more_horiz
PR24 Portal
Section05
Roman Dmowski

Orientacje polityczne przed I wojną światową. Ich droga ku Niepodległej

Prorosyjska i proaustriacka to dwie główne orientacje polityczne i niepodległościowe, które na początku XX wieku ujawniły się na zniewolonych przez zaborców ziemiach polskich. Przedstawiciele tych orientacji widzieli odrodzenie Rzeczypospolitej w przyszłej ogólnoeuropejskiej wojnie, w której będą musiały walczyć ze sobą Rosja, Prusy i Austria, a powstała w wyniku działań wojennych sytuacja będzie szansą na powrót Polski na mapę Europy. Dlaczego każda z opcji stawiała na innego zwycięzcę?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Roman Dmowski Józef Piłsudski Andrzej Nowak

Otwarto Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. "Szansa na odczarowanie stereotypów"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zainicjował działalność Centrum Edukacyjnego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Wskazał, że jednym z zadań IDMN jest edukacja i debata dot. myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej, w tym "odczarowywanie najróżniejszych stereotypów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Roman Dmowski HISTORIA Ignacy Jan Paderewski Jan Żaryn

Projekt ustawy dot. ochrony nazw obiektów. Prószyński: to gwarancja upamiętnienia postaci zasłużonych

- Chodzi o to, żeby w przestrzeni publicznej zagwarantować pewne uczczenie świętych czy ważnych postaci z polskiej historii, żeby po prostu dany samorząd nie mógł prowadzić żenujących podejść zmian, bo to się niestety zdarza - powiedział o projekcie ustawy dotyczącej ochrony nazw obiektów w przestrzeni publicznej radny PiS Michał Prószyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa regiony Rafał Trzaskowski Roman Dmowski prawo

Styczniowe rocznice. Muzyczny "Wieczór z historią"

"Wieczór z historią" poświęcony był styczniowym rocznicom. To właśnie 27 stycznia 1945 roku wyzwolono KL Auschwitz, czyli największe cmentarzysko świata, gdzie "Niemcy ludziom zgotowali ten los". Z kolei 2 stycznia 1939 roku zmarł lider Ruchu Narodowego Roman Dmowski. O jakich styczniowych rocznicach powinniśmy jeszcze pamiętać?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Styczniowe Romuald Traugutt Roman Dmowski Lech Makowiecki

"Manifestacja patriotyzmu polskiego". Prof. Żaryn o pogrzebie Romana Dmowskiego

83 lata temu zmarł Roman Dmowski, jeden z ojców niepodległości Polski i współzałożyciel Narodowej Demokracji. Podczas uroczystości pogrzebowych żegnały go setki tysięcy Polaków. - Ta wielka manifestacja patriotyzmu polskiego okazała się ważna w drodze do niezwykłej mobilizacji, która nastąpiła 1 września 1939 roku i w późniejszych latach, gdy istniało Polskie Państwo Podziemne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Jan Żaryn II wojna światowa Stronnictwo Narodowe Roman Dmowski

Rocznica śmierci Romana Dmowskiego. Jan Żaryn: oddał życie Polsce

- Roman Dmowski świadomie nie założył rodziny, nigdy w życiu od nikogo niczego nie chciał. Ponadto całą swoją energię i niezwykłe talenty oraz błyskotliwość oddał na rzecz odzyskiwania przez Polskę niepodległości i to w dodatku z niezwykłymi sukcesami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Żaryn Roman Dmowski historia Polski Antoni Opaliński

Rondo Dmowskiego. Negatywna opinia ws. zmiany nazwy

Propozycja zmiany nazwy ronda Romana Dmowskiego w Warszawie wywołała burzę. - Roman Dmowski jest częścią pewnego panteonu bohaterów, którzy zasłużyli się dla Polski i każdego z nich powinniśmy dzisiaj z taką samą życzliwością wspominać i upamiętniać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Mazurek, sekretarz stanu w KPRM. Komisja Nazewnicza wydała negatywną opinię ws. zmiany nazwy ronda.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Roman Dmowski Warszawa

Zmiana nazwy Ronda Dmowskiego. Prof. Żaryn: będziemy się jednoczyć, jako Polacy, przeciw takim faktom

- Jeżeli ktoś zaczyna w ten sposób likwidować naszą historię i stawiać Romana Dmowskiego, czy kolejnych ojców niepodległości w rzędzie postaci do wykluczenia, to sam się de facto wyklucza z polskiej tradycji - powiedział prof. Jan Żaryn o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Rafał Trzaskowski Roman Dmowski historia Polski pamięć POLSKA społeczeństwo
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem