X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
PR24 Portal
Section05
Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Białoruski ekspert: reżim nie ustąpi, walczy ze społeczeństwem na śmierć i życie. Zachód musi pokazać swoje przywództwo

- Potrzeba przywództwa Zachodu, skutecznego działania, nie tylko pięknych słów. Trzeba kroków, które skrócą czas walki społeczeństwa z reżimem – tak działają sankcje gospodarcze – mówi ekspert ds. bezpieczeństwa Andrej Porotnikow w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Ekspert ostrzega, że do listopada ofiarami reżimu może paść wiele osób. Podkreśla że niezmiernie ważne jest wsparcie dla mediów niezależnych: to priorytet w czasie, gdy media na Białorusi próbuje opanować Kreml.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE opozycja demokratyczna ŚWIAT

NASZ WYWIAD Białoruski działacz: Kreml chce okupować Białoruś ze względów czysto militarnych. Chodzi o tzw. balkon

- Rosja Putina jest zainteresowana przede wszystkim terytorium Republiki Białoruś, ze względów czysto wojskowych - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, białoruski opozycjonista z Ruchu Solidarności „Razem”. Wezwał Zachód do działania: jak zauważył, mimo trudnej sytuacji na Białorusi nie widać nowych struktur informacyjnych, nowych ośrodków kształtowania białoruskich elit.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE opozycja demokratyczna ŚWIAT

NASZ WYWIAD B. kandydat na prezydenta Białorusi: po lekcji Krymu Zachód musi stawić Rosji opór, bo po Białorusi może być Polska

Aleksander Łukaszenka upadnie, gdy tylko zabraknie pieniędzy dla tych, którzy bronią jego władzy z pomocą pałek – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wital Rymaszeuski, członek Rady Koordynacyjnej. Wyraził nadzieję, że Zachód po wydarzeniach w Gruzji, na Ukrainie, dojrzał do zdecydowanej reakcji na działania Rosji, ostrych sankcji, w przypadku, gdyby ta nastawała na niezależność Białorusi. Tylko ostra reakcja może zapobiec zagrożeniu dla Białorusi, potem Polski, innych krajów Europy – mówi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE opozycja demokratyczna ŚWIAT

NASZ WYWIAD Działacz: Białorusini pokazali, że chcą wolności, to wybór wartości Zachodu - wolność nie koreluje z Kremlem

- Walka o wolność nie koreluje z powrotem do przestrzeni posowieckiej, nie koreluje z kultem homo sovieticus i wreszcie z Rosją putinowską. To znaczy, że białoruski wybór wolności oznacza wybór geopolityczny wartości zachodnich – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wincuk Wiaczorka, prodemokratyczny działacz białoruski, publicysta i filolog. Ostrzega przed działalnością polittechnologów Rosji na Białorusi. Ci dali już znać o swojej obecności: na początek ośmieszyli się, promując na Białorusi "niecenzuralny” tag - wynikło to z braku znajomości kultury białoruskiej.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Raport Białoruś Rosja

NASZ WYWIAD Z Norwegii wydalono rosyjskiego szpiega, w tle jest Nord Stream 2. "Stara szkoła KGB z ZSRR nie wywietrzała"

- Nie można zapominać, że Władimir Putin pochodzi ze starej szkoły KGB. Ukończył prawo w ówczesnym Leningradzie, potem wyższą szkołę KGB w Moskwie ze specjalizacją "wywiad zagraniczny". Doskonale zna stosowane wówczas techniki i metody werbunku i pozyskiwania informacji. I zapewne nie oszczędza na tego rodzaju działalności – mówi portalowi PolskieRadio24.pl analityczka Anna Łabuszewska, autorka bloga "17 mgnień Rosji".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Raport Białoruś Rosja

NASZ WYWIAD B. więzień polityczny: białoruski protest może trwać miesiącami, Europa nie może oddać nas na pastwę reżimu na Kremlu

- To Łukaszenka jest słaby, a nie naród białoruski. Widać, że Białorusini są zdeterminowani i będą walczyć aż do zwycięstwa, to znaczy do czasu aż Łukaszenka odejdzie. To może potrwać parę miesięcy – ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Źmicier Bandarenka, białoruski polityk opozycyjny, b. więzień polityczny, zmuszony do emigracji z Białorusi. Apeluje do Europy, by nie oddawała Białorusi pod wpływy Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Raport Białoruś Rosja

NASZ WYWIAD B. ambasador USA w Polsce: trzeba przekonać Kreml, że interwencja na Białorusi byłaby kosztowna

Białoruś dziś przypomina Polskę w sierpniu 1980 roku i w pewnym sensie Ukrainę podczas pomarańczowej rewolucji. Wiele zależy od woli społeczeństwa białoruskiego – mówi portalowi PolskieRadio24.pl b. ambasador USA w Polsce Daniel Fried, pytany o dalszy rozwój sytuacji na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Raport Białoruś Rosja

NASZ WYWIAD Otrucie Nawalnego. B. ambasador USA w Polsce: to może być reakcja Kremla na protesty na Białorusi i w Chabarowsku

- Musimy postrzegać Kreml takim, jaki jest. Rzeczywistość jest smutna. To system autorytarny. Morderstwo jest jednym z narzędzi tego systemu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl b. ambasador USA w Polsce Daniel Fried. Zauważa, że Kreml mógł dokonać ataku na Aleksiej Nawalnego w związku z falą protestów w Chabarowsku i na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Raport Białoruś Rosja Aleksiej Nawalny

NASZ WYWIAD Rosyjski działacz: historyczny zryw Białorusi wynika z logiki zdarzeń. Przyszłość jest przesądzona, jak na Ukrainie

- Bieg wypadków może być nie do końca konsekwentny, na tej drodze mogą być przystanki. Niemniej jednak na Białorusi wyrosło pokolenie, które chce żyć wedle zrozumiałych zasad, według zasad demokracji. I to jest fakt, to naturalna kolej rzeczy. Białorusini uważają się za część Europy, a nie Azji albo Eurazji – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Siergiej Aleksaszenko z Fundacji im. Borysa Niemcowa.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Raport Białoruś Rosja

NASZ WYWIAD Ekspert: Łukaszenka traci szansę, by wybrać, jak odejdzie. Tymczasem Kreml posłał na Białoruś specjalnych "doradców"

- Rosja próbuje obecnie zorientować się w sytuacji na Białorusi i uzyskać narzędzia wpływu na sytuację  - ostrzega w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Wład Kobets z ośrodka iSANS. Dodaje, że według niezależnych źródeł oprócz dziennikarzy z Rosji, samolotami FSB przylecieli ludzie do zadań specjalnych. Ekspert ostrzega, że Aleksander Łukaszenka za wszelką cenę będzie próbował utrzymać się przy władzy, nawet jeśli będzie musiał uciec się do przemocy.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Raport Białoruś

Premier w rozmowie z blogerem NEXTA: to przełomowy moment dla Białorusi, wierzę, że zmiany się już nie cofną

 - To przełomowy moment w życiu Białorusi; czuję, że dzień po dniu, godzina po godzinie dzieje się historia - oznajmił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z białoruskim blogerem NEXTA. - Wierzę, że zmiany, które się rozpoczęły, są już nie do zatrzymania - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Wielki zryw na Białorusi, prysł mit "Łukaszenki - gwaranta stabilizacji". "Białorusini pilnie potrzebują pomocy"

- Kreml patrzy uważnie na sytuację na Białorusi, ma jednak problem, bo nie jest w stanie zrozumieć tak masowego sprzeciwu ludności. Po prostu nie rozumie takich zjawisk jak  spontaniczny oddolny ruch społeczny. Rosji zależy, aby nadchodząca zmiana nie rozwijała się w sposób niekontrolowany – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Ernest Wyciszkiewicz, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Podkreśla, że Białorusini potrzebują w tych dniach pomocy ze strony Zachodu.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Białoruski publicysta: robotnicy są pełni gniewu, jak Polacy w PRL. Wiedzą, że to Łukaszenka dał rozkaz bicia ich dzieci

Aleksander Łukaszenka jest nieprzewidywalny i w tym tkwi niebezpieczeństwo. Tym samym stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Białorusi i dla bezpieczeństwa regionu. Wydaje się ponadto, że waha się pomiędzy różnymi możliwościami, nie wie, co ma robić, wykonuje sprzeczne ze sobą ruchy, miota się – mówi białoruski publicysta Roman Jakowleuski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Dlatego może się tu jeszcze wydarzyć wszystko - mówi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Białoruski politolog: Łukaszenka chce grozić Zachodowi, siedząc w jednym okopie z Putinem. Szykuje kontratak

- Aleksander Łukaszenka zabrał z ulic organy siłowe, a szef MSW nawet przeprosił za brutalne okrucieństwa. Ale to manewr taktyczny – to jeszcze nie odwrót. Władza chciała uśpić czujność przeciwników, po prostu przegrupowuje siły do kontrataku – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Klaskouski, białoruski politolog. Zaznacza, że teraz, po pewnym ociepleniu relacji, Łukaszenka chce znów wraz z Putinem grozić Zachodowi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Raport Białoruś

NASZ WYWIAD B. urzędnik Pentagonu: to ostatni gwóźdź do trumny reżimu Łukaszenki

- Trzeba zachęcać do negocjacji, które umożliwią pokojowy transfer władzy. Minimum to powtórne wybory albo powtórne przeliczenie głosów. To będzie jednak trudne do osiągnięcia – mówi o sytuacji na Białorusi b. urzędnik Pentagonu Mike Carpenter. Mamy do czynienia z ogromnym przyspieszeniem historii – Łukaszenka został zaskoczony przez rozwój wypadków – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Raport Białoruś