more_horiz
PR24 Portal
Section05

SZTUKA

"Kasten" - przekrojowa wystawa twórczości Andrzeja Kastena

- Rzeźby Andrzeja Kastena są zjawiskowe, pełne takiego spokoju. Jest też duża różnorodność u artysty w materiale. Można więc zobaczyć różne techniki, bo jest zarówno rzeźba z drewna, jak i z kamienia, a także ceramika. Dodatkowo to wszystko ozdabiają jeszcze na ścianach rysunki, monotypie i pastele - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Anna Chlebowicz, organizatorka wystawy "Kasten" w warszawskiej Galerii Test.
Zobacz więcej na temat:  rzeźba Dwójka SZTUKA Jakub Kukla galeria wystawa

Niezwykła wystawa na Zamku Królewskim na Wawelu

Na Zamku Królewskim w Krakowie można oglądać specjalną wystawę arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona oraz innych skarbów sztuki, które ostatnio wzbogaciły wawelskie zbiory. Eksponaty będą dostępne przez niespełna miesiąc, do 11 czerwca, w czasowych miejscach ekspozycji. Później znajdą swoje stałe miejsce w Prywatnych Apartamentach Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Tycjan muzeum Wawel Kraków Tomasz Miara Trójka

Co nowego znalazło się w zbiorach Muzeum Narodowego?

Muzeum Narodowe w Warszawie stale uzupełnia i rozbudowuje swoją kolekcję. W latach 2017–2022 do zbiorów zakupiono m.in. dzieła Marca Chagalla, Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego. Wśród nabytków ostatnich lat znajdują się także obiekty tak różnorodne, jak unikatowa fotografia Nadara, intrygujące francuskie miniatury, kompletny serwis deserowy porcelany miśnieńskiej z połowy XVIII wieku lub przykłady XX-wiecznej polskiej sztuki użytkowej, np. meble projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy czy ceramika z Chodzieży i Ćmielowa. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa zbiory Tomasz Miara Trójka

"To sztuka w najlepszym wydaniu". Kijowskie zbiory w Zamku Królewskim w Warszawie

- To dzieła sztuki i rzemiosła głównego nurtu sztuki europejskiej z Włoch, Francji, Holandii. Ta kolekcja wymaga zabezpieczenia, jej pokaz przewidujemy na 2024 rok. Niektóre z eksponatów czeka pilna i dość głęboka konserwacja - mówił w Dwójce Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, goszczącego 38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Fałkowski Dwójka SZTUKA KULTURA

Festiwal Wschód Kultury: pomost ponad granicami  łączący kultury, ludzi i narody

Jedna idea, trzy miasta i festiwale, 11 dni, kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spotkania literackie, teatralne i filmowe oraz ponad 100 artystów z m.in. Białorusi, Polski i Ukrainy. To wszystko wydarzy się podczas Festiwalu Wschód Kultury, który rozpocznie się 23 czerwca i potrwa aż do 27 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Białystok Lublin Rzeszów MUZYKA SZTUKA taniec Partnerstwo Wschodnie Narodowe Centrum Kultury Trójka

Dwa nieznane obrazy Rembrandta trafią na aukcję. Jest polski ślad w ich historii

Eksperci ze znanego domu aukcyjnego Christie's przy okazji szacowania wartości prywatnej kolekcji jednej z angielskich rodzin trafili na dwa nieznane (a raczej zapomniane) obrazy Rembrandta. Zostaną one wystawione na aukcję na początku lipca, a spodziewana cena sprzedaży wynosi 6 do 10 mln dolarów. W historii obrazów jest także polski ślad.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo holenderskie Rembrandt Tomasz Miara Trójka SZTUKA

Obraz w obrazie, czyli zaskakujące tajemnice dzieł mistrzów malarstwa

Historia sztuki pełna jest zagadek, niespodzianek i zaskakujących odkryć. Dotyczy to szczególnie malarstwa, gdzie dzięki coraz nowocześniejszym metodom można zobaczyć ukryte na obrazie elementy i treści. Bywa, że takie niespodzianki całkowicie zmieniają wymowę dzieła. Czasem to sami artyści wprowadzali zmiany, ale czasem ich autorami byli zupełnie inni ludzie, którymi kierowały nieoczywiste pobudki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo tajemnica Pablo Picasso Monika Suszek Tomasz Miara Trójka Johannes Vermeer

Teodor Axentowicz. Admirator pięknych kobiet i ormiańskiej kultury

- Ciekawa mieszanina paryżanina z Ormianinem. Ten wysoki pan z wielkim garbatym nosem miał wszystko czarne z wyjątkiem skóry: czarną brodę, oczy, brwi, czarny kapelusz z olbrzymim rondem, no i przepisową czarną pelerynę. W Zakopanem porzucał ją na rzecz serdaka – tak opisywała artystę młodopolskiego Teodora Axentowicza Magdalena Samozwaniec na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA SZTUKA malarstwo Ormianie Młoda Polska Magdalena Samozwaniec historia Polski

Adam Bujak. Posłuchaj wspomnień fotografa Jana Pawła II

– Zostałem fotografem, aby uwieczniać rzeczywistość, z którą ludzie często się nie spotykają, jak codzienność mnichów kamedułów, kompletnie zamkniętych przed światem, a nawet życie prywatne Jana Pawła II. Te wszystkie wspaniałe wydarzenia, których ludzie nie byli w stanie zobaczyć, a których ja byłem świadkiem. To właśnie nimi chciałem się podzielić – mówił Adam Bujak na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA SZTUKA fotografia fotograf Jan Paweł II zdjęcia artysta