X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Sąd Najwyższy

"Trzeba opanować tę anarchię". Prezes PiS zapowiedział dalsze zmiany w sądownictwie

Sąd Najwyższy będzie niewielki, jego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa; kasacje będą w dużych sądach regionalnych; sądy, które dotąd były sądami rejonowymi, będą filiami sądów okręgowych - zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do reformy sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS polityka sądownictwo Jarosław Kaczyński Sąd Najwyższy

"W debacie publicznej już zostało ustalone, że nie warto za nią umierać". Manasterski o Izbie Dyscyplinarnej

- Nie ma sensu umierać za Izbę Dyscyplinarną, która w obecnej formule nie sprawdza się, ważne jest, by jednak jakieś narzędzia dyscyplinujące sędziów były - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Europejski Trybunał Sprawiedliwości Krajowy Plan Odbudowy Polska w Unii Europejskiej polityka prawo Komisja Europejska Sąd Najwyższy

"Po naszej stronie są prawne argumenty". Poseł PiS o reformie sądownictwa

- Sprawa kształtu wymiaru sprawiedliwości nie została zapisana w traktatach europejskich. Mamy do czynienia z planem politycznym, który ma doprowadzić do zmiany władzy w Polsce. To nie jest kwestia zasad i wartości. Konserwatywny rząd PiS nie pasuje ideologicznie czynnikom europejskim. Szuka się sposobów, by doprowadzić do zmiany władzy w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Andrzej Gawron. 
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Komisja Europejska Sąd Najwyższy

"Unormowania unijne nie mogą podważać konstytucyjnych zasad". I prezes SN o orzeczeniu TK

- TK stwierdził, że unormowania unijne nie mogą podważać konstytucyjnych zasad, które obowiązywały w polskim systemie prawnym od zawsze, a od których niektórzy chcą odstąpić w obecnej sytuacji - mówiła w rozmowie z poniedziałkowym "DGP" I prezes SN Małgorzata Manowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE konstytucja sądownictwo Sąd Najwyższy

Decyzja TSUE ws. przenoszenia sędziów. Piotr Kaleta: UE wymaga reformy

- Unia Europejska jak na nasze dzisiejsze czasy, ma skostniałą strukturę. Zadaniem również Prawa i Sprawiedliwości, rządu Mateusza Morawieckiego jest to, aby próbować reformować tę instytucję, bo ona tego wymaga - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta (poseł, PiS)
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo Sąd Najwyższy polityka konstytucja Adrian Klarenbach Unia Europejska

Decyzja TSUE ws. przenoszenia sędziów. Andrzejewski: kolejny etap konfrontacji

- To kolejny etap konfrontacji. Ma ona na celu pokazanie, że konstytucja i polski system ustrojowy funkcjonowania państwa muszą podlegać ręcznemu sterowaniu z organizacji międzynarodowej, jaką jest Unia Europejska - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski (sędzia Trybunału Stanu). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Tadeusz Płużański Piotr Andrzejewski sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Stanu Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska konstytucja

Fogiel: TSUE jest ostatnio bardzo płodny, jeśli chodzi o wyroki dotyczące Polski

- Ostatnie wyroki TSUE ws. Polski w przeważającej większości mają co najmniej wątpliwą podstawę prawną. "Inicjatywa prawotwórcza" Trybunału wielokrotnie dążyła do poszerzenia kompetencji organów unijnych, także poza traktaty - uważa wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska polityka Sąd Najwyższy Radosław Fogiel Polska w Unii Europejskiej

"To organ polityczny UE". Ministerstwo sprawiedliwości wydało oświadczenie po wyroku TSUE

Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to kolejny przykład politycznych działań podejmowanych wbrew zapisom traktatów Unii Europejskiej. Dotyczy on sędziego Waldemara Żurka i jest jest efektem skargi złożonej przez niego. W roku 2018 sędzia został przeniesiony z wydziału Sądu Okręgowego do innego wydziału.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska prawo Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości POLSKA sądownictwo

TSUE oddalił wniosek Polski ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Decyzja po raz kolejny została podjęta jednoosobowo

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta oddaliła w środę wniosek Polski o uchylenie postanowienia z dnia 14 lipca 2021 roku, którym nakazano natychmiastowe zawieszenie stosowania przepisów krajowych dotyczących w szczególności właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE prawo Unia Europejska Sąd Najwyższy POLSKA sądownictwo

"Ma skłonić Polskę, by uległa szantażowi, ale to się nie uda". Zbigniew Ziobro o orzeczeniu TSUE

"Chcąc zanarchizować polskie sądownictwo, Trybunału Sprawiedliwości UE zakwestionował zasadę obowiązującą od dziesięcioleci" - napisał szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do środowego wyroku Trybunału. Polityczne orzeczenie ma skłonić Polskę, by uległa szantażowi. Jak zapowiedział Prokurator Generalny "nie uda się to".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Europa Trybunał Sprawiedliwości UE Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro sądownictwo Sąd Najwyższy krs Krajowa Rada Sądownictwa Waldemar Żurek

Mała szansa na szybkie rozwiązanie sprawy kredytów walutowych. "Frankowicze idą na ugody"

Bank Millennium zawarł już ponad 4 tys. ugód z frankowiczami. Jak twierdzi bank, zainteresowanie tym rodzajem porozumień wśród klientów jest duże - pisze "Rzeczpospolita". Według gazety ugody dotyczą około 8 proc. kredytów frankowych w Millennium. Tymczasem Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu sugeruje kredytobiorcom zaprzestanie dalszego płacenia rat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt walutowy KNF banki Sąd Najwyższy frank szwajcarski