more_horiz
PR24 Portal
Section05
Polityka zagraniczna Polski

TYLKO U NAS Przyszłość polityki? "Nie myślimy o sztucznej inteligencji"

Nie ma hubu intelektualnego, który mógłby pomagać rozwijać polskie idee również za granicą, w powijakach jest prognozowanie procesów, takich jak np. znaczenie sztucznej inteligencji w przyszłej polityce zagranicznej. Zaś polscy politycy potrzebują doradców raczej do uzasadniania swoich decyzji, nie do budowania polityk. To niektóre uwagi z Forum Polityki Zagranicznej PISM. Mowa była i tym, że geopolityka bywa często przereklamowana.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS niepodległość Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Polityka zagraniczna Polski

Debata PR24. Odzyskanie Niepodległości a współczesna polityka

W Debacie Polskiego Radia 24, w przededniu setnej rocznicy odzyskania Niepodległości, eksperci rozmawiali m.in. o spuściźnie twórców odrodzenia Rzeczpospolitej. Naszymi gośćmi byli prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr Bohdan Urbankowski, filozof, a także Antoni Macierewicz, polityk, były minister obrony narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  polityka niepodległość Polityka zagraniczna Polski

Po podpisaniu umowy z USA. "Mamy o 30 proc. tańszy gaz"

Polska będzie kupowała gaz od Stanów Zjednoczonych. W siedzibie PGNiG nasz operator podpisał umowę na 24-letnie dostawy gazu skroplonego z firmą Cheniere. – To bardzo ważna umowa. Gaz amerykański jest tańszy o 30 procent od rosyjskiego – powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Krystyna Bobińska (Instytut Sobieskiego).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stany Zjednoczone Andrzej Duda energetyka Nord Stream 2 polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski

Ustalenie granicy pomiędzy Polską a Danią przyspieszy powstanie Baltic Pipe

Po intensywnych negocjacjach Dania i Polska uzgodniły przebieg morskiej granicy, która podzieli szelfy kontynentalne i wyłączne strefy ekonomiczne obydwu państw w części Morza Bałtyckiego, znajdującej się na południe od Bornholmu – podało w czwartek polskie MSZ. - Przez obszar obejmujący ponad 3500 mkw. będzie przechodził Baltic pipe, w którym zarówno Polacy, jak i Duńczycy pokładają wielkie nadzieje - komentowała w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, Biznes Alert, Tygodnik Solidarność. 
Zobacz więcej na temat:  gaz Baltic Pipe Dania polityka Polityka zagraniczna Polski

Debata Dnia. Publicyści o relacjach polsko-niemieckich

Rozwój gospodarczy Unii Europejskiej zależy od współpracy Polski i Niemiec - powiedział w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu spotkał się w stolicy z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Jednym z głównych tematów rozmów była gospodarka. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 komentarz Grzegorza Gruchalskiego z Warszawskiego Forum Samorządowego i Miłosza Lodowskiego, publicysty. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio stosunki polsko-niemieckie Mateusz Morawiecki Angela Merkel Polityka zagraniczna Polski

Konsultacje międzyrządowe szansą na przełom w relacjach polsko-niemieckich?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z ministrami swojego gabinetu goszczą w Warszawie. Okazją do wizyty są polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy będą dotyczyć gospodarki, polityki europejskiej i bezpieczeństwa. Na temat bieżących relacji Polski i Niemiec mówili na naszej antenie eksperci ds. polityki międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Polityka zagraniczna Polski Polska w Unii Europejskiej POLSKA Niemcy dyplomacja Warszawa Angela Merkel Mateusz Morawiecki

Jacek Raubo o Fort Trump: trudno mówić o punkcie przełomowym

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Rozmowa dotyczyła m.in. utworzenia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, a także zakupów amerykańskiego uzbrojenia i układu o eliminacji rakiet średniego zasięgu. Tę kwestię komentował w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa Jacek Raubo.
Zobacz więcej na temat:  Fort Trump Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA Mariusz Błaszczak NATO Stany Zjednoczone ŚWIAT

TYLKO U NAS Wybory, wizyta w Niemczech, nowe technologie. Specjalny wywiad prezydenta dla portalu PolskieRadio24.pl

Pierwszy wywiad prezydenta po wyborach samorządowych. Andrzej Duda w rozmowie z redaktorem naczelnym portalu PolskieRadio24.pl Piotrem Chęcińskim skomentował frekwencję i przebieg kampanii. W rozmowie pojawił się wątek wizyty w Niemczech i Nord Stream 2. W drugiej części rozmowy prezydent docenił polskie zaangażowanie w technologie kosmiczne, w związku z otwartą w Pałacu Prezydenckim wystawą z cyklu "Technologie Przyszłości". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda wybory samorządowe 2018 Polityka zagraniczna Polski Nord Stream 2 technologie

Czy powstanie Fort Trump? "System obronny USA to sieć naczyń połączonych"

- Obecność militarna na terenie obcego państwa wymaga od Stanów Zjednoczonych dokładnej analizy i włączenia ewentualnej bazy w szersze plany strategiczne – powiedział dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Gościem Polskiego Radia 24 był także Paweł Musiałek (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA Stany Zjednoczone Andrzej Duda polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski wojsko