more_horiz
PR24 Portal
Section05
Raport Białoruś

Śmierć za "działania terrorystyczne"? Reżim Łukaszenki chce wystraszyć opozycję

Przywódca Białorusi Aleksandr łukaszenka podpisał nowelizację kodeksu karnego, która przewiduje, że "usiłowanie przeprowadzenia aktu terrorystycznego" jest zagrożone karą śmierci. Wcześniej kara śmierci była dopuszczana w przypadku najcięższych przestępstw, m.in. w przypadku popełnienia aktu terroryzmu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa reżim Białoruś kara śmierci Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Labiedźka: Szuszkiewicz pomógł odesłać imperium na śmietnik historii, świat wciąż nie docenił należycie jego zasług

- Niezależna Białoruś będzie pamiętała o Stanisławie Szuszkiewiczu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Anatol Labiedźka, były deputowany Rady Najwyższej XII i XIII kadencji, białoruski opozycjonista i obecnie dysydent. Przez wiele lat współpracował z pierwszym przywódcą niepodległej Białorusi najpierw w parlamencie, potem w kręgach opozycji demokratycznej. Jego zdaniem historycy, analitycy polityczni z czasem docenią wkład Szuszkiewicza w historię Białorusi i Europy.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Stanisław Szuszkiewicz MSZ NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja Ukraina opozycja demokratyczna Anatol Labiedźka Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Sannikau: Stanisław Szuszkiewicz zasłużył na nagrodę Nobla za wkład w pokój na świecie

- Stanisław Szuszkiewicz miał ogromny wkład w zapobieżenie konfliktom w naszym regionie i w pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Powinien był otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla. Staraliśmy się o to swego czasu - powiedział portalowi Polskieradio24.pl Andrej Sannikau, dysydent, przyjaciel pierwszego przywódcy niepodległej Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Stanisław Szuszkiewicz MSZ NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja Ukraina opozycja demokratyczna Andrej Sannikau

"Powinien mieć stałe miejsce w naszej pamięci". Żurawski vel Grajewski o zmarłym Stanisławie Szuszkiewiczu

- Stanisław Szuszkiewicz był przewodniczącym ówczesnej rady parlamentu Białorusi i gospodarzem spotkania w Wiskulach w Puszczy Białowieskiej 8 grudnia 1991, gdzie z przedstawicielami Ukrainy i Rosji podjęto decyzję o rozwiązaniu ZSRR - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś HISTORIA ŚWIAT Europa Stanisław Szuszkiewicz Raport Białoruś śmierć odeszli 2022

NASZ WYWIAD "Szuszkiewicz bez rozlewu krwi zniszczył imperium zła". Siwczyk: to było osiągnięcie całej europejskiej cywilizacji

- Porozumienie białowieskie o rozpadzie ZSRR, które podpisał Stanisław Szuszkiewicz, to było doprawdy wielkie, historyczne osiągnięcie. Chodzi nie tylko o państwa, które w efekcie w pełni się uniezależniły. Było to wielkie osiągnięcie całej europejskiej cywilizacji - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, białoruski działacz opozycyjny. Jak ważny był to krok, widzimy dzisiaj, gdy rosyjski imperializm znowu się odradza. Możemy zobaczyć, jakie są tego skutki - podkreślił działacz.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Stanisław Szuszkiewicz MSZ NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja Ukraina opozycja demokratyczna

TYLKO U NAS Ambasador RP na Białorusi: Stanisław Szuszkiewicz był historyczną postacią, przyjacielem Polski

- Stanisław Szuszkiewicz dobrze rozumiał Polskę. Był przyjacielem Polski i mówił biegle po polsku, rozumiał jak ważne jest nasze dobre sąsiedztwo. Był nestorem opozycji wobec dyktatury na Białorusi – przekazał portalowi PolskieRadio24.pl ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś TYLKO U NAS Stanisław Szuszkiewicz MSZ

NASZ WYWIAD Łukaszenka i Putin przeciw Ukrainie. Doradca Cichanouskiej: zagrożone jest przetrwanie białoruskiego państwa

- Musimy obronić Ukrainę i musimy pokonać Władimira Putina. Władimir Putin nie zatrzyma się na Ukrainie. Europa musi zrozumieć, że Ukraina i Białoruś nie są dla Putina celami samymi w sobie - to szczeble, po których zamierza wspiąć się dalej, by zagrozić pozostałej części Europy - ostrzegł doradca Swiatłany Cichanouskiej, Walery Kawaleuski, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Białoruś Raport Białoruś Rosja Ukraina

RAPORT Jak Polacy reagują na fake newsy? Zaskakujące wyniki raportu

Jak reagujemy na nieprawdziwe informacje? Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej (ACKS) zleciło badania podatności Polaków na dezinformację na przykładzie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Wśród wyników badań znalazły się wnioski dotyczące naszych reakcji na fake newsy i podatność na dezinformację w zależności od odległości od centrum wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo społeczeństwo dezinformacja granica Białoruś fake news kryzys na granicy imigranci w Europie Akademia Sztuki Wojennej straż graniczna Wojsko Polskie raport Raport Białoruś serwis wschodni

TYLKO U NAS Uwięziony filozof był przeciw integracji Białorusi z Rosją. Życie Mackiewicza jest zagrożone, nie przyjmuje płynów

Uładzimir Mackiewicz, filozof, białoruski intelektualista, twórca kampanii na rzecz tworzenia środowisk niezależnej białoruskiej myśli w sowietyzowanym przez władzę społeczeństwie, przeciwnik integracji z Rosją, od sierpnia znajduje się w mińskim areszcie śledczym. Od kilkunastu dni prowadzi protest głodowy, od dwóch dni odmawia także przyjmowania płynów, co stwarza poważne zagrożenie dla jego życia. Jego stan się pogarsza.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja prawa człowieka Władimir Putin ŚWIAT

NASZ WYWIAD O tym, jak Stanisław Szuszkiewicz doprowadził do upadku ZSRR. "Swoją pracę zawsze chciałem wykonać jak najlepiej"

Czy pierwszy szef białoruskiego niepodległego państwa Stanisław Szuszkiewicz miał poczucie, że zmienił historię, gdy podpisał wraz z przedstawicielami Rosji i Ukrainy porozumienie o rozpadzie Związku Radzieckiego? O tym, jak wspomina grudzień 1991 roku - opowiedział portalowi PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Stanisław Szuszkiewicz ZSRR Związek Radziecki serwis wschodni

NASZ WYWIAD Białoruski Wolny Teatr teraz działa w Polsce. Mikałaj Chalezin: aktorzy byli więzieni, wielu było pobitych

- Udało nam się wywieźć cały teatr z Białorusi, kiedy już stało się zrozumiałe, że wszyscy będą represjonowani w taki sposób, że będą mieli przedstawione sprawy karne, że kary więzienia nie będą wynosić miesiące, ale lata – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru Mikałaj Chalezin. Teraz teatr przyjechał do Polski i będzie tutaj przygotowywał sztuki, które online będą mogli oglądać Białorusini.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś TEATR KULTURA NASZ WYWIAD serwis wschodni

Białoruski Wolny Teatr w Polsce. Chalezin: w stanie wojennym nie mogliśmy pomóc, ale dziś Polska wyciąga pomocną dłoń

- Białorusini nie mogli pomóc Polakom w stanie wojennym, ale rozumieliśmy, co się dzieje. Dziś, między innymi dzięki tamtym doświadczeniom Polacy są w stanie zrozumieć Białorusinów  – mówił w Warszawie Mikałaj Chalezin, dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru na spotkaniu z dziennikarzami po przybyciu Białoruskiego Wolnego Teatru do Polski.  
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś TEATR KULTURA

WSPOMNIENIE Dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru: Włodzimierz Pac był twarzą polskiego dziennikarstwa na Białorusi

- Włodzimierz Pac, razem z jeszcze kilkoma dziennikarzami, był twarzą polskiego dziennikarstwa dla Białorusinów. To olbrzymia odpowiedzialność. Przez pryzmat jego osoby postrzegaliśmy polskie dziennikarstwo. I to bardzo duża korzyść i dla Polski, i dla Białorusi, że to właśnie on był korespondentem Polskiego Radia w Mińsku - mówił portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru Nikołaj Chalezin.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie Włodzimierz Pac Białoruś Raport Białoruś SZTUKA TEATR ŚWIAT

WSPOMNIENIE Ambasador RP w Mińsku: Włodek Pac wytrwale ukazywał dramatyczne okoliczności, w jakich przychodzi żyć Białorusinom

- Włodzimierz Pac poprzez swoje korespondencje wytrwale ukazywał obraz przyjaznych Białorusinów i także dramatycznych okoliczności, w jakich przychodzi im żyć – przekazał Ambasador RP w Mińsku Artur Michalski, wspominając w osobistym komentarzu wieloletniego korespondenta Polskiego Radia na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Mińsk Włodzimierz Pac Polskie Radio dziennikarze odeszli 2021 Raport Białoruś MSZ
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem