more_horiz
PR24 Portal
Section05

Piotr Wąż

PR24 Poszukiwania ofiar UPA na Podolu. Rzecznik MSZ: to wiadomość, na którą wszyscy czekaliśmy

- To jest początek, a raczej, jak powiedział Winston Churchill, koniec złego początku w relacjach polsko-ukraińskich. Mam nadzieję, że nad tym będziemy pracować mocniej - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina, komentując doniesienia o zgodzie ukraińskich władz na prace poszukiwawcze mogił polskich ofiar UPA na Podolu. - Sprawa, która stanowi potworne brzemię w naszych relacjach i które nie powinny być czymś takim obciążone [...] może zniknąć - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Piotr Wąż Łukasz Jasina Rzeź Wołyńska historia Polski II wojna światowa UPA polityka

PR24 "Kultywujemy naszą historię i dziedzictwo". Wolontariuszka o pielęgnowaniu polskich śladów na Kresach

- W Krzemieńcu mieszkają Polacy, ale o cmentarz nikt nie dba,  my tam przyjeżdżamy co roku, ścinamy drzewa, odkrywamy nagrobki z haszczy. Kultywujemy tę naszą historię i nasze dziedzictwo - mówiła w Polskim Radiu 24 Melania Gregorczyk z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. O poszukiwaniu i odkrywaniu polskich cmentarzy na Keresach mówiła także Zofia Rodak z FDK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Piotr Wąż Ukraina historia Polski społeczeństwo Kresy

Spór o kredyty we frankach w TSUE. Szołajski: banki liczą na przestraszenie frankowiczów

- Dopiero niecałe 20 proc. frankowiczów poszło do sądu, pozostali płacą kredyt, to duża liczba klientów, którzy zaprzestaliby ich płacenia. Banki grają na przestraszanie tych frankowiczów, którzy jeszcze nie poszli do sądu - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Szołajski, radca prawny.
Zobacz więcej na temat:  finanse frank szwajcarski kredyt hipoteczny Piotr Wąż bank kredyt mieszkaniowy

PR24 Nota dyplomatyczna ws. reparacji. Jarosław Wojtas: ponad 60 proc. Polaków to popiera

- Ponad 60 proc. Polaków popiera starania polskiej dyplomacji w zakresie uzyskania zadośćuczynienia od Niemiec. W związku z tym politycy Koalicji Obywatelskiej i chyba żadnej formacji opozycyjnej nie mogą sobie pozwolić na krytykę tych działań. To są jednak działania na rzecz polskiej racji stanu - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej, komentując podpisanie przez szefa MSZ noty dyplomatycznej do Niemiec ws. reparacji wojennych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż POLSKA MSZ dyplomacja Niemcy II wojna światowa HISTORIA reparacje wojenne

PR24 Dr Szymon Kardaś o kryzysie energetycznym w Europie i działaniach Rosji ws. gazociągów Nord Stream

Trwająca jesień i nadchodząca zima budzą niepokój w Europie Zachodniej w związku z obawą przed kryzysem energetycznym wynikającym z agresywnych działań Rosji. O gazociągach Nord Stream, Gazpromie, sytuacji energetycznej Europy i Rosji mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Szymon Kardaś energetyka gaz Nord Stream Nord Stream II Rosja kryzys

PR24 Rzecznik MSZ: Brytyjczycy tracą ważny symbol. Elżbieta II wszystkich jednoczyła

-  Królowa Elżbieta II naprawdę wszystkich jednoczyła. To jest politycznie bardzo ważna sprawa, bo ona tak naprawdę - dopóki żyła - swoim istnieniem przedłużała dawne Brytyjskie Imperium, które w pewnym momencie stało się Wspólnotą Narodów - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Elżbieta II śmierć Polskie Radio 24 Piotr Wąż Łukasz Jasina Królowa Elżbieta II

PR24 Liz Truss będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii. Dr Bonikowska: pozostanie sojusznikiem Polski

- Podzielam opinię, że nowa premier Wielkiej Brytanii pozostanie sojusznikiem Polski oraz przyjacielem Ukrainy, ponieważ Liz Truss jako minister spraw zagranicznych w pełni popierała linię rządu Borisa Johnsona. Tutaj nie powinno się nic zmienić - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż ŚWIAT Europa Wielka Brytania Liz Truss

Kiedy Europa uniezależni się energetycznie od Rosji? Zuber: problemem jest ta zima

- Absolutnie wierzę w to, że za rok ani gaz, ani węgiel nie będą kosztowały tyle, co w tym roku - powiedział w Polskim radiu 24 ekonomista Marek Zuber. - Byle do wiosny, byle byśmy przetrwali tę zimę, która będzie bardzo trudna w wielu krajach, nie tylko w Polsce, także w Niemczech, gdzie to może być najtrudniejsza zima od 60 lat - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  energetyka gaz wojna na Ukrainie Piotr Wąż

Wojna na Ukrainie. Prof. Marciniak: Rosja ma dwa argumenty: śmierć i zniszczenie

- Myślę, że tej chwili Rosja nie ma na swoim wyposażeniu żadnej atrakcyjnej, chwytliwej ideologii dla mieszkańców tej części Europy. Stąd też brutalność i okrucieństwo z jej strony. W zasadzie śmierć i zniszczenie to jedyne argumenty, które w tej chwili posiada Rosja - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak (Instytut Studiów Politycznych PAN, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rosji w latach 2016-2020). 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Wąż Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja

Prof. Grochmalski: Niemcy zbudowały rodzaj pułapki zastawionej na państwa Europy

- Dołożenie do kryzysu wywołanego COVID-19 elementu presji związanej z systemem uzależnień, który Niemcy zbudowali w relacjach z Rosją, było języczkiem u wagi - było kalkulowane by wywrzeć presję na opinię publiczną, w coraz większym stopniu zainteresowaną "tu i teraz" - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa z Akademii sztuki Wojennej prof. Piotr Grochmalski analizując działania Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Wąż ŚWIAT Niemcy Rosja energetyka Nord Stream 2 Europa

PiS chce ruchu kontroli wyborów. Marek Król: zamieszki w lokalach mogą popsuć obraz Polski

- Niech powstają ruchy kontroli wyborów, po jednej i po drugiej stronie, niech społecznie kontrolują. Nie daj Boże, by było tak, jak sugerował Jarosław Kaczyński, że może dojść do zamieszek w lokalach wyborczych, bo to faktycznie może popsuć obraz Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król. Jego zdaniem, "te emocje, plucie, wulgaryzmy, jakie było słychać w Kórniku pod adresem PiS, muszą się wypalić".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Król Piotr Wąż zjednoczona prawica PiS wybory w Polsce wybory polityka

Grunwald 1410. Krzysztof Jabłonka: bez Litwinów przegralibyśmy tę bitwę

- Kulminacyjnym punktem bitwy, odnotowanym szczególnie w źródłach ruskich, ale i krzyżackich, był powrót Litwinów na pole bitwy. Rozległ się okrzyk: "Litwa wraca" i zobaczono hufce na czele z księciem Witoldem, które spadły z północy na Krzyżaków - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Piotr Wąż bitwa pod grunwaldem Grunwald historia Polski Krzyżacy Litwa

"Sukcesem jest już sam bezpośredni lot z Izraela do Arabii Saudyjskiej". Amerykanista o wizytach Bidena

- Niewątpliwie dobrym sygnałem jest to, że dojdzie do normalizacji, nawiązania stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Arabią Saudyjską. Dobre jest też to, że jest jednak pewien sojusz w stosunku do Iranu, który może być nieprzewidywalny w sytuacji, gdy będzie posiadał arsenał nuklearny - mówił na antenie Polskiego Radia 24 amerykanista Artur Wróblewski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Artur Wróblewski Piotr Wąż ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Joe Biden Bliski Wschód polityka

Niemcy przeciwko energii jądrowej. Teresa Wójcik: to ogromny błąd

- W Niemczech od dawna zakładano likwidację energetyki jądrowej, uważa się, że jest niebezpieczna i nie powinno się jej brać pod uwagę, to credo niemieckiej polityki energetycznej - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, ekspert ds. energetyki (biznesalert.pl, "Tygodnik Solidarność").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Unia Europejska Nord Stream gaz ziemny Piotr Wąż energia atomowa

Kryzys energetyczny w Europie. Jakóbik: Niemcy obawiają się wpadnięcia w recesję

- Gdyby Rosjanie po przerwie technicznej Nord Streamu I, która zaczyna się jutro, nie przywrócili dostaw gazu, niemiecka gospodarka mogłaby wpaść w recesje. Są różne szacunku na ten temat - bardzo pesymistyczne, które mówią, że zakręcenie kurka z rosyjskim gazem, to jest -3 proc. PKB w Niemczech - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż GOSPODARKA energetyka Wojciech Jakóbik ŚWIAT Europa Niemcy gaz

Dymisja Borisa Johnsona. Prof. Lewicki: nie spodziewam się dużych zmian w relacjach z USA

- Można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że linia polityki brytyjskiej będzie kontynuowana. Linia polityki amerykańskiej również, bo Joe Biden w tej chwili ma na głowie inne problemy, niż wchodzić w konflikt akurat z Londynem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW, odpowiadając na pytanie o relacje brytyjsko-amerykańskie po dymisji Borisa Johnsona.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Zbigniew Lewicki ŚWIAT Wielka Brytania USA Stany Zjednoczone Ameryka Europa polityka zagraniczna USA Boris Johnson

"Pauza operacyjna" Rosjan w Donbasie. Gen. Komornicki: to nie oznacza końca działań

Rosyjskie działania na Ukrainie należy postrzegać jako pięć oddzielnych operacji wojskowych, które nie są operacjami połączonymi - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa sztabu WP. Jak wyjaśnił, pauza operacyjna trwa w operacji lądowej, ale inne operacje, jak powietrzno-rakietowa, niszczenie infrastruktury krytycznej, operacja morska czy informacyjna - trwają dalej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Polskie Radio 24 Piotr Wąż