more_horiz
PR24 Portal
Section05

Piotr Gociek

"Bohater" w świecie reżimu. Gociek: mamy okazję spojrzeć na irańskie społeczeństwo od środka

- Film "Bohater" to dzieło Asghara Farhadiego. Rzecz dla nas niesamowita: w czasie kiedy media donoszą o nieustających starciach w Iranie młodych ludzi ze strażnikami rewolucji, mamy dzięki temu filmowi okazję, żeby choć trochę od środka zajrzeć na irańskie społeczeństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek telewizja

"Wyśniona historia kina na Podlasiu" - książka, która wymyka się kategoriom

- Może najpierw powiem, jak ona wygląda. Jest to duży album, pięknie oprawny w delikatne płócienko, wydrukowany na mlecznym, ciężkim papierze. Jest to album zdjęć wykonanych w tradycyjnej technice mokrego kolodionu, na których oglądamy bohaterów i bohaterki niebyłej, wyśnionej, wymyślonej historii kina na Podlasiu - mówiła we wstępie audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka FILM album Podlasie fotografia Adriana Prodeus Piotr Gociek

Od Marilyn do Diany. Ikony, które padły ofiarą chorego zainteresowania

- Gdyby nazwać to zjawisko, o którym mówimy, jest ono pomiędzy pokazywaniem jakiejś ikony kobiecej na ekranie a pokazywaniem, jak sława, uwaga publiczna, niszczy i jak ten mechanizm pułapki pomiędzy zainteresowaniem a zamęczaniem na śmierć swoją uwagą jest do dziś obecny. Oprócz Marilyn i Diany jest wiele innych kobiet, które znalazły się w podobnej sytuacji - mówiła Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Diana Spencer Marylin Monroe kino dokument Dwójka Piotr Gociek Adriana Prodeus

Nowe kino Ukrainy. "Od 2014 roku wiele filmów odniosło wielki sukces"

- W tej chwili na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warszawie w konkursie głównym bierze udział najnowszy ukraiński film o angielskim tytule "Rock. Paper. Grenade". Na tegorocznym Festiwalu w Cannes, też w programie konkursowym, był z kolei film "Pamfir" - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Stanisław Tsalik, przebywający na stypendium w Krakowie ukraiński filmoznawca, historyk, eseista i autor książek.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina kino film dokumentalny Adriana Prodeus Piotr Gociek Warszawski Festiwal Filmowy FILM Dwójka

Gdynia '82. "To mógł być festiwal filmów ważnych dla tamtych czasów"

- Powrót do tamtych lat i staranne obejrzenie tych filmów było niezwykłą przygodą. Wybraliśmy tylko takie, które nigdy później nie pojawiły się już w festiwalowym konkursie. Odkryłem, że pojawia się w nich wiele niespodziewanych treści, które nie kojarzą się z historią polskiego kina, a było ono na początku lat 80. bardzo upolitycznione - mówił w Dwójce filmoznawca dr Miłosz Stelmach.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Gdynia Dwójka film polski Adriana Prodeus Piotr Gociek

47. FPFF w Gdyni - czas podsumowań

- Po to jest przegląd filmów z różnych stylistyk, sposobów myślenia o kinie, żeby traktować festiwal jako miejsce dyskusji - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus, która wraz z Piotrem Goćkiem w każdy wtorek w paśmie "O wszystkim z kulturą", opowiada o kinie. W premierowym odcinku audycji duet prowadzących podsumowywał 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Adriana Prodeus kino festiwal filmowy w Gdyni reżyser Dwójka

PR24 Gociek i Orbitowski o książce Hermanna Brocha "Niewinni"

- Jeżeli chodzi o termin powstawania poszczególnych części to mamy rozstrzał niemal 20 lat. Jednak jeżeli chodzi o okres historyczny, którego dotyczy pisanie tego dzieła, to można powiedzieć, że "Niewinni" są kontynuacją najsłynniejszej książki Brocha, "Lunatyków". Była to opowieść o niemieckim społeczeństwie końcówki XIX wieku i lat przed I wojną światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA czytelnictwo KSIĄŻKA literatura

PR24 "Notre-Dame płonie". Adamski: film niezwykle uduchowiony

- Jean-Jacques Annaud zrobił takiego bohatera zbiorowego - mamy tutaj strażaków, mamy tutaj polityków, mamy tutaj wiernych - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski o filmie "Notre-Dame płonie". Piotr Gociek, współprowadzący audycję "Nakręceni - magazyn premier filmowych" zgodził się, stwierdzając, że to film bardzo potrzebny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Adamski FILM serial KULTURA

"Autor zasysa czytelnika w swój świat". Orbitowski o książce Colina Insole "Epifanie"

- Insole zasysa w swój świat. Te teksty są przepięknie napisane, bardzo spójne pod względem nastrojów - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski odnosząc się do książki Colina Insole "Epifanie". Jak dodał współprowadzący audycję Piotr Gociek ta proza jest pewnym hołdem dla Europy Środkowej i jej literatury. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura KSIĄŻKA czytelnictwo książki

"Wojna powietrzna i literatura". Gociek: z kart tej książki bije autentyczna wściekłość

- To nie jest książka, która jest wołaniem o to, aby zamiast nad ofiarami nazistowskich Niemiec świat pochylał się ze współczuciem nad Niemcami, bo byli niewiniątkami. Nie, nie, nie. Sebald pisze wprost, że jedną z przyczyn tej zbiorowej amnezji i amputacji pamięci było takie przekonanie, że skoro myśmy dokonali tak wielu strasznych rzeczy, to właściwie w pewien sposób nawet nie wypada, czy nie powinniśmy upominać się o własne traumy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura KSIĄŻKA Niemcy

PR24 "Zbrodnie przyszłości". Gociek: były chwile, kiedy odrzucało mnie od ekranu

- Mimo, że jestem przyzwyczajony do stylistyki Cronenberga do tej makabry, biomaszyn, połączenia tego co sztuczne z tym co biologiczne, to były chwile, kiedy odrzucało mnie od ekranu - mówił o filmie "Zbrodnie przyszłości" w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. - To jest bardzo mądry i proroczy obraz - dodał współprowadzący audycję Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA KULTURA FILM kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

PR24 "Kolejny wielki przebój". Piotr Gociek o najnowszej produkcji Marvela

- Zaczniemy od dużego ekranu, ponieważ z danych na miniony poniedziałek wynikało, że film "Thor: Miłość i grom" zdążył w ciągu ponad tygodnia dystrybucji w Stanach Zjednoczonych i na świecie zarobić ponad 13 milionów dolarów, więc wiele wskazuje na to, że wytwórnia Marvela oraz koncern Dinseya mają w rękach kolejny wielki przebój - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek. Współprowadzący audycję Łukasz Adamski również zdradził swoją opinię na temat filmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM Marvel Marvel Comics kino Piotr Gociek Łukasz Adamski