more_horiz
PR24 Portal
Section05
Rafał Dudkiewicz

Rosja chce podziału Ukrainy jak Korei? Gen. Kowalski: będą nieustannie napinać strunę

- Jeżeli nastąpi bardzo poważne zaangażowanie w odbudowę tej części Ukrainy, która przetrwa jako państwo suwerenne, to może wytworzyć się przepaść jak między Koreą Północną a Koreą Południową - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Andrzej Kowalski, były szef Służby Wywiadu Wojskowego. - Rosjanie będą nieustannie napinać strunę w kierunku tego, czy dojdzie do kolejnej eskalacji wojny, czy też nie i czy w związku z tym Zachodowi opłaca się wydawać kolejne miliardy euro na odbudowę - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Dudkiewicz wojsko wojna na Ukrainie Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja serwis wschodni

"Startował z przegranej pozycji". Dr Anna Kwiatkowska o karierze kanclerza Scholza

- Nord Stream 2 był popierany przez tyle lat przez wszystkie ekipy rządzące w Niemczech, ponieważ było tam głębokie przeświadczenie, biznesowe i polityczne, że jest to bardzo korzystne dla kraju - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Anna Kwiatkowska, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA Unia Europejska Rafał Dudkiewicz Olaf Scholz Niemcy

Kolanko: wybory mogą być wiosną przyszłego roku

- Wcześniejsze wybory są możliwe zawsze w tym sensie, że zawsze PiS może zaprezentować uchwałę o samorozwiązaniu Sejmu, wówczas opozycja - zwłaszcza Platforma Obywatelska - byłaby natychmiast pod ogromną presją, żeby taką uchwałę przyjąć - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Rzeczpospolitej" Michał Kolanko. Dodał, że jego zdaniem wybory będą w przyszłym roku, ale niekoniecznie w październiku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Michał Kolanko POLSKA PiS polityka Prawo i Sprawiedliwość wybory

Wojna na Ukrainie. Dr Krzysztof Rak: Berlin i Paryż chciałyby dogadać się z Rosją

- Niemcy mają oczywiście świadomość, że zmiana, która dokonała się w związku z wojną, jest dla niech niekorzystna. Wydawało im się, że to ich własny scenariusz, który był realizowany do 24 lutego, był dla nich najkorzystniejszy. To z jego realizacją żywili wielkie nadzieje na przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Krzysztof Rak, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA Unia Europejska Rafał Dudkiewicz

Andrzej Anusz: nie będzie przedterminowych wyborów

- Przedterminowych wyborów nie będzie - uważa Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. W Polskim Radiu 24 politolog stwierdził równocześnie, że między PiS i Solidarną Polską ma miejsce próba sił związana z tym, że "Zbigniew Ziobro ma świadomość, że w przyszłych wyborach istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie zaproszony do koalicji z Prawem i Sprawiedliwością".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Andrzej Anusz PiS zjednoczona prawica wybory Solidarna Polska Zbigniew Ziobro

Prof. Nowak: Putin nie zaatakuje NATO, nie zaatakuje Polski. Jestem tego pewien

- Ukraina wciąż jest dużo słabsza od Rosji i pozostanie dużo słabsza w następnych tygodniach. Zakładam, że Putin będzie chciał tę inwazję kontynuować aż do zwycięstwa, które może na różne sposoby definiować - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Andrzej Nowak. Jak dodał, jest pewien, że Putin nie zaatakuje Polski, co wynika z analizy historii tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Dudkiewicz wojna na Ukrainie Ukraina Rosja serwis wschodni wojna 2022 Andrzej Nowak

"Projekt eksterminacji narodu". Bronisław Wildstein o wojnie na Ukrainie

- W Europie pełnoskalowa agresja, wojna w pełnym wymiarze, z takim - w podtekście - projektem eksterminacji narodu, bo to mocno słyszymy ze strony Rosji, to rzeczywiście coś, czego nie przewidywaliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, dziennikarz, publicysta i pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Bronisław Wildstein ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni

Dr Krzysztof Rak: wojna skompromitowała niemieckie przywództwo w UE

- Ta wojna paradoksalnie spowoduje, że Unia Europejska przetrwa. Wojna spowodowała kompromitację tzw. niemieckiego przywództwa w Europie, za którym mogłyby pójść ew. plany pogłębienia UE, stworzenie państwa federalnego. Gdyby próbowano realizować tego rodzaju utopię, to naraziłoby UE na szwank i mogło doprowadzić do jej rozbicia - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak (Warsaw Institute).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA Unia Europejska Rafał Dudkiewicz

Dr Beata Górka-Winter o kondycji rosyjskiej armii: pozostała w starym, sowieckim stylu

- Widzimy brak zaufania pomiędzy dowódcami. To, że armii ukraińskiej udaje się namierzyć i wyeliminować wyższych rangą dowódców, świadczy o tym, że podchodzą oni blisko teatru działań, nie ufając tym, których posyłają do walk, chcą ich nadzorować bezpośrednio. To jest ręczne sterowanie, bardzo ważne w postsowieckich systemach - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski). O stanie rosyjskich wojsk mówił także kpt. Tomasz Badowski, emerytowany oficer wojsk powietrzno-desantowych, spadochroniarz, uczestnik misji w Afganistanie i Iraku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 wojsko Rafał Dudkiewicz

Szeligowski: na Ukrainie zakończył się nieudany blitzkrieg, zaczęła się wojna pozycyjna

- Kłopot z oceną sytuacji, który mamy, polega na tym, że my w zasadzie nie wiemy, czy jesteśmy na początku tej wojny, w jej środku, czy też na końcu. Obie strony mają wystarczająco sił do tego, żeby ten konflikt trwał tygodniami, miesiącami, a być może nawet dłużej - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Szeligowski z PISM-u.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni

Kpt. Tomasz Badowski o armii rosyjskiej: kolos na glinianych nogach

- Ukraińcy bronią się dzielnie, zadają duże straty Rosjanom. Dzięki temu przez najbliższe lata Federacja Rosyjska nie będzie technicznie, militarnie i finansowo zdolna do zorganizowania kolejnego bandyckiego napadu na suwerenne państwo - mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski, p.o. szef sztabu batalionu, weteran misji w Afganistanie, ekspert ds. wojska i służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Joe Biden w Polsce Rafał Dudkiewicz

Filip Memches: Rosja prowadzi swoją politykę, kreując się na ofiarę

Filip Memches w kontekście trwającej na Ukrainie wojny mówił o swojej napisanej w 2009 r. książce, która jest zbiorem wywiadów z przedstawicielami rosyjskiej elity. Jednym z nich był Gleb Pawłowski, który "użył takiego sformułowania, że Rosjanie nie chcą być Żydami XXI wieku". - Już wówczas w elicie kremlowskiej pojawiała się taka narracja, którą i dziś słyszymy, że Rosjanie próbują zrobić z siebie ofiarę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Filip Memches ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni

Konflikt na Wschodzie. Ekspert OSW: Rosja zawsze mówi, że nikogo nie atakuje, tylko się broni

- Wiele razy mogliśmy usłyszeć, że Rosja się obawia, że władze ukraińskie zorganizują ofensywę w Donbasie albo zorganizują jakieś prowokacje, które zmuszą tak naprawdę Rosję do obrony, do odpowiedzi, do kontrdziałań. To są te deklaracje, które z Rosji słyszymy. Tak naprawdę nie można ich brać poważnie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Europa Rosja Ukraina USA dyplomacja
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem