla aut spalinowych, spowoduje, że od 2035 r. Europejczycy będą skazani na samochody elektryczne. Te jednak na razie mają więcej wad niż zalet. Są bardzo drogie w zakupie, problematyczne w codziennym użytkowaniu, tylko pozornie ekologiczne i budzą wiele znaków zapytania w kontekście bezpieczeństwa. Ponadto ich zalew wywróci do góry nogami rynek pojazdów używanych, co prawdopodobnie wykluczy komunikacyjnie mniej zamożne osoby.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samochody elektryczne Parlament Europejski Unia Europejska elektromobilność motoryzacja

"Niestety przyzwyczailiśmy się do tego typu ekspresji". Karol Karski o wystawie Janiny Ochojskiej w PE

- Wystawy w PE zazwyczaj nie mają szerszego oddźwięku, ich się odbywa kilka jednocześnie. Wystawa Janiny Ochojskiej budzi pewne zainteresowanie, ale coż, przyzwyczailiśmy się do tego typu ekspresji, co oczywiście mówię ze smutkiem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Karol Karski, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  PiS Prawo i Sprawiedliwość ŚWIAT Karol Karski Parlament Europejski Europa Unia Europejska UE Janina Ochojska Białoruś straż graniczna Jerzy Jachowicz

"To nasze dziedzictwo narodowe". Małgorzata Golińska o polskich lasach

- Lasy to nasze dziedzictwo narodowe i 30 proc. powierzchni kraju. Trudno sobie wyobrazić, żeby poza Polakami miał tym zarządzać ktoś inny - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Golińska, wiceminister Klimatu i Środowiska, Główny Konserwator Przyrody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia Lasy Państwowe ministerstwo środowiska środowisko Małgorzata Golińska Ministerstwo Klimatu i Środowiska Prawo i Sprawiedliwość Sejm UE Unia Europejska Parlament Europejski Polskie Radio 24

"Nic nie wart". Wiśniewska punktuje skandaliczny projekt unijnej rezolucji ws. praworządności

Lopez Aguilar przygotował projekt rezolucji w sprawie sprawozdania na temat praworządności z 2022 r. Europoseł Jadwiga Wiśniewska zwraca uwagę. że nie zawiera on żadnej informacji na temat afery korupcyjnej, jaka wybuchła w Parlamencie Europejskim i w wyniku której stanowisko straciła wiceprzewodnicząca PE Ewa Kaili.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT korupcja Parlament Europejski Jadwiga Wiśniewska

"Dyrektywa ws. samochodów spalinowych jest oderwana od rzeczywistości". Anna Zalewska o rozporządzeniu UE

- Niemcy chcą ratować swój rynek i brać pieniądze na rozwój technologii, nad którymi już pracują. Dyrektywa ws. samochodów spalinowych jest oderwana od rzeczywistości - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  samochody elektryczne Unia Europejska POLSKA Parlament Europejski polityka Polskie Radio 24 samochody spaliny samochód PiS Prawo i Sprawiedliwość Anna Zalewska

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Premier zdecydowanie: pomysł nie do zaakceptowania

- Zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli - zadeklarował Mateusz Morawiecki. Premier odniósł się do zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035 r. Dodał, że "pomysł jest nie do zaakceptowania przez rząd PiS".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki samochody elektryczne Parlament Europejski Unia Europejska

"U nas interweniowano, w przypadku Francji panuje cisza". Waszczykowski o podwójnych standardach UE

- Gdy polski rząd reformował wymiar sprawiedliwości, mieliśmy olbrzymie interwencje instytucji europejskich. W przypadku Francji panuje cisza i przyzwolenie. Są co najwyżej głosy o nadmiernym użyciu siły, ale nikt nie kwestionuje praworządności Francji - powiedział europoseł PiS Witold Waszczykowski, komentując sytuację we Francji. - Mamy do czynienia z podwójnymi standardami - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Francja Parlament Europejski Witold Waszczykowski Emmanuel Macron

Saryusz-Wolski: opozycja totalna, atakując Polskę, działa w interesie Rosji

- Osłabianie wizerunku Polski służy Rosji. Opozycja totalna od początku działa w tym duchu. Ataki na Polskę, jej zniesławianie czy blokowanie funduszy UE to osłabianie kraju frontowego, to działanie wprost w interesie rosyjskim - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Parlament Europejski Jacek Saryusz-Wolski Unia Europejska opozycja Platforma Obywatelska POLSKA

PR24 Saryusz-Wolski zapewnia: pieniądze z Europejskiego Funduszu Pokojowego są bezpieczne

- Jeśli chodzi o środki z Europejskiego Funduszu Pokojowego, rekompensatę naszej pomocy militarnej dla Ukrainy, są one poza budżetem Unii Europejskiej, poza zasięgiem działań, które praktykuje w innych obszarach Komisja Europejska, czyli blokowania pieniędzy. W tym sensie są one bezpieczne - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Parlament Europejski Jacek Saryusz-Wolski Europa Unia Europejska ŚWIAT

Niemieccy europosłowie wpłynęli na brak wypłat dla Polski? "Der Spiegel": wywierali presję na von der Leyen

Dwóch niemieckich posłów do PE - liberał i Zielony - wywierali presję na przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen w sprawie "twardego wdrożenia mechanizmu praworządności". Efektem ich działań jest zawieszenie wypłat dla Polski i Węgier – opisuje portal tygodnika "Der Spiegel", przypominając wydarzenia z grudnia 2020 roku, kiedy to trwała walka o "ratowanie praworządności w Europie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Parlament Europejski Unia Europejska

"Mamy bardzo zróżnicowane przewidywania". Dr Żukrowska o ryzyku kryzysu bankowego

W Parlamencie Europejskim zaplanowano przesłuchanie prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde w kontekście nowego ryzyka kryzysu bankowego. Wczoraj szwajcarski bank UBS w porozumieniu z władzami przejął borykający się z problemami finansowymi Credit Suisse - drugi największy bank w tym kraju. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Więcej świata polityka Parlament Europejski Bruksela Szwajcaria banki finanse