more_horiz
PR24 Portal
Section05
Szwajcaria

"Budujemy mosty i ożywiamy historię". Ważne i cenne inicjatywy Ambasador RP w Szwajcarii

Historyczny rejs statkiem z Zurychu do Rapperswilu dla całej Polonii i uroczysta Msza św. za Ojczyznę w Katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, to tylko niektóre inicjatywy Iwony Kozłowskiej, Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu, z okazji Dnia Polonii, Dnia Flagi RP i Święta Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szwajcaria Rapperswil Polonia historia Polski Polacy za granicą

Lina Bögli jak Phileas Fogg. Podróż, która zaczęła się pod Krakowem

- Jak to często się zdarza w przypadku takich przedsięwzięć, stała za tym nieszczęśliwa miłość. Lina Bögli zakochała się w Polaku, oficerze wojska austriackiego. Była to miłość odwzajemniona, ale żeby mógł odbyć się ślub, oficer musiał zapłacić bardzo dużą sumę pieniędzy. Nie było go na to stać. Lina Bögli postanowiła wtedy, że wyruszy w podróż dookoła świata - mówiła w Jedynce prof. Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum PAN.
Zobacz więcej na temat:  podróże Polska Akademia Nauk Katarzyna Jankowska Szwajcaria NAUKA

Tadeusz Romer. Dyplomata, który ratował Żydów w Tokio i Szanghaju

Dzięki ambasadorowi RP w Japonii tysiące polskich Żydów uniknęło śmierci. Dyplomata nie tylko pomógł uchodźcom, którzy znaleźli się w Kraju Kwitnącej Wiśni - być może to jego czyny zainspirowały działaczy grupy berneńskiej. Tadeusz Romer zmarł 23 marca 1978 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Japonia dyplomacja sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Tadeusz Romer ZSRR Żydzi Szwajcaria historia Polski

Rosną ceny żywności. Marek Zuber: nie będzie dramatycznie

- Ceny żywności, produktów opartych na zbożach są dużo wyższe, jeżeli dodamy do tego element związany z jej przerobieniem, z nośnikami energii, to niestety w tym roku będzie dużo drożej, natomiast nie uważam, że będzie to dramatyczny wzrost - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina serwis wschodni wojna 2022 sankcje Szwajcaria Antoni Trzmiel żywność

Szwajcaria nakłada sankcje na Rosję. Dr Paweł Kowalski: tak surowych kar nigdy jeszcze nie było

- To, że Szwajcaria weszła w system sankcyjny, oznacza, że przesuwa się z neutralności, że jest gotowa na zamrożenie, a w dalszej kolejności przekazanie majątków rosyjskich oligarchów - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Paweł Kowalski, ekspert ds. międzynarodowych (SWPS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Magdalena Złotnicka sankcje Szwajcaria

Prezydent Szwajcarii: aktywa rosyjskich oligarchów objętych sankcjami zostały zamrożone

- Szwajcaria przyjęła unijne sankcje wobec Rosji, aktywa objętych nimi rosyjskich oligarchów zostały zamrożone - poinformował prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis podczas wizyty w Warszawie. Według premiera Mateusza Morawieckiego, środki z tych aktywów powinny być wykorzystane do odbudowy Ukrainy po wojnie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwajcaria Rosja sankcje wojna na Ukrainie wojna 2022 GOSPODARKA

Premier: namawiam Szwajcarię, by zamroziła majątki rosyjskich oligarchów w tym kraju

- Wiemy, że niektóre z rosyjskich majątków oligarchów są ulokowane w Szwajcarii. Tam muszą zostać one zamrożone i skonfiskowane - powiedział Mateusz Morawiecki. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier podjął prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassisa. Rozmowa dotyczyła między innymi rosyjskiej agresji na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Szwajcaria banki wojna na Ukrainie wojna 2022 premier Rosja GOSPODARKA

Ważny głos Ambasador RP słyszalny na wiecu antywojennym w Bernie

W sobotę na Bundesplatz przed parlamentem w Bernie, odbył się wiec sprzeciwu wobec agresji Rosji na Ukrainę, zorganizowany przez organizacje Ukraińców w Szwajcarii. Na manifestację przybyło ponad 1500 osób. Wystąpienie Iwony Kozłowskiej, Ambasador RP w Szwajcarii, przerywane było licznymi oklaskami i zostało bardzo dobrze przyjęte przez Szwajcarów.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja wojna na Ukrainie

Zacięte walki o największą elektrownię atomową w Europie. Ósmy dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę [ZAPIS RELACJI]

Na ulicach miasta Enerhodar na południu Ukrainy trwają zacięte walki z wojskami rosyjskimi. Według ukraińskich mediów Rosjanie są w odległości czterech kilometrów od tamtejszej, największej w Europie, Zaporoskiej elektrowni atomowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Kijów fifa pomoc uchodźcy Szwajcaria Unia Europejska Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Mariupol Wołodymyr Zełenski Władimir Putin

Siódmy dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę [POSŁUCHAJ]

Według informacji przekazanych przez agencję Interfax-Ukraina w ciągu siedmiu dni wojny zginęło ok. 2 tys. cywilów. To efekt barbarzyńskich ataków na budynki mieszkalne, szpitale, szkoły i przedszkola. Jednocześnie rosyjskie ministerstwo obrony po raz pierwszy podało dane o stratach poniesionych w wojnie z Ukrainą. Według Moskwy w starciach zginęło 498 rosyjskich żołnierzy, a 1597 zostało rannych. Tymczasem strona ukraińska twierdzi, że śmierć poniosło od 5700 do 6000 Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Kijów fifa pomoc uchodźcy Szwajcaria Unia Europejska Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

"Próbują uciec od zaciskającej się pętli sankcji". Rosyjscy klienci banków szwajcarskich w panice

W ramach sankcji Szwajcaria ze skutkiem natychmiastowym wprowadziła m.in. sankcje finansowe, zamrażając konta należące do prezydenta Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Jak informuje "Tages Anzeiger” (TA), zamrożeniem objęte zostały konta należące do 650 Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  sankcje SWIFT Szwajcaria wojna na Ukrainie wojna 2022 pieniądze sankcje Unii Europejskiej
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem