more_horiz
PR24 Portal
Section05
Trójmorze

Paweł Kowal: uważam, że dziś Trójmorze ma sens

Gdyby porównać świat zachodni do klasy, gdzie różne państwa to różni uczniowie, to kraje Europy Wschodniej są tymi gorszymi uczniami. Gen. Hodges zwraca uwagę, że Zachód może być uratowany właśnie przez wzmocnienie wschodniej flanki NATO i UE - mówił w Świecie w Powiększeniu Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Kowal Trójmorze NATO Unia Europejska Europa

Eksperci: Trójmorze jest ważne dla rozwoju Polski

Gośćmi kolejnej edycji Forum Prawo dla Rozwoju w Krakowie będą m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz ministrowie sprawiedliwości państw Trójmorza. O tej inicjatywie mówili w Polskim Radiu 24 Michał Sadłowski (Fundacja Instytut Prawa Wschodniego) i Aleksander Arabadźić, specjalista ds. bezpieczeństwa w rejonie półwyspu bałkańskiego i relacji międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Polska w Unii Europejskiej

Wicedyrektor OSW: Idea Trójmorza w połączeniu z Unią Europejską

– W polskiej myśli politycznej temat organizowania naszej przestrzeni w Europie Środkowej jest obecny w bardzo różnych nurtach politycznych – powiedział wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Mateusz Gniazdowski. W audycji „Światowa Szachownica” rozmowa o próbach integracji naszej części kontynentu, które przejawiają się w Grupie Wyszehradzkiej oraz koncepcji Trójmorza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Europa grupa wyszehradzka Trójmorze integracja europejska Światowa Szachownica

Ekspert: z Nord Stream 2 Węgry grają na dwóch fortepianach

- Viktor Orban powiedział mniej więcej półtora miesiąca temu, że Nord Stream 2 i Gazociąg Południowy, TurkStream, to jest realizacja obietnicy Moskwy na dostawy gazu do Europy z pominięciem Ukrainy i że oni się z tego wywiązują - mówił w rozmowe z PolskieRadio24.pl dr Dominik Hejj, ekspert ds. Węgier. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Węgry Viktor Orban Rosja Władimir Putin Trójmorze Nord Stream 2 NASZ WYWIAD

B. szef MSZ o Niemczech w Trójmorzu: to eksperyment

– Heiko Maas, jako przedstawiciel Niemiec, jest zainteresowany Trójmorzem. Przed laty Niemcy były sceptyczne, krytykowały, potem wystąpiły z koncepcją przyłączenia się. Na razie dostały status obserwatora. Jest to eksperyment, zobaczymy czy będą wartością dodaną – stwierdził na antenie Trójki Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Witold Waszczykowski Beata Michniewicz Donald Trump Andrzej Duda Unia Europejska Trójmorze Heiko Maas Trójka

Piotr Semka: brakuje mi pomocy USA w tworzeniu samodzielności energetycznej Trójmorza

Stany Zjednoczone pozostają silnym partnerem Inicjatywy Trójmorza - deklaruje Donald Trump. Amerykański prezydent napisał list do uczestników spotkania krajów Europy Środkowej i Wschodniej w Bukareszcie. - Nauczyłem się, że przy takich okazjach trzeba uważać – mówił w audycji "Północ – Południe” Tomasz Semka, publicysta "Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Trump Trójmorze Węgry

Publicystka: „Stara” Europa boi się Inicjatywy Trójmorza

W Rumunii rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza. W obradach bierze udział, w roli obserwatora, niemiecki minister spraw zagranicznych, Heiko Maas. – Niemcy chcą trzymać rękę na pulsie i zadbać o to, żeby ten twór nie stał się konkurentem dla Unii Europejskiej – mówiła w audycji "Świat w powiększeniu” Olga Doleśniak-Harczuk, publicystka Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rumunia Bukareszt Trójmorze

Prezydent: nie wyobrażam sobie Trójmorza poza UE i NATO

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Inicjatywa Trójmorza weszła na wyższy poziom rozwoju. Podczas szczytu Inicjatywy w Bukareszcie prezydent przypomniał, że na zeszłorocznym spotkaniu w Warszawie wsparł to przedsięwzięcie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.  Prezydent chce, by Trójmorze stało się ważnym aktorem w relacjach międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trójmorze Stany Zjednoczone prezydent

Małgorzata Bonikowska: Trójmorze ma wyrównać dysproporcje

W poniedziałek w Rumunii rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym uczestniczy prezydent Andrzej Duda. Spotkanie ma rozszerzyć współpracę 12 krajów UE w ramach tego projektu. Tę kwestię komentowała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Unia Europejska Europa Andrzej Duda Rumunia Bukareszt Polityka PR24 Polska w Unii Europejskiej polityka