more_horiz
PR24 Portal
Section05
Solidarność Walcząca

"Porwanie przez komunistów wzmocniło mojego syna"

– Władza przez dzieci, przez młodych ludzi, chciała dojść do opozycjonistów – wskazywał Kornel Morawiecki w audycji z cyklu „Kornel Morawiecki – nie tylko o Polsce”. Założyciel „Solidarności Walczącej” w Polskim Radiu 24 mówił o próbie złamania go poprzez porwanie syna Mateusza – obecnego premiera.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki historia Polski komunizm Mateusz Morawiecki Solidarność Walcząca POLSKA

Piotr Duda: Najbogatsi powinni płacić 40 proc. podatku

– Czas najwyższy wprowadzić nowy próg podatkowy. Dziwię się tym wszystkim bogaczom, którzy zarabiają miliony i nie chcą oddać z tego 40 proc. na podatek dochodowy. Dziwię się też, że rząd nazywa to daniną. Potrzebne jest wprowadzenie trzeciego progu podatkowego, bowiem te dwa są nie wystarczające. Trzeba to rozłożyć na najbogatszych – tak w kontekście projektu „daniny solidarnościowej” mówił w Polskim Radiu 24 przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa Solidarność Piotr Duda Nowoczesna Solidarność Walcząca Mateusz Morawiecki premier

Policja u Frasyniuka. "Prawo ma być równe dla wszystkich"

– Wszyscy mamy prawo protestować, gdy nam się coś nie podoba. Nie możemy jednak swoim protestem przeszkadzać innym podczas paramodlitewnej uroczystości, jaką jest miesięcznica smoleńska. To jest krzywdzenie tych ludzi – komentował w Rozmowie PR24 Kornel Morawiecki, lider Wolnych i Solidarnych. Gościem Polskiego Radia 24 był również Kazimierz Kleina, senator Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władysław Frasyniuk Solidarność Solidarność Walcząca Platforma Obywatelska POLSKA

"Chcemy zasypywać podziały w społeczeństwie"

- "Wolni i Solidarni" to dewiza "Solidarności Walczącej". Chcemy być czynnikiem, który będzie zasypywać coraz głębsze podziały w społeczeństwie. Nasze poglądy nie mogą być takie same jak poglądy partii rządzącej i mojego syna. Chcemy być twórczą opozycją, bowiem taka Polsce jest potrzebna – powiedział w audycji Jeden na Jednego Kornel Morawiecki, lider Wolnych i Solidarnych.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Walcząca Kornel Morawiecki Mateusz Morawiecki PRL służba bezpieczeństwa emerytury mundurowe emerytura Donald Tusk POLSKA

Kontrwywiad Solidarności Walczącej. Kulisy działalności

W Archiwum Akt Nowych znajdują się nagrania z podsłuchów rozmów Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, jakie prowadzili działacze ściśle zakonspirowanej komórki "Solidarności Walczącej". Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Kornel Morawiecki, założyciel "Solidarności Walczącej" i Mariusz Olczak - zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny Solidarność PRL Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca

Był jednym z najbardziej tajemniczych działaczy Solidarności Walczącej

To on stworzył kontrwywiad Solidarności Walczącej i był jednym z najważniejszych, ale też najbardziej tajemniczych i najmniej znanych działaczy Solidarności Walczącej. Przez lata pozostawał w cieniu wielkich indywidualności wrocławskiej "Solidarności" i "Solidarności Walczącej". Ale to on w znacznej mierze zapewniał im bezpieczeństwo, stanowiąc dla swoich przyjaciół dyskretny wzór i punkt oparcia. Od początku stanu wojennego dbał o osobiste bezpieczeństwo szefa SW Kornela Morawieckiego. Historia Jana Pawłowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Walcząca Kornel Morawiecki Jan Pawłowski Jacek Raginis-Królikiewicz historia Polski HISTORIA

"Ludzi Solidarności Walczącej wolna Polska witała plecami”

Kornel Morawiecki, legenda opozycji antykomunistycznej, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, człowiek, którego reżim Jaruzelskiego siłą wyrzucił z Polski, a wolna Polska skazała na ćwierć wieku zapomnienia. W audycji Wszystko jest historią o najnowszej publikacji „Kornel Morawiecki. Autobiografia” opowiedział jej autor Artur Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca stan wojenny PRL historia Polski

"Podstępnie nas zaatakowano, złamano obietnice"

- Solidarność Walcząca była odzewem na to, że podstępnie nas zaatakowano, że złamano obietnice wolnych związków zawodowych, solidarności, że aresztowano ludzi, bito ich, a niektórych nawet zabito. To była naturalna reakcja – powiedział w audycji Pamiętaj to Solidarność twórca, pomysłodawca i inspirator Solidarności Walczącej, Kornel Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki Solidarność Solidarność Walcząca historia Polski komunizm PRL

Odznaczenia dla działaczy Solidarności Walczącej

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom Solidarności Walczącej. Uroczystość była kulminacją obchodów 35. rocznicy utworzenia antykomunistycznej organizacji, działającej w podziemiu po tym, jak komuniści zdelegalizowali "Solidarność". W Polskim Radiu 24 relacjonował ją Karol Darmoros.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Solidarność Walcząca historia Polski komunizm prezydent Solidarność PRL Kornel Morawiecki