X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Polonia

Litwa: przyjęto ustawę o pisowni nielitewskich nazwisk. Dla Polaków to finał wieloletniej batalii

Sejm Litwy przyjął projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk w dokumentach tożsamości. Przepisy zalegalizują pisownię niektórych nazwisk alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. O możliwość zapisu nazwisk w oryginalnej formie walczyli od lat m.in. przedstawiciele mniejszości polskiej na Litwie, a także obywatelki Litwy, które wyszły za mąż za obcokrajowców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Europa Polacy za granicą Polonia relacje polsko-litewskie

Rynek pracy 2022. Gdzie pracować po powrocie z emigracji?

„Pracodawcy poszukują zmotywowanych pracowników, którzy wiedzą co chcą robić na danym stanowisku i dlaczego w tej konkretnie firmie. Ofert jest dużo, najwięcej w obszarze IT, ale również poszukiwani są specjaliści ze znajomością mniej popularnych języków, np. skandynawskich” - kreśli profil pracownika 2022, Aleksandra Mościcka, założycielka grupy „Powroty”, ekspert ryku pracy.
Zobacz więcej na temat:  praca praca mobilna praca w it praca w życiu praca w domu rynek pracy emigracja emigracja zarobkowa Polonia rodzina na swoim firma Małgorzata Frydrych

Polskie miejsce w Szwajcarii. Z wizytą w Muzeum w Rapperswilu

Muzeum Polskie w Rapperswilu może pochwalić się ponad 150- letnią historią. Założone przez Władysława Platera po Powstaniu Styczniowym stało się wyspą polskości i matecznikiem myśli niepodległościowych. W latach międzywojennych muzeum promowało sztukę współczesnej Polski. Większość zbiorów trafiła przed 1939 rokiem do kraju a podczas wojny została zniszczona. W tej chwili muzealne zbiory obejmują około 8 tysięcy obiektów.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja NATO Rapperswil Polonia rynek pracy Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szymon Szynkowski język polski

Londyn: Polonia sceptycznie podchodzi do szczepień. "Wielu ma po prostu wątpliwości"

Polacy w Londynie są wśród grup bardziej sceptycznych wobec szczepień - mówi Polskiemu Radiu konsultant stołecznej służby zdrowia. I dodaje, że lekarze próbują docierać do mniejszości narodowych i etnicznych, wśród których obawy są większe niż w ogóle społeczeństwa. Stolica to epicentrum omikronu. W zeszłym tygodniu na Covid cierpiał co dziesiąty mieszkaniec. Wyszczepienie jest jest na jednym z najniższych poziomów w kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Londyn Polonia szczepienia szczepionka COVID-19 koronawirus sars-cov-2

Program "Poznaj Polskę" także dla dzieci spoza granic kraju. Szef MEiN zdradził więcej szczegółów

Programem "Poznaj Polskę" objęte będą dzieci na całym świecie, uczęszczające do szkół polskich prowadzonych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, a także wszystkie polskie dzieci mieszkające na Litwie, Białorusi i Ukrainie - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki dzieci Polonia

"Dzień dziś wesoły!" Pod tym hasłem w Polsce i na świecie przejdą Orszaki Trzech Króli

Radosne pochody w dniu Święta Trzech Króli, w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia odbędą się w 668 miejscowościach w Polsce, a także w innych miejscach poza granicami kraju. - Chcemy zaznaczyć radość z Bożego Narodzenia i Epifanii – mówi Piotr Giertych, pomysłodawca Orszaków oraz przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli.
Zobacz więcej na temat:  Polonia religia Polacy za granicą

Plany Instytutu POLONIKA na nowy rok. W minionym zrealizowano 60 projektów

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA przedstawił plany na nowy rok. Wśród nich m.in. jest rozwój planów badawczych, konserwacja i renowacja kilkudziesięciu zabytkowych obiektów sakralnych i polskich mogił za granicą. W ubiegłym roku Instytut zrealizował około 60 projektów konserwatorskich.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Polonia Gruzja Europa Ameryka USA Lwów

Program „Polska za granicą”. Trwa nabór na 2022 rok

Bez wkładu własnego, za to z akcentem charytatywnym. Fundacja „Because I can” zachęca kreatywnych Polaków, mieszkających poza granicami do współpracy w 2022 roku. „Polacy żyją i tworzą na emigracji. W codziennym zabieganiu, czasem pomysły i dzieła lądują w szufladzie. A to potencjał, który możemy pokazać światu” - mówi Mariola Turbiarz, inicjatorka programu „Polska za granicą”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia KULTURA język polski projektowanie dofinansowanie Małgorzata Frydrych

Polskie Boże Narodzenie w Meksyku i na Wyspach Owczych

Boże Narodzenie to rodzinne święta, wypełnione miłością, bliskością i tradycyjnymi potrawami. Kiedy więc przy wspólnym stole spotykają się rodziny różnych narodowości, tworzą własną tradycję świąteczną, stanowiącą mieszankę kultur, zwyczajów i smaków. Zaglądamy do Meksyku i na Wyspy Owcze, by wraz z mieszkającymi tam Polkami, świętować narodzenie Dzieciątka Jezus.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Meksyk Wyspy Owcze Boże Narodzenie tradycja Wigilia pierogi Karp kapusta z grzybami Małgorzata Frydrych

Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

Do wzięcia udziału w akcji "Wigilijny talerz dla Andżeliki i Andrzeja" zachęca pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak. Jak podkreśla, wydarzenie ma być wyrazem solidarności wobec więzionych od dziewięciu miesięcy działaczy Związku Polaków na Białorusi, Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, oraz prawie tysiąca osób zatrzymanych przez dyktatorski reżim Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Andżelika Borys Andrzej Poczobut Białoruś Jan Dziedziczak Związek Polaków na Białorusi Polonia