more_horiz
PR24 Portal
Section05

Roman Czejarek

Kursy na prawo jazdy. Czy dzisiaj łatwiej przygotować się do egzaminu?

Prawo jazdy można otrzymać po ukończeniu osiemnastego roku życia, ale czy można rozpocząć kurs nauki jazdy wcześniej i kiedy dokładnie? Czym są tzw. e-kursy na prawo jazdy? Jak taki kurs wygląda, jakie daje korzyści i czy każdy z ośrodków ma prawo przeprowadzania takich kursów?
Zobacz więcej na temat:  prawo jazdy kierowcy Roman Czejarek kurs bezpieczeństwo na drodze samochody nauka jazdy społeczeństwo

Cyberbezpieczeństwo. Jak zabezpieczyć hasło przed hakerem?

Kilka dni temu doszło do gigantycznego wycieku danych w internecie, m.in. loginów, haseł i innych zabezpieczeń. Wiele osób zastanawia się, jak uchronić się przed taką sytuacją. - Do każdego serwisu powinniśmy mieć osobne i trudne hasło - podpowiada w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Wziątek-Ładosz, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa. W jaki sposób sprawdzić, czy nasze hasła z portali społecznościowych są na liście wycieku?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek bezpieczeństwo bezpieczeństwo danych

Ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko HPV. To szczepionka na raka

1 czerwca rozpoczął się program bezpłatnych szczepień dziewcząt i chłopców przeciwko HPV, czyli wirusowibrodawczaka ludzkiego powodującego nowotwory, głównie narządów rodnych. Szczepienia kierowane są do dzieci w wieku 12-13 lat. - To jest polisa ubezpieczeniowa na przyszłość, inwestycja w zdrowie swojego dziecka - mówi lekarz pediatra Łukasz Durajski.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zdrowie młodzież szczepienia szczepionka

Ile kroków dzieli nas od Księżyca? 10! Kosmiczny Konkurs "Lata z Radiem"

Żeby polecieć w kosmos, należy trenować. Służąca do tego, najlepsza i najbardziej zaawansowana na świecie baza, do której przyjeżdżają naukowcy z całego świata, znajduje się w Polsce, na dawnym wojskowym lotnisku, w wielkim schronie przeciwatomowym w Pile. To Habitat Lunares. A czy w takiej symulacji kosmicznego lotu może wziąć udział słuchacz Jedynki? Okazuje się, że może.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kosmos Piła Lato z Radiem konkurs księżyc Mars

Prezes PR Agnieszka Kamińska: wszyscy uwielbiamy Piknik Naukowy

- Wszyscy to uwielbiamy. Ja widzę i słyszę, jak pan redaktor się cieszy, ma wielką frajdę z tego, że jest tutaj i może o tym opowiadać. Przychodzą tłumy, coraz ich więcej na stadionie, z wielką ciekawością zaglądają, dopytują, chcą się zapoznać z wieloma różnymi atrakcjami, które tutaj mamy - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w audycji specjalnej z Pikniku Naukowego "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 sztuczna inteligencja Centrum Nauki Kopernik Agnieszka Kamińska

Widzisz, słyszysz, podejrzewasz przemoc? Podpowiadamy, jak zareagować

- Często jest tak, że boimy się zareagować, kiedy nie mamy konkretnej instrukcji. Nie wiemy jak, obawiamy się, bo nigdy tego nie robiliśmy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Aleksandra Maskiera. Po tragicznej śmierci 8-letniego Kamila, który został skatowany przez swojego ojczyma, rozmawiamy o tym, jak powinniśmy reagować, kiedy jesteśmy świadkami przemocy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek przemoc problemy społeczne dzieci

Naczynia połączone. Jak wpływają na nasze życie wydarzenia z innych państw?

Konflikty zbrojne, jak również wszelkiego rodzaju klęski żywiołowe, wpływają na rynek, ekonomię, podaż i produkcję różnego rodzaju towarów. Najnowszy przykład to wojna domowa w Sudanie; kraj jest potentatem w produkcji gumy arabskiej - kluczowego składniku wielu produktów, jak choćby napojów gazowanych, słodyczy i kosmetyków. Czy zdajemy sobie więc sprawę, że świat to system naczyń połączonych? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek konsument społeczeństwo