more_horiz
PR24 Portal
Section05
Ryszard Kaczorowski

Wywózka i tułaczka. Dr Jan Tarczyński opowiada o życiu Karoliny Kaczorowskiej

- Przeszła drogę typową dla tych, których wysiedlano ze wschodnich ziem Rzeczpospolitej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Jan Tarczyński, przypominając życiorys Karoliny Kaczorowskiej. Wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie, przyjaciel i wieloletni współpracownik Ryszarda Kaczorowskiego opowiedział o życiu ostatniej pierwszej damy II RP. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Kaczorowski odeszli 2022 II RP emigracja

"Oboje byli przykładem polskości i ogromnego patriotyzmu". Reszczyński o Kaczorowskich

- Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej powinny być częścią najbardziej chlubnej polskiej historii - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński z radiowej Trójki, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem audycji był też Andrzej Rafał Potocki z portalu wpolityce.pl i tygodnika "Sieci" oraz Sławomir Jastrzębowski, publicysta salonu24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II Rzeczpospolita Ryszard Kaczorowski pogrzeby komunizm społeczeństwo historia Polski

"To domknięcie epopei Rzeczpospolitej na uchodźstwie". Historyk o pogrzebie Karoliny Kaczorowskiej

- Element pewnej symboliki i ciągłości niepodległej i suwerennej Rzeczpospolitej był bardzo ważny dla polskiej migracji, która po II wojnie światowej traktowała siebie, i to całkiem słusznie, jako taką arkę przymierza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Weingartner, historyk (UŁ).
Zobacz więcej na temat:  pogrzeby POLSKA Ryszard Kaczorowski historia Polski społeczeństwo odeszli 2021 Wielka Brytania Polskie Radio 24

Urna z prochami Pierwszej Damy II RP w Polsce. "Dziękujemy Ci, że możemy żyć w wolnym kraju"

- Pani prezydentowo, twoja droga do wolnej Polski dobiega końca. Dziękujemy ci za to, że możemy żyć w wolnym kraju - powiedział na wojskowym lotnisku Okęcie Jan Kasprzyk podczas inauguracji uroczystości pogrzebowych śp. Karoliny Kaczorowskiej. - W sensie symbolicznym tym pożegnaniem kończy się instytucjonalnie II Rzeczpospolita - dodał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielka Brytania Ryszard Kaczorowski społeczeństwo

Raport podkomisji smoleńskiej. Szrot: wszystko układa się w logiczną całość i wskazuje na winę Rosji

W poniedziałek (11.04) zaprezentowano przyjęty w sierpniu ub.r. raport podkomisji smoleńskiej. Jak ocenił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot "poszlaki, które występują ws. katastrofy smoleńskiej, układają się w logiczną całość i wskazują na winę strony rosyjskiej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Antoni Macierewicz Paweł Szrot Rosja Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu Smoleńsk Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Ryszard Kaczorowski

Prawda o zbrodni katyńskiej. Ambasador RP w Moskwie: nie wolno jej kwestionować

W Katyniu odprawiona została msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. - Uroczystości miały wymiar szczególny, ponieważ odbywały się w czasie, gdy u naszego sąsiada - Ukrainy - trwa brutalna, dramatyczna wojna - powiedział Polskiemu Radiu ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa dyplomacja Katyń katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Ryszard Kaczorowski pamięć

"Solidaryzujemy się z polskimi przyjaciółmi". Zełenski oddał cześć ofiarom tragedii smoleńskiej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. W niedzielę przypada 12. rocznica katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Jak podkreślił ukraiński prezydent "dziś solidaryzujemy się z polskimi przyjaciółmi i sojusznikami, którzy razem z Ukrainą sprzeciwiają się rosyjskiej agresji". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Wołodymyr Zełenski relacje polsko-ukraińskie katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Ryszard Kaczorowski pamięć

Prezydenci II RP w Zamku Królewskim w Warszawie. Otwarto nową ekspozycję

Na Zamku Królewskim w Warszawie została otwarta nowa ekspozycja stała, która poświęcona jest prezydentom II RP i polskim władzom na uchodźstwie. - Ma być miejscem, gdzie przypomina się o historii, uczy się jej i skłania się do refleksji - podkreślił prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zamek Królewski II RP wystawa HISTORIA Ignacy Mościcki ignacy paderewski Józef Piłsudski Gabriel Narutowicz Stanisław Wojciechowski Ryszard Kaczorowski Władysław Raczkiewicz Edward Raczyński August Zaleski Stanisław Ostrowski Kazimierz Sabbat
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem