more_horiz
PR24 Portal
Section05

Robert Tekieli

PR24 Nagana dla Szafarowicza. Tekieli: decyzja UW pokazuje, że wciąż istnieje ciągłość z PRL

- Gdy patrzę na zasadnicze dla polskiej kultury politycznej środowisko sędziowskie i uniwersyteckie, to niestety nasuwa się wniosek, że mamy ciągłość z PRL - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, komentując werdykt Komisji Dyscyplinarnej Uniwersytetu Warszawskiego o ukaraniu naganą młodego działacza PiS, a zarazem studenta prawa Oskara Szafarowicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Robert Tekieli Piotr Nisztor Uniwersytet Warszawski edukacja szkolnictwo wyższe cenzura studenci historia PRL PRL

PR24 "Jestem zszokowany, że można pisać tak obrzydliwe rzeczy". Tekieli o atakach na Wandę Półtawską

- Jestem zszokowany, że w dniu, w którym dowiadujemy się o śmierci człowieka, można pisać o nim tak obrzydliwe rzeczy, jak robili to politycy, jak robiły to redakcje gazet lewicowych i liberalnych - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, nawiązując do publikacji krytykujących Wandę Półtawską. - To, co ona mówiła, czego świadkiem była jako człowiek, czego broniła od zawsze, całkowicie destruuje te lewicowe poglądy indywidualistyczne - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wanda Półtawska Robert Tekieli Kościół katolicki Piotr Nisztor

Emigracja opozycjonistów w stanie wojennym. Nieudana akcja aparatu PRL

- Decyzja o zmuszaniu najważniejszych działaczy solidarnościowych do emigracji w stanie wojennym została podjęta bezpośrednio przez gen. Jaruzelskiego, który wzorował się na tym, co kilkanaście miesięcy wcześniej zrobił na Kubie Fidel Castro - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk IPN Grzegorz Wołk. Dodał, że Jaruzelski chciał w ten sposób ułatwić sobie spacyfikowanie społeczeństwa, ale cała operacja zakończyła się niepowodzeniem i dziś akcja emigracyjna ze stanu wojennego pamiętana jest głównie przez historyków.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL Robert Tekieli

PR24 Jak władza ludowa chciała ignorować prawa ekonomii. Reglamentacja w PRL

- Chyba nigdy nie było tak wielkiego marnotrawienia żywności, jak w systemie kartkowym; to było ignorowanie prawa popytu i podaży - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk lubelskiego IPN prof. Tomasz Panfil. - Kartki nie umożliwiały zakupu, one tylko dawały szansę i jak człowiek odstał swoje w długiej kolejce, to mógł coś na te kartki kupić, oczywiście za pieniądze - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Robert Tekieli historia Polski PRL

"Miał pod sobą kino, radio i wydawnictwa". Prof. Pleskot o resorcie informacji i propagandy PRL

Propagandę w komunistycznym resorcie uprawiali nie tylko fanatyczni komuniści, to często byli młodzi ludzie, którzy przypadkowo znaleźli się w tym ministerstwie, a przed wojną niekoniecznie byli związani z komunizmem. Tę propagandę tworzyli pragmatycy - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Warszawie, prof. Patryk Pleskot
Zobacz więcej na temat:  PRL Robert Tekieli historia Polski propaganda

"Był tym, który poznał Zachód". Prof. Antoni Dudek o micie Edwarda Gierka

- Edward Gierek pracował przed wojną we francuskiej kopalni, gdzie związał się z ruchem komunistycznym, a drugą wojnę światową przetrzymał w Belgii. To go odróżniało od większości towarzyszy, on był tym, który poznał Zachód - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, pytany o źródła mitu Edwarda Gierka.
Zobacz więcej na temat:  PRL Edward Gierek Robert Tekieli Antoni Dudek historia Polski

PR24 Wyszyński, Wojtyła, Popiełuszko i Blachnicki. Prof. Skibiński: bez nich historia Polski potoczyłaby się inaczej

Cztery wyjątkowe postacie, czterech kapłanów, trzech już wyniesionych na ołtarze, jeden oczekujący na beatyfikację. Prymas Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II czyli Karol Wojtyła, ks. Jerzy Popiełuszko i ks. Franciszek Blachnicki wywarli niebywały wpływ na historię Polski okresu PRL. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Paweł Skibiński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL HISTORIA Robert Tekieli Kościół Stefan Wyszyński Karol Wojtyła Jerzy Popiełuszko Franciszek Blachnicki

Wpółczesne PRL-owskie sentymenty. Karnkowski: tęsknota selektywna

- Dla polityków III RP patrzących bardzo liberalnie, komunizm był pewnym alibi dla polityki odrzucenia wsparcia państwa dla ludzi. Do dzisiaj pokutuje w liberalnym dyskursie stwierdzenie, że np. wsparcie dla rodzin to "bolszewia" czy "komuna", choć są to rozwiązania praktykowane za Zachodzie przez całe lata - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm alkoholizm

Tadeusz Płużański o o zbrodniach UB i MO w Siedlcach i Starej Wsi 12-13 kwietnia 1945

W nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 roku po godz. 22.00 funkcjonariusze siedleckiego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali potwornej zbrodni, rozstrzeliwując - bez sądu i wyroku - 16 młodych mieszkańców Siedlec. Ofiar byłoby więcej, jednak dwie osoby - z ranami postrzałowymi - zdołały zbiec i ukryć się przed funkcjonariuszami. O tej bezkarnej zbrodni komunistycznych oprawców mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Tadeusz Płużański HISTORIA historia Polski PRL służba bezpieczeństwa

Ataki na Kościół. Prof. Skibiński: otoczenie kulturowe się zmieniło, ale mentalność przeciwnika Kościoła - nie

Od kilku tygodni spotęgowały się ataki na Kościół. Choć narzędzia są znane, gdyż ponownie sięgnięto po przypadki molestowania i pedofilii wśród kleru, tym razem postanowiono jednak uderzyć w największe autorytety polskiego Kościoła, w tym św. Jana Pawła II. W Polskim Radiu 24 o takiej walce z Kościołem, szczególnie w okresie PRL-u, mówił prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz historii Kościoła XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA PRL historia Polski Robert Tekieli