X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Piotr Dorosz

Muzyka tradycyjna od Garwolina po Biłgoraj

O muzyce tradycyjnej okolic Garwolina opowiedzieli członkowie kapeli "Bocianisko", których Piotr Dorosz miał przyjemność nagrać w zeszłym roku na festiwalu w Kazimierzu. Oprócz tego w audycji tradycje muzyczne Suwalszczyzny przybliżyły panie z zespołu śpiewaczego "Ancyjas" z Suwałk. Wysłuchaliśmy także historii dwóch organistów żywo zainteresowanych śpiewaniem pieśni tradycyjnych z okolic Biłgoraja. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Piotr Dorosz

Gdzie koza chodzi...

Karnawał ma się ku końcowi, a w naszej audycji zatrzymaliśmy się w nim jeszcze na chwilę. Rozmawialiśmy o zwyczajach popularnych pod koniec tego ludycznego okresu, zwanym gdzieniegdzie Ostatkami. Na Kujawach, w ostatnie karnawałowe dni, domy odwiedzały grupy przebierańców, wśród których najważniejszą postacią była koza. Więcej o obrzędzie „chodzenia z kozą” opowiadał gość „Kiermaszu” Michał Kwiatkowski. Posłuchaliśmy także o tradycjach ostatkowych w okolicach Limanowej. Opowiedzieli o nich uczestnicy zeszłorocznego, 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Piotr Dorosz muzyka ludowa muzyka tradycyjna

“Śpiewnik wschodnio-mazowiecki” - publikacja Piotra Dorosza

"Domek mojej babci był pięknie usytuowany! Ganek wychodził na zachód, a widok z niego, niezakłócony drzewami czy budynkami, rozciągał się szeroko na pola i łąki. Co wieczór siadaliśmy na tym ganku i obserwowaliśmy zachody słońca. Babcia owijała mnie starą szalinówką, jeszcze po swojej mamie, żeby nie było mi zimno. I śpiewała mi wiejskie piosenki" - Piotr Dorosz
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Magdalena Tejchma muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Dorosz

Odeszli do niebiańskiej orkiestry. Wspominamy zmarłych muzykantów

Choć audycja wypada 1 listopada, a więc w Święto Wszystkich Świętych, jej klimat nawiązywać będzie raczej do dnia następnego, czyli Święta Zmarłych - Zaduszek lub Dnia Zadusznego. W audycji wspominamy artystów ludowych, którzy odeszli od nas po 1 listopada 2019 - Jana Cebulę, Albinę Kuraś i Tadeusza Jedynaka.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa Zaduszki muzyka tradycyjna Piotr Dorosz