more_horiz
PR24 Portal
Section05
Strefa Rodzica

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo

Ulice przy szkołach zamknięte dla samochodów. Czy to możliwe?

Ulice przy szkołach pełne dzieci, bo zamknięte dla ruchu samochodowego – choć brzmi nierealnie, jest to rzecz całkowicie wykonalna. W Paryżu jest sto siedemdziesiąt takich ulic, a w Londynie aż pół tysiąca. 6 maja w ramach akcji Streets for Kids taki charakter na kilka godzin zyskała jedna z ulic w centrum Warszawy. Akcja Streets for Kids odbyła się w kilkunastu krajach Europy, gdzie w czterdziestu miastach udostępniono dla dzieci ponad trzysta osiemdziesiąt ulic. O tym, jaki był tego efekt, opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Agnieszka Krzyżak-Pitura – koordynatorka polskiej wersji akcji. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica

Zmiany w opiece nad najmłodszymi dziećmi. Nowy wymiar urlopu tylko dla ojców

Od sierpnia część urlopów zostanie przeznaczona dla ojców. Jak zakłada Unia Europejska, pomoże to mamom w łatwiejszym i bardziej elastycznym powrocie do pracy. W Polsce proponowanym rozwiązaniem jest zapewnienie tatom dodatkowych dziewięciu tygodni urlopu poza obecnie funkcjonującym urlopem rodzicielskim, który trwa 32 tygodnie. Urlop rodzicielski jest dla obojga rodziców i może być przenoszony pomiędzy nimi i wzajemnie przejmowany, natomiast ten nowy wymiar jest przeznaczony tylko dla ojców.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców prawo urlop macierzyński

Sen dziecka. Jak go regulować? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Sen dziecka. Co jest w nim najważniejsze, jak go regulować. Na co zwracać uwagę. Gdzie i u kogo szukać pomocy, kiedy maluch jest niewyspany. Jakie czynniki wpływają na zdrowy sen u dziecka. Jaka powinna być długość snu u malucha. W najnowszym podcaście Idy Nowakowskiej usłyszymy rozmowę z ekspertką ds. snu na temat zdrowego i bezpiecznego snu małego dziecka. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica zdrowie dziecka

Wychowanie. Czy nastał jego koniec?

Wychowanie to anachronizm, wychowanie opiera się na strukturach władzy, wychowanie jest przemocą, wychowanie kładzie nacisk na posłuszeństwo, wychowanie jest bezosobowe i służy tylko dorosłym, wychowanie zdejmuje odpowiedzialność z rodziców, wychowanie ogranicza potencjał, wychowanie równa wszystkich, wychowanie osłabia, wychowanie ma lobby, dzieci nie mają – to dziesięć tez na temat wychowania, o których mowa w książce "Jesteś okej taki, jaki jesteś. Koniec wychowania" autorstwa Kathariny Saalfrank.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców wychowanie rodzice

Wysoko wrażliwi są wśród nas. Rozmowa z autorką książki "Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo"

Szacuje się, że osoby wysoko wrażliwe stanowią około 20-30% społeczeństwa. Jest to cecha genetyczna, przekazywana z pokolenia na pokolenie, jednak jeszcze do niedawna świadomość na temat tego, jak odróżniać takie osoby była bardzo niewielka. Teraz wykonuje się coraz więcej badań na ten temat. W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Kozłowska, autorka bloga, a także książki "Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo". 
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia Strefa Rodzica radio dla rodziców

Jak poradzić sobie ze stresem? W "Strefie rodzica" o treningu antystresowym

Od stresu nie można się uwolnić. Jest on obecny zawsze, gdy mamy do czynienia ze stresorem – wewnętrznym lub zewnętrznym. W ciągu całego dnia towarzyszą nam liczne stresory. Często spokoju i ukojenia poszukujemy w drugim człowieku i choć doświadczenie bliskości, relacji, więzi jest bardzo ważne w kontekście odczuwanego przez nas stresu, to trening antystresowy powinien odbywać się w pojedynkę, by jego uczestnik mógł zajrzeć w głąb siebie, zastanowić się, co dzieje się w nim samym i przeanalizować swój sposób doświadczania rzeczywistości oraz pomyśleć, co może z tym zrobić.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica stres psychologia emocje radio dla rodziców

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie radio bez reklam

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jak stworzyć dziecku odpowiednie warunki w trudnym okresie

Sezon egzaminacyjny tuż-tuż. Przed ósmoklasistami i maturzystami bardzo duże wyzwania, o których słyszą od dłuższego czasu. Egzaminy swoich dzieci przeżywają także rodzice. Jak stworzyć w atmosferę, która będzie sprzyjała poczuciu, że dziecko ma w swoich rodzicach podporę? Na to i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Antosiewicz, edukatorka rodziców, autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno", a także mama trójki dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców egzamin ósmoklasisty szkoła wychowanie

Jak spotkać się z uchodźcą twarzą w twarz?

Według danych Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców, działającego przy ONZ, pod koniec 2020 roku na całym świecie było ponad 26 mln uchodźców oraz 48 mln osób wewnętrznie przesiedlonych ze względu na konflikty zbrojne. Biorąc pod uwagę to, co dzieje się przez ostatnie dwa miesiące, aktualne statystyki z pewnością są znacznie wyższe. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci uchodźcy Marcin Perfuński radio dla rodziców

Potęga myślenia o działaniu i możliwościach rozwoju

Można mieć nastawienie na trwałość albo na rozwój. Nasze talenty, umiejętności czy inteligencję można postrzegać jako coś stałego, danego nam na zawsze bądź jako coś, co jesteśmy w stanie rozwijać, doskonalić. Krzysztof Głowacki prowadzi wraz z żoną portal Szczęśliwi Razem, który opiera się na pomocy w tworzeniu dobrych związków i wychowywaniu dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie rodzice rozwój dziecka

Prawda historyczna, symboliczna i nieprawda. Mity, które znamy z lekcji historii

Bitwy na Psim Polu nie było, Kazimierz Wielki nie umarł bezpotomnie, to nie Janek Wiśniewski padł, a Ordon nie zginął w Reducie. Dotychczas większość z nas znała inne wersje tych historii, jednak badania naukowe dowiodły, że były one jedynie mitami, których wprawdzie uczyliśmy się w szkole, ale z nieprzypadkowych powodów, a później powtarzaliśmy w bezrefleksyjny sposób. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Marcin Perfuński edukacja szkoła historia Polski

Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Jak powinna wyglądać?

Większość dzieci rozpoczyna swoją aktywność artystyczną we wczesnym dzieciństwie, często na długo przed tym rozpoczęciem przygody ze szkołą czy nawet przedszkolem. O tym, jak powinna wyglądać edukacja plastyczna oraz jaką jej część powinna stanowić własna ekspresja dziecka, a jaką poznawanie historii sztuki w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościniami były Beata Grzeszczuk-Nędza – ekspertka w dziedzinie edukacji plastycznej oraz profesor Urszula Szuścik z Instytutu Pedagogiki wydziału Sztuk i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdolności rozwój dziecka radio bez reklam

Jak rozmawiać o swoim ciele by nie budzić kompleksów u dziecka?

Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia psychologia dziecięca rozwój dziecka kobieta radio dla rodziców radio bez reklam Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo

W "Strefie rodzica": co sprawia, że smutek nie chce odejść?

W "Strefie rodzica" porozmawiamy o smutku. ​​​​Z jakiego powodu czujemy smutek? Co sprawia, że smutek nie chce odejść? W jaki sposób reagować na pojawienie się smutku. Dzięki temu smutek przestaje jawić się nam jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem. Takie podejście pomaga w rozwinięciu umiejętności regulowania emocji. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców emocje psychologia

"Dzieci wielojęzyczne". Rozmowa z autorką książki w audycji "Strefa rodzica" w PRD

Bohaterami książki "Dzieci wielojęzyczne" jest rodzina autorki. Cała historia rozpoczęła się jeszcze w czasie, kiedy Martyna Górniak-Pełech była w ciąży. To właśnie wtedy zaczęła mówić w języku hiszpańskim do swojego brzuszka. Więcej o tym, jak przebiegało wdrażanie kolejnego języka, a także o tym, w jaki sposób wygląda rodzina wielojęzyczna, opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  języki obce radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Hormony – po czym poznać, że coś z nimi nie tak...

Zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała to główne przyczyny, które kierują pacjentów do endokrynologa. Hormony mają znaczący wpływ na liczne procesy zachodzące w organizmie – ich niedobór lub nadmiar daje konkretne objawy. Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne. Po wywiadzie i badaniach można zastosować odpowiednie leczenie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowie dziecka zdrowie i dieta sen
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem