more_horiz
PR24 Portal
Section05

Szwecja

"Działalność rosyjskich firm zagraża bezpieczeństwu naszego kraju". Szwedzki Instytut alarmuje

Opublikowany we wtorek raport Szwedzkiego Instytutu Badań nad Obronnością (FOI) głosi, że "w Szwecji jest 128 firm, których właścicielami są Rosjanie, wśród nich cztery osoby figurują na liście sankcji UE, a jedna na listach amerykańskiej oraz brytyjskiej". Rosyjskie spółki zagrażają bezpieczeństwu kraju - dodano.
Zobacz więcej na temat:  Szwecja ŚWIAT Rosja sankcje Europa

Finlandia w drodze do NATO. Jest projekt ustawy. "Bez żadnych warunków" i razem ze Szwecją

- Rada ministrów złożyła do parlamentu projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Nasze prace o przystąpieniu do NATO posuwają się "o kolejny krok naprzód". Parlament zajmie się projektem, mimo że ratyfikacji nie przeprowadziły jeszcze dwa kraje członkowskie, Węgry i Turcja - poinformował w poniedziałek szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia Szwecja NATO wojsko

B. oficer CIA: seria aresztowań rosyjskich szpiegów może być efektem informacji od źródła w służbach

- Seria aresztowań rosyjskich szpiegów w Europie w ostatnich tygodniach może być efektem informacji uzyskanych od źródła w rosyjskich służbach - ocenia były szef placówki CIA w Moskwie John Sipher. Dodał jednak, że mimo to Rosja nadal ma więcej szpiegów na Zachodzie, niż Zachód w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie szpieg GRU szpiegostwo Niemcy Holandia Bułgaria Węgry Europa Stany Zjednoczone Szwecja

Afera szpiegowska w Szwecji. Media ujawniają powiązania zatrzymanych Rosjan

Małżeństwo Rosjan, zatrzymane w ubiegłym tygodniu w Szwecji pod zarzutem pracy dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, mieszkało wcześniej w Moskwie w tym samym domu, w którym kwaterował oficer GRU podejrzany o otrucie swojego kolegi ze służby Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. Takie wnioski przynosi śledztwo przeprowadzone przez portale Bellingcat i Insider.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwecja Rosja szpiegostwo Siergiej Skripal

Małżeństwo aresztowane w Szwecji powiązane z rosyjskim wywiadem i trucicielami Skripala

Małżeństwo Rosjan, zatrzymane w ubiegłym tygodniu w Szwecji pod zarzutem pracy dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, mieszkało wcześniej w Moskwie w tym samym domu, w którym kwaterował oficer GRU podejrzany o otrucie swojego kolegi ze służby Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. Tak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez portale Bellingcat i Insider.
Zobacz więcej na temat:  szpiegostwo Siergiej Skripal Rosja Szwecja

Nowoczesne okręty radiolokacyjne dla Polski. Podpisano umowę ze szwedzkim koncernem Saab

Polska kupuje dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego Delfin. Podpisano już umowę ze szwedzką firmą Saab. Informację potwierdził portalowi tvp.info ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia. Jak przekazał szwedzki koncern, zamówienie ma wartość 620 mln euro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie armia Ministerstwo Obrony Narodowej Szwecja marynarka wojenna

"Bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i Polska". Marcin Przydacz o Szwecji i Finlandii w NATO

- Zapowiedź ratyfikacji przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO przez Węgry to wynik zabiegów dyplomatycznych premiera Mateusza Morawieckiego; dla nas to dobra informacja, bo Szwecja i Finlandia w NATO to bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i Polska - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NATO służby i bezpieczeństwo MSZ Morze Bałtyckie Marcin Przydacz Szwecja Finlandia

"Jabłko", czyli galeon z 1629 roku. Bliźniak słynnej "Vasy"

Szwedzcy badacze zlokalizowali liczący sobie 400 lat wrak galeonu o nazwie "Jabłko". To bliźniacza jednostka słynnego okrętu "Vasa". Statek ten był od dawna poszukiwany. - Mógł transportować duże ilości wojska i ładunku związanego z militariami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Bartosz Kontny z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytność archeologia Szwecja

Astrid Lindgren - dała dzieciom Bullerbyn

- Autoportretów Astrid można się doszukiwać zarówno w Pippi, jak i w Lisie z Bullerbyn - to zaproszenie do zabawy, aby szukać Astrid w jej bohaterach - mówiła Ulla Lindqvist w Polskim Radiu. 115 lat temu, 14 listopada 1907 roku, urodziła się słynna szwedzka pisarka, Astrid Lindgren. Jej książki dla dzieci wydawane są na całym świecie w ponad 100 językach i cieszą się niesłabnącą popularnością od szoku obyczajowego, jaki wywołały na początku.
Zobacz więcej na temat:  pisarz Szwecja Astrid Lindgren dzieci literatura dziecięca