more_horiz
PR24 Portal
Section05

Śląsk

Abp. Skworc: aby uchronić człowieka przed niszczycielskimi prądami, trzeba pielęgnować rodzinę

- Pokój nie jest stanem relacji między państwami, lecz właściwością wszystkich poziomów społecznej koegzystencji, po najbardziej intymne sfery każdej osoby - mówił w niedzielę, podczas pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich, nawiązując do słów Jana XXIII, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki POLSKA Śląsk Piekary Śląskie

Jak zrozumieć Śląsk? Pomogą muzyka, AI i plejada gwiazd

Skarby ukryte pod ziemią, Trójkąt Trzech Cesarzy, trzy powstania, dwie wojny światowe i dwa totalitaryzmy. Jak zrozumieć Śląsk? - To trudne jest nawet dla nas, Ślązaków. Pogmatwana historia składa się z tylu wątków, ilu mieszka tu ludzi - mówi Tomasz Szabelski, pomysłodawca widowiska "Zrozumieć Śląsk".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Śląsk KULTURA MUZYKA Weronika Puszkar widowisko teatralne sztuczna inteligencja

Stanisław Ligoń - Ślązak zasłużony dla polskiej radiofonii

- W grudniu 1927 roku Stanisław Ligoń był na uroczystym otwarciu rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Pewnie nie zdawał sobie zrazu sprawy, że to radio odmieni jego życie, ale już wtedy poczuł pewną moc, jaką mu ono dawało. Oto teraz już nie gazeta, ale fale eteru mogą pozwolić mu propagować jego wszystkie wielkie idee - mówił w Dwójce Henryk Grzonka, autor biografii Stanisław Ligonia.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ligoń Polskie Radio Katowice Śląsk Górny Śląsk Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Dwójka KULTURA

Rząd pomoże w przebudowie stadionu Ruchu Chorzów. Premier: spełniamy obietnice, jesteśmy wiarygodni

"Rząd PiS dołoży do budowy nowego stadionu drużyny Niebieskich 50 proc. kosztu inwestycji, czyli ok. 100 mln zł" - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Dodał, że spotkał się w tej sprawie z władzami Chorzowa oraz z klubu Ruch Chorzów. Wcześniej przebudowę stadionu obiecywał kibicom Donald Tusk, lecz nie spełnił danego słowa.
Zobacz więcej na temat:  Chorzów Ruch Chorzów Mateusz Morawiecki POLSKA śląskie Śląsk regiony

CBŚP zlikwidowało laboratorium narkotyków. Zatrzymano dwóch "chemików"

Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało w Rudzie Śląskiej laboratorium narkotyków. W ręce policji wpadły ponad trzy litry mefedronu, broń palna i specjalistyczny sprzęt do produkcji narkotyków syntetycznych. Zatrzymano dwóch podejrzanych mieszkańców Mikołowa.
Zobacz więcej na temat:  CBŚP policja ruda śląska regiony służby i bezpieczeństwo narkotyki przestępczość areszt POLSKA Śląsk śląskie

Język ojczysty: polski, kaszubski czy może jakiś inny?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zwany też Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego, został uchwalony przez UNESCO w 1999 roku. Obchodzony jest 21 lutego na pamiątkę śmierci pięciu studentów z Dhaki, którzy zginęli tego dnia domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W Polsce oficjalnie występuje jeden język regionalny, blisko 10 dialektów i kilkadziesiąt gwar. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski język ojczysty Kaszuby Śląsk Michał Kowarski Radosław Nałęcz Trójka