more_horiz
PR24 Portal
Section05
Polacy za granicą

Polacy startują w wyborach do litewskiego parlamentu

16 partii bierze udział w wyborach parlamentarnych na Litwie. O 141 mandatów w litewskim Sejmie zawalczy 1461 kandydatów, w tym ponad 150 litewskich Polaków, startujących głównie z listy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie –Związku Chrześcijańskich Rodzin. O ich szansach, a także o życiu naszych rodaków na litewskiej ziemi rozmawialiśmy z dr Renatą Mieńkowska-Norkiene, politolog i socjolog.
Zobacz więcej na temat:  Litwa wybory Polacy za granicą Australia Melbourne Paweł Milewski

Nowy sondaż Polskiego Radia 24: Czy Unia może decydować o zasiedlaniu Polski cudzoziemcami? Czy Legia została słusznie ukarana? Czy nasi krewni pracują za granicą?

Polskie Radio 24 co czwartek publikuje nowy sondaż, który przygotowuje dla nas TNS Polska. Co tydzień wyniki sondażu komentują na antenie zaproszeni goście. Dziś zapytaliśmy, czy Polacy chcą, aby UE mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie w Polsce osób innych niż obywatele polscy? Czy w opinii społecznej UEFA postąpiła słusznie karząc Legię Warszawa zamknięciem stadionu na mecz z Realem Madryt? Oraz czy w polskich rodzinach są osoby, które pracują teraz za granicą.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Legia Warszawa liga mistrzów Polacy za granicą praca Real Madryt sondaże sondaże Polskiego Radia 24 uchodźcy Unia Europejska zatrudnienie

Polacy w Wielkiej Brytanii

Od XIX do połowy XX w. z Polski emigrowano przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Argentyny, Francji, Belgii, Niemiec. W wieku XXI Polacy także emigrują, a największa ich liczba jest aktualnie w Wielkiej Brytanii. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Kamila Fiałkowska (Ośrodek Badań Nad Migracjami UW), Mateusz Stąsiek (Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ) i Adam Dąbrowski (Polskie Radio).
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polacy za granicą Wielka Brytania

Polscy ministrowie w Londynie w związku z wydarzeniami w Harlow

W Harlow po raz kolejny pobito Polaków. Stało się to kilkanaście godzin po tym, jak ulicami miasta przeszedł marsz milczenia, upamiętniający śmierć zabitego w ubiegłym tygodniu obywatela Polski. W związku z wydarzeniami ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych są w Londynie. O incydentach w Harlow rozmawiali goście Debaty Dnia: Grzegorz Rzeczkowski (Polityka) i Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Londyn Polacy za granicą Wielka Brytania

„Wielka Brytania to nie jest kraj nienawiści, to kraj w którym zdarzają się przykre incydenty”

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki podkreśla, że incydenty w Harlow są niepokojące, ale nie możemy mówić o fali nienawiści wobec Polaków w Wielkie Brytanii. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 również dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Brexit polityka referendum ŚWIAT Wielka Brytania Polacy za granicą

Mariusz Staniszewski o wizycie ministrów w Londynie ws. Harlow

Do Wielkiej Brytanii w poniedziałek udaje się delegacja złożona z polskich ministrów. Jest to związane z dwoma atakami na Polaków w Harlow. – To działania PR-owe, ale lepiej podejmować takie działania niż żadnych – mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Staniszewski. Publicysta był gościem audycji Punkt Widzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Londyn Marek Kuchciński Polacy za granicą polityka Polonia Wielka Brytania Witold Waszczykowski
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem