more_horiz
PR24 Portal
Section05
Raport Białoruś

Warszawa: marsz z okazji Dnia Niepodległości Białorusi

W Warszawie przeszedł marsz z okazji tzw Dnia Woli. 25 marca 1918 roku proklamowano Białoruską Republikę Ludową. Ten dzień jest uroczyście obchodzony przez niezależne, prodemokratyczne środowiska białoruskie na całym świecie. Natomiast na samej Białorusi najczęściej nie ma pozwolenia na obchody, a wobec uczestników manifestacji wielokrotnie stosowano represje.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś opozycja demokratyczna POLSKA

Grodno: Dzień Woli, niezależne święto Białorusinów

W Grodnie setki Białorusinów przyszły na obchody 101 rocznicy proklamowania niepodległości. W tym roku władze nie zgodziły się na uroczystości w centrum Mińska, aktywiści postanowili zatem przenieść główne uroczystości, zaplanowane koncerty, etc., do Grodna. Jak poinformował jeden z organizatorów, Paweł Bieławus, na koncertach w Grodnie obecnych było kilka tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Raport Białoruś opozycja demokratyczna

Prezes ZPB przesłuchana za "nielegalną imprezę” - Kaziuki

Szefowa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys poinformowała, że została w czwartek przesłuchana z powodu organizacji tradycyjnego jarmarku Kaziuki. W zeszłym tygodniu toczyły się przesłuchania polskich nauczycieli-konsultantów, którzy byli wysłani na Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  Andżelika Borys Raport Białoruś Białoruś Związek Polaków na Białorusi niepodległość Polacy na Białorusi ŚWIAT