X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Stanisław Lem

Nowość na kanale "Radiobook": "Katar" Stanisława Lema

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy do twórczości jednego z najbardziej przenikliwych futurologów naszych czasów – Stanisława Lema. Prezentujemy powieść "Katar", której akcja - jak rzadko u tego autora - w całości rozgrywa się na Ziemi. Czyta Przemysław Bluszcz (nagranie z 2021 roku).
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki literatura Audiobook KULTURA Stanisław Lem Katar

Polskie startupy w walce z cukrzycą. Naukowcy z AGH stworzyli rewolucyjne urządzenie

Wynalazek naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dr. hab. inż. Artura Rydosza i dr. hab. inż. Konstantego Marszałka może nieco ulżyć chorym na cukrzycę. Założony przez tych badaczy startup Advanced Diagnostic Equipment opracował rozwiązanie zbliżone do alkomatu, ale zamiast w wydychanym powietrzu mierzyć zawartość etanolu, określa poziom ciał ketonowych.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie koronawirus Piłka nożna Stanisław Lem język polski Rapperswil NAUKA cukrzyca

Rok 2021 w życiu literackim. Gociek: było wiele inicjatyw, ale też nie zabrakło niewykorzystanych szans

- Cieszę się, że ten rok był, jednak mam wrażenie, że był to czas zmarnowanych szans, bo było dużo różnych inicjatyw "ku czci". Sądzę, że brakuje nam całej masy uchwytów do tego, by w pełni Lema odświeżyć i go rozumieć - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Gościem audycji był również Łukasz Orbitowski.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Stanisław Lem Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida Rok Lema społeczeństwo

Szymon Kloska: Lem był katalizatorem pewnych działań

- Lem, ponad wszelką wątpliwość, nie potrzebował swojego roku, bo jego książki wciąż regularnie są wydawane. Jednak okrągła rocznica pomogła nam zrealizować pewne idee. Istotna była pierwsza edycja Festiwalu Przyszłości, gdy naukowcy, pisarze, artyści spotkali się, by zastanowić się, na ile ich aktywności mogą się uzupełniać i co z tego może wyniknąć. Wiemy na pewno, że to jest trwałe dziedzictwo setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema - mówił w Dwójce Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Dwójka Jakub Kukla literatura literatura polska literatura fantasy KULTURA

Wystawa "LEM" w Ropczycach. Grafiki inspirowane twórczością Stanisława Lema

W Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach na Podkarpaciu można oglądać grafiki współczesnych artystów, inspirowane książkami Stanisława Lema. Wystawa jest częścią projektu pod nazwą "LEM", przygotowanego przez Narodowe Centrum Kultury dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura wystawa podkarpackie Narodowe Centrum Kultury

"Był to udany rok". Podsumowanie działań Narodowego Centrum Kultury w 2021 r.

Mijający rok obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury. - Ten rok w sektorze kultury nie należał do najłatwiejszych. Mamy pandemię, ale mimo to odbyło się wiele wspaniałych wydarzeń i inicjatyw i myślę, że był to udany rok - mówi na antenie Programu 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury KULTURA wystawa Stanisław Lem Krzysztof Kamil Baczyński mural koncert Eufonie literatura Rafał Wiśniewski Joanna Ficińska Michał Montowski

Utalentowana pani reżyser w TPK

Ewelina Marciniak – Talent Trójki w kategorii Teatr 2012 – była naszym gościem specjalnym w kolejnym, podsumowującym rok, wydaniu TPK. Od poprzedniego spotkania minęło kilka lat. Przez ten czas przemierzyła długą drogę, reżyserując w wielu miastach Polski, ale też od 2006 roku – za granicą, głównie w Niemczech. Wróciła właśnie… ze Szwajcarii, gdzie zadebiutowała w Teatrze Miejskim w Bernie, realizując operę-dramat muzyczny Richarda Wagnera – część I tetralogii – "Złoto Renu". Nie mogliśmy dłużej zwlekać i korzystając z okazji, że jest w Polsce, zaprosiliśmy ją do TPK.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA TEATR opera Piotr Machalica wspomnienie Stanisław Lem piosenka Trójka

Wesołe bakterie, nieistniejące książki i inne koncepty Stanisława Lema

– Nie ma nic bardziej ponurego od humorystów… no ja nie jestem aż taki ponury, ale uważałem, że chodzi o to, żeby nie nudzić zanadto – wyznał Stanisław Lem podczas naszej rozmowy, którą prowadziliśmy w 1998 roku, kiedy zostały wydane w jednym tomie jego "Apokryfy", czyli parodie różnych poetyk powieściowych. Wcześniej ukazywały się w tomach: "Doskonała próżnia", "Wielkość urojona. Prowokacja" oraz "Biblioteka XXI wieku". Choć naturalnie, pisząc wstępy do nieistniejących książek czy ich recenzje, bawił czytelników, pozostawał nade wszystko filozofem.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Stanisław Lem Marek Kochan KULTURA KSIĄŻKA Teatr Polskiego Radia opera musical Trójka

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki pisarz fantastyka science-fiction Wenus planety planeta podróże