X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Piotr Kędziorek

Broda w sieci. Katarzyna Broda-Firla o działaniach artystycznych w pandemii

Katarzyna Broda-Firla jest świeżo po zakończeniu projektu „Broda w sieci”, którego efekty możemy oglądać na Youtube fundacji im. Józefa Brody. Na cykl wideo składają się fascynujące opowieści Józefa Brody o budowaniu instrumentów, tradycjach Beskidu Śląskiego, miłości do otaczającej natury oraz nagrania muzyczne Katarzyny Brody z ojcem i Andrzejem Budzem – multiinstrumentalistą z Podhala.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Na czym grała św. Cecylia i czy to mogły być dudy?

Dziś dzień św. Cecylii dlatego "Źródełko" wypełniły opowieści o muzyce! Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn poprosili dudziarza – Marcina Blachurę, by opowiedział o niezwykłym instrumencie z baaardzo długą tradycją – o dudach. Kaja i Janusz Prusinowscy przypomnieli, kim była św. Cecylia i zastanawiali się, na czym mogłaby zagrać w ich pełnym muzyki domu. Ponadto Leon z Akademii Sztuk Dziecięcych zadał interesujące pytanie na temat... zwierzaków w domu na wsi.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Piotr Kędziorek

Szopka Armady. O wystawie „Równorodność” w Państwowym Muzeum Etograficzym

„Równorodność – kolekcja Tomasza Armady” to wystawa Państwowego Muzeum Etnograficznego otwarta 3 listopada. Z uwagi na obostrzenia wystawa dostępna jest jedynie online. Jednak Muzeum przygotowało ciekawy sposób na zwiedzanie jej. Jest to cykl spacerów online dostępny w mediach społecznościowych. Poza pisarką Agatą Pyzik czy samym Tomaszem Armadą (artystą, projektantem), jedną z oprowadzających jest antropolożka Ewa Klekot.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa wystawa

Rzeka jak krwiobieg. Premiera płyty "Uwodzenie" Kapeli ze Wsi Warszawa

"Uwiodła nas. Woda rzeki, studni, deszczu, rosy, mgły i łez. Wobec niej wszyscy jesteśmy równi" - mówili członkowie Kapeli ze Wsi warszawa o inspiracji swojej najnowszej płyty "Uwodzenie". Kapela wraca do korzeni - na Mazowsze, a zwłaszcza nad Wisłę, na powrót odkrywając jej czar. Album ukaże się 30 listopada.  Magdalena Sobczak, Sylwia Świątkowska i Maciej Szajkowski opowiedzieli nam więcej o pracy nad płytą i urzeczeniu mikroregionem Urzecze.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa woda Kapela Ze Wsi Warszawa

Kompozycja tu i teraz. Sebastian Wypych o projekcie "Polska Enter"

27 listopada o 18.00 odbędzie się koncert online Sebastiana Wypycha "Polska Enter". O swoim pomyśle, jak wpleść autorskie kompozycje w muzykę ludową, opowiedział autor projektu w rozmowie z Patrycją Zisch. Ale to nie wszystko, co czekało słuchaczy piątkowych Źródeł! Przedpremierowo zabrzmiała muzyka z albumu "Uwodzenie" Kapeli ze Wsi Warszawa, a etnograf Krzysztof Kubiak opowiedział o roli rzeki w kulturze.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna Kapela Ze Wsi Warszawa Piotr Kędziorek Patrycja Zisch

Jesienne bajania

Nadeszła jesień a wraz z nią więcej czasu na wspólne opowiadanie i słuchanie bajek… Czy wiecie, że niezwykłe opowieści towarzyszyły także spotkaniom, podczas których wspólnie wykonywano różne prace? Kaja Prusinowska przytoczyła historie, które nie chcą się kończyć i zaśpiewała wraz z Hanią piosenki bez końca. Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn opowiedzieli beskidzką “boję” czyli bajkę o psie Burcosku i wilku Wilcosku. Odpowiemy też na ciekawe pytanie Stasia z przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Piotr Kędziorek

My "po/piśmienni". 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania

Tytuł tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania nawiązuje do książki Jacka Dukaja „Po piśmie”, w której autor przedstawia wizję nadchodzącej epoki post piśmiennej, kiedy to „technologie bezpośredniego transferu wrażeń zmysłowych” pozwolą na przekazywanie ludzkich przeżyć bez pośrednictwa języka – żywego słowa i literatury. Czy w tym świecie będzie miejsce na sztukę opowiadania? A jeśli tak, to w jakiej formie? O tym porozmawialiśmy z naszymi Gośćmi Poranka – Beatą Frankowską i Jarosławem Kaczmarkiem – współzałożycielami Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa opowiadanie

O heligonce i Babie Jadze

W „Źródełku” goście Brygidy Sordyl i Kuby Gołdyna zapoznali nas z niepozornym, ale niezwykłym instrumentem, bardzo popularnym w Beskidzie Żywieckim – z heligonką. Hania i jej mama Kaja Prusinowska opowiedziały o Babie Jadze i tym, jak radzić sobie z różnymi strachami. Odpowiedzieliśmy też na pytanie Idalii z przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych w Warszawie: jak kiedyś na wsi przygotowywano się do zimy?
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Piotr Kędziorek

Zupełnie nowy śpiewnik domowy i tradycje pogrzebowe Suwalszczyzny

"Jesteśmy w takim momencie, w którym ważniejsze od zapisu nutowego jest spotkanie z drugim człowiekiem i uchwycenie tych niuansów, które wykraczają poza zapis nutowy" - mówił Maciej Filipczuk opisując swój nowy projekt pt. Melody Book - cykl filmowych lekcji gry muzyki tradycyjnej. Ale opis ten pasuje także do drugiego projektu muzyka - Radical Songbook jest właśnie spotkaniem muzyków z różnych światów, którzy wedle swoich najlepszych umiejętności interpretują muzykę polskiej wsi. Ponadto w "Źródłach" opowieść o tradycji pieśni pogrzebowych na Suwalszczyźnie. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek

Żegnam Cię, mój świecie... rozmowy o śmierci i eschatologii

“Śmierć zawsze jest wstrząsem. Sprawia ból. Wywołuje dotkliwe i trudne do zniesienia poczucie straty i pustki. Śmierć – nieodwracalna i ostateczna – wzbudzała grozę. Ale w przeszłości, zwłaszcza na wsi, zarówno w chatach, jak i na dworach, i w małych lokalnych społecznościach, była wydarzeniem i przeżyciem, które – jak pisze Melchior Wańkowicz – miało swój pełny i głęboki ton. Miało majestat, splendor i swoje celebracje – długi, skomplikowany, pełen wyrazu rytuał, należny samemu zmarłemu i jego bliskim.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

"Fly Bird, Fly" - o węgierskim ruchu Domów Tańca oczami brytyjskiego dziennikarza

Vołosi i Felix Lajko, po czym zespół Muzsikás dźwiękami inspirowanymi węgierską muzyką tradycyjną okrasili piątkowe „Źródła”. To właśnie teraz na Węgrzech powinny odbywać się targi world music – WOMEX, które w tym roku przyjęły formułę online. W tej też formule ma premierę film dokumentalny „Fly Bird, Fly – The Hungarian Dance House Story” – opowieść o historii ruchu Táncház na Węgrzech. Mateusz Dobrowolski rozmawiał z reżyserem filmu – brytyjskim dziennikarzem – Simonem Broughtonem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Węgry Piotr Kędziorek muzyka tradycyjna taniec