more_horiz
PR24 Portal
Section05
SZTUKA

Teodor Axentowicz - admirator pięknych kobiet i ormiańskiej kultury

- Ciekawa mieszanina paryżanina z Ormianinem. Ten wysoki pan z wielkim garbatym nosem miał wszystko czarne z wyjątkiem skóry: czarną brodę, oczy, brwi, czarny kapelusz z olbrzymim rondem, no i przepisową czarną pelerynę. W Zakopanem porzucał ją na rzecz serdaka – tak opisywała artystę młodopolskiego Teodora Axentowicza Magdalena Samozwaniec na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA SZTUKA malarstwo Ormianie Młoda Polska Magdalena Samozwaniec historia Polski

Adam Bujak. Posłuchaj wspomnień fotografa Jana Pawła II

– Zostałem fotografem, aby uwieczniać rzeczywistość, z którą ludzie często się nie spotykają, jak codzienność mnichów kamedułów, kompletnie zamkniętych przed światem, a nawet życie prywatne Jana Pawła II. Te wszystkie wspaniałe wydarzenia, których ludzie nie byli w stanie zobaczyć, a których ja byłem świadkiem. To właśnie nimi chciałem się podzielić – mówił Adam Bujak na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA SZTUKA fotografia fotograf Jan Paweł II zdjęcia artysta

Czesław Czapliński i jego amerykański sen o fotografii

Czesław Czapliński (ur. w 1953 roku w Łodzi) to artysta fotograf, dziennikarz, autor książek i twórca filmów dokumentalnych. Jako 26-latek, zainspirowany dokonaniami amerykańskich fotografów, wyjechał do Nowego Jorku. Tam fotografował prezydentów USA oraz gwiazdy kina i wybiegu, takie jak Jane Fonda, Liza Minelli i Cindy Crawford, ale także polskie legendy, m.in. Ryszarda Kapuścińskiego i Jerzego Kosińskiego. 14 maja, w czasie Nocy Muzeów 2022, w Łodzi będzie można zobaczyć wystawę "Amerykański sen Czesława Czaplińskiego", na której znajdzie się przegląd prac artysty z lat 1982-2022.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska KULTURA fotografia SZTUKA Ryszard Kapuściński Stany Zjednoczone USA Nowy Jork wystawa muzeum

Wystawa "Dzień zwycięstwa" – plakaciści z Ukrainy i Polski przeciw wojnie

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zainaugurowano "Dzień zwycięstwa" – pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia. Na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego zaprezentowano czterdzieści plakatów, z których większość powstała po 24 lutego, jako dokumentacja inwazji Rosji i oporu Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Centrum Sztuki Współczesnej Ukraina Trójka Ukraina wojna na Ukrainie plakat SZTUKA Rosja

Obrazy łukaszowców powrócą do kraju po 83 latach

Do Polski po 83 latach, dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powróci cykl siedmiu obrazów Bractwa św. Łukasza i czterech makat Mieczysława Szymańskiego. W Le Moyne College w Syracuse została podpisana umowa, na mocy której prace łukaszowców trafią do zbiorów Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nowy Jork II wojna światowa

Pomoc ludziom kultury, aby "być, kim byłam" [POSŁUCHAJ]

Natalia Płochotnik i Liliana Frankiv na Ukrainie zajmowały się muzyką. Koncertowały, brały udział w dużych projektach artystycznych, śpiewały. Natalia jest także aktorką. Jak wiele kobiet z Ukrainy, niedawno przyjechały do Polski, uciekając przed wojną. Takich ukraińskich artystek i artystów jest w naszym kraju coraz więcej. Dzisiaj starają się po prostu przetrwać, często chwytając się jakiejkolwiek pracy. Ale tęsknią do swojego zawodu, marzą, by znowu go wykonywać...
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina wojna na Ukrainie TEATR pomoc SZTUKA KULTURA Trójka

Biennale w Wenecji. Docenienie wykluczonych czy targowisko próżności?

Trwa 59. Biennale Sztuki w Wenecji - największy międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej. Doniesienia medialne na temat imprezy podkreślają dominację kobiet, surrealistyczne wątki, brak wystawy w rosyjskim pawilonie i nagrody dla czarnoskórych artystek. - Jednak to jest w tej chwili wielkie targowisko próżności - mówiła w Dwójce prof. Joanna Sosnowska.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Wenecja wystawa Dwójka Michał Nowak SZTUKA surrealizm

"Grupa Janowska". Intrygująca wystawa śląskich prymitywistów

- Absolutnie wyjątkowe jest to, że Grupa Janowska istnieje ponad 75 lat. W czasie i przestrzeni oczywiście zmieniał się jej skład, ale nieżyjący założyciele mają swoich kontynuator, następców. W tej chwili grupa liczy 14 osób, ciągle tworzy, maluje - mówi Maciej Mądry, dyrektor Muzeum Hutnictwa Cynku "Walcowania".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA Śląsk malarstwo górnictwo przemysł

Noc Muzeów w Poznaniu – wystawy, prelekcje i silny wątek ukraiński

Noc Muzeów 2022 w Poznaniu to dla mieszkańców miasta pierwsza od dwóch lat okazja do nocnego poznawania sztuki. 14 maja, po dłuższej przerwie związanej z pandemią, Poznań zaprasza do m.in. Galerii Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Sztuk Użytkowych i Muzeum Instrumentów Muzycznych. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych i silnego wątku ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Poznań wielkopolskie Wielkopolska SZTUKA

"Dzieła odzyskane cudem". Piotr Gliński o zwrocie obrazów Bractwa św. Łukasza

Wicepremier i szef resortu kultury prof. Piotr Gliński powiedział w TVP Info, że po wielu latach cudem doszło do zwrotu blokowanych dzieł Bractwa świętego Łukasza, eksponowanych na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. - Odzyskaliśmy je dzięki wyjątkowej postawie amerykańskiej - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński malarstwo USA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego SZTUKA HISTORIA społeczeństwo historia Polski
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem