more_horiz
PR24 Portal
Section05

Rosja

"Hybrydowy twór Kremla, realizujący jego cele na całym świecie". Grzegorz Kuczyński o grupie Wagnera

- Kreml zlecił Jewgienijowi Prigożynowi stworzenie takiej formacji we współpracy z rosyjską armią z Szojgu. (...) Od początku była to inicjatywa rosyjskich służb. Chodziło o to, by mieć formację zbrojną ludzi, których można wysłać po całym świecie, by mogli realizować cele Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński (ekspert ds. polityki międzynarodowej, autor książek o sprawach rosyjskich i wschodnioeuropejskich).  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja

TYLKO U NAS USA nie uznają Rosji za sponsora terroryzmu? Przedstawiciel Białego Domu odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

Biały Dom jest nadal przeciwny formalnemu uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm - relacjonuje nasz korespondent w Waszyngtonie Marek Wałkuski. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby tłumaczył, że tego rodzaju klasyfikacja mogłaby skomplikować deeskalację po ewentualnym zakończeniu wojny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ameryka USA wojna 2022 serwis wschodni

Oświadczenie von der Leyen ws. rosyjskich aktywów. Prof. Grabowska: mocno spóźnione działania

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę prace nad międzynarodowym porozumieniem umożliwiającym konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Uzyskane tą drogą pieniądze miałyby zostać wykorzystane na wypłatę odszkodowań dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Więcej świata Paweł Lekki ŚWIAT oligarchowie Ursula von der Leyen Komisja Europejska Parlament Europejski Genowefa Grabowska

"NATO będzie wspierać sąsiadów Rosji, trzeba działać teraz". Ważna deklaracja Stoltenberga

Szef NATO Jens Stoltenberg mówił w Bukareszcie, że wielu bliższych i dalszych sąsiadów Rosji musi mierzyć się z presją zarówno polityczną, jak i ekonomiczną. - Lekcja z Ukrainy jest taka, że trzeba działać już - mówił. O szczegółach korespondent IAR Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  NATO Jens Stoltenberg Bukareszt Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Wojciech Cegielski ŚWIAT

"Nie wszyscy potrafią się wznieść ponad bieżące spory". Siewiereniuk-Maciorowska o krytykach zwiększania budżetu armii

- Ten spór w ogóle nie powinien mieć miejsca, dyskusja powinna być odłożona na inny czas, dzisiaj najważniejsze jest, aby Polska i jej obywatele byli po prostu w swoim kraju bezpieczni - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, zastępca redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Codziennej".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Michał Rachoń wojsko armia

"Kreml musi zapłacić za przerażające zbrodnie na Ukrainie". Szefowa KE o konfiskacie rosyjskich majątków

Komisja Europejska chce konfiskaty rosyjskich majątków, by przekazać je na odbudowę Ukrainy i specjalnego sądu do spraw rosyjskich zbrodni. Unijni eksperci przyznają jednak, że nie będzie to łatwe ani szybkie.  - relacjonuje z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Wołodymyr Zełenski Rosja Unia Europejska

Powstanie komisja ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce. Rzecznik PiS podał nowe informacje

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział podczas briefingu prasowego, że projekt ustawy w sprawie powołania komisji weryfikacyjnej będzie procedowany w Sejmie prawdopodobnie na kolejnym posiedzeniu. Dodał, że jest on jeszcze przygotowywany. Rafał Bochenek dodał, że PiS zależy na tym, aby ustawa zaczęła jak najszybciej obowiązywać - po to, aby komisja mogła jak najszybciej rozpocząć prace.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Bochenek PiS Rosja Sejm

Grupa Wagnera werbuje bojowników z Afryki. "Sytuacja jest straszna dla naszych żołnierzy"

Grupa Wagnera werbuje na wojnę z Ukrainą bojowników z antyrządowych milicji w Republice Środkowoafrykańskiej. - Sytuacja jest straszna dla naszych żołnierzy. Oni mówią, że zostali porzuceni przez rosyjskich dowódców. Wszyscy obawiają się o swoje życie. Powiedzieli nam, że nie mają nawet amunicji do dalszej walki - informuje serwis Daily Beast, powołując się na źródła w bojówkach.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Republika Środkowoafrykańska Europa ŚWIAT

Polityka energetyczna rządu PO-PSL. Tomasz Sakiewicz: głównym celem części klasy politycznej było dorobienie się

- Przedstawiano nam różne wersje działań osób publicznych, niemające nic wspólnego z rzeczywistością. Głównym celem znacznej części klasy politycznej było dorobienie się - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne Platforma Obywatelska Radosław Sikorski Tomasz Sakiewicz Rosja POLSKA polityka Polskie Radio 24