more_horiz
PR24 Portal
Section05

Tomasz Zapert

"Cieniem będąc, cieniem zostałem". Niezwykłe losy Karola Jaroszyńskiego

W 1909 roku syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny uwielbiający hazard, wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kg złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki. Mowa o Karolu Jaroszyńskim - Polaku, który w przededniu I wojny światowej był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. W audycji rozmowa z Wacławem Holewińskim, autorem książki "Cieniem będąc, cieniem zostałem".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Poczytnik". Zbiór felietonów Piotra Wojciechowskiego pt. "Od strony ogrodu"

Książka laureata 13. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii warszawski twórca. W publikacji znalazły się felietony Piotra Wojciechowskiego drukowane w "Kwartalniku Literackim Wyspa" w latach 2007-2017. W audycji "Poczytnik" z autorem rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Anna Musiałówna o ludzkich obiektach w pracy fotoreportera

- Idąc ulicą, bardziej zwracam uwagę na kogoś, kto leży na bruku, niż na osobę, która idzie i patrzy w komórkę - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Musiałówna, fotoreporter prasowa i socjologiczna, autor reportaży i kuratorka wystaw fotograficznych, a także autor książki "Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki". - Wiele mogę się dowiedzieć o pani sprzedającej kwiaty na ulicy - zaznaczyła. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert reportaż społeczeństwo Polskie Radio 24

Nowe wydanie listów Juliusza Słowackiego. Prof. Troszyński: dziennik całego życia poety

- Wszystkie lata i miesiące jego życia są usiane listami, tym świadectwem, pięknymi tekstami. Wierzyć się nie chce, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu potrafiono nie zaliczać tego do literatury, nie drukować - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Juliusz Słowacki

Literacko i na rowerze. Wyprawa do kraju, który już nie istnieje

Nazywał się Bernard Charles Newman, a jego znakiem rozpoznawczym był... rower. Tym pojazdem dwukrotnie zwiedzał Polskę. W roku 1934 i dwanaście lat później. Obroty koła historii sprawiły, że za każdym razem oglądał kraj bardzo odmienny. Zarówno pod względem politycznym, jak i geograficznym. Tandem Loverowi postanowił odtworzyć trasę Newmana i wybrać się w niezwykłą podróż. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Tomasz Zapert Trójka rower literatura

"Burżuazja na styku kultur". Grzegorz Musiał o Łempickiej

- Tamara Łempicka miała niezwykłe dzieciństwo, była wyjątkową istotą od samego zarania. Miała wspaniałego mentora w swoich wczesnych latach w postaci swojej babki, która była osobą o wielkim formacie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Musiał, autor książki "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej".
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Polskie Radio 24 SZTUKA malarstwo POLSKA

PR24 Rzecz o Alfredzie Jesionowskim. Prof. Płaszczewska: jego nieobecność to strata dla literatury polskiej

- Konieczność życiowa stała się dla Alfreda Jesionowskiego narzędziem rozwoju duchowego i zaangażowania społecznego oraz doprowadziła do wielu serdecznych przyjaźni - jak z Gustawem Morcinkiem, czy ciekawych znajomości z literatami śląskimi, jak Emil Zegadłowicz - mówiła w Polskim Radiu 24 o swoim dziadku prof. Olga Płaszczewska. - Nieobecność tego twórcy to wielka strata dla literatury polskiej - stwierdziła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA literatura Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert

Amant, śpiewak, więzień NKWD. Czy Eugeniusz Bodo stał się ikoną polskiej popkultury?

O tym wszechstronnie uzdolnionym aktorze, którego śmierć przez dekady stanowiła zagadkę, powstało już kilka książek biograficznych. Jest stale obecny w prasie, radiu i telewizji: piosenkarskie evergreeny z jego repertuaru wciąż goszczą na falach eteru, nierzadko sięgają po nie wykonawcy współcześni, filmy z udziałem artysty oklaskują zaś kolejne generacje Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Tomasz Zapert Eugeniusz Bodo kino

Piłkarskie mistrzostwa świata – wielka machina finansowa i wizerunkowa

Inżynier Stefan Karwowski, bohater niezapomnianego serialu Telewizji Polskiej "Czterdziestolatek", postrzegał swoją przyszłość poprzez liczbę igrzysk olimpijskich, które zdąży jeszcze obejrzeć. Istnieje również dość spore grono osób używających do tego samego celu mistrzostw świata w piłce nożnej. Właśnie o tej spektakularnej imprezie, której XXII edycja trwa w Katarze, ze swoimi gośćmi rozmawiał w "Klubie Trójki" Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna Tomasz Zapert Andrzej Janisz mistrzostwa świata

PR24 100. rocznica urodzin Tadeusza Borowskiego. "Jego twórczość wciąż jest nam potrzebna"

- Myślę, że jego dzieła literackie sensu stricto są najwyższego lotu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. Z kolei w ocenie Krzysztofa Masłonia proza Tadeusza Borowskiego jest czymś, bez czego "nie da się zrozumieć tego wszystkiego, co się wydarzyło". - Jest to nam w dalszym ciągu potrzebne, choć jest to bardzo ciężka i trudna literatura - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA SZTUKA PRL Tadeusz Borowski

PR24 Zapomniane oblicze Związku Literatów w PRL-u. Tomasz Potkaj o swojej najnowszej książce

- Ranga Związku Literatów z każdym rokiem po 1989 malała. Dzisiaj jest niewielka. [...] Postanowiłem napisać książkę o czasach, w których Związek ten był potrzebny do wszystkiego - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Potkaj, autor "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA SZTUKA PRL Związek Literatów Polskich