X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Trybunał Konstytucyjny

Ziobro prawdopodobnie spotka się z Jourovą. Wójcik: okazja do rozmów o wyborze sędziów

- To okazja do tego, żeby porozmawiać także o różnicach pomiędzy systemami, bo w Czechach sędziów wybierają politycy, a w Polsce sędziów wybierają sędziowie - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, informując, że Zbigniew Ziobro najprawdopodobniej spotka się z wiceszefową Komisji Europejskiej Vierą Jourovą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reforma sądownictwa sądownictwo Michał Wójcik Trybunał Konstytucyjny Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej

Wojciech Borowik: obywatele czują się zagubieni w kwestii sporu o sądownictwo

- Uważam, że wina w kwestii sporu o sądownictwo w Polsce leży po obu stronach. Obywatele czują się zagubieni i nie wiedzą na co mogą liczyć przed sądem - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gośćmi audycji byli także Andrzej Michałowski i Andrzej Rozpłochowski, opozycjoniści z czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny POLSKA Tadeusz Płużański Małgorzata Gersdorf

Prof. Arkadiusz Jabłoński: jesteśmy bliscy dualizmu prawnego w Polsce

- Myślę, że obywatele z niepokojem spoglądają na to, co się dzieje. Jesteśmy bliscy może jeszcze nie anarchii prawnej, ale przynajmniej jakiegoś dualizmu prawnego. Mamy teraz podział na sędziów, którzy mają prawo orzekać i tych, którym to prawo zostało odebrane - powiedział socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL). W Polskim Radiu 24 również komentarze dotyczące wyborów nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Trybunał Konstytucyjny sądownictwo krs Maria Furdyna Małgorzata Gersdorf Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna

Rzecznik KE: nie ma wątpliwości co do prawomocności wyroków Sądu Najwyższego w Polsce

Christian Wigand, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej, oświadczył podczas konferencji prasowej w Brukseli, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności wyroków Sądu Najwyższego w Polsce. - Ma je jednak w odniesieniu do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Komisja Europejska sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Konstytucyjny reforma sądownictwa

Gersdorf w 2017 roku o podważaniu Trybunału Konstytucyjnego: to są zabiegi półpolityczne

- Mimo że czasy są nadzwyczajne, to nie możemy łamać dogmatu, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są wiążące, bo na to cały czas się powołujemy - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w marcu 2017 r. podczas konferencji poświęconej "rozproszonej kontroli zgodności prawa z konstytucją". Stanowisko to jest zgodne z wypowiedzią sędziego Stanisława Bernata z grudnia 2016 r. odnośnie uznania wyboru szefowej TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny sądownictwo reforma sądownictwa Julia Przyłębska

Prezydent: naprawa wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. To jeden z fundamentów państwa

- Mam nadzieję, że dzięki pracy Izby Dyscyplinarnej dojdzie do naprawy wymiaru sprawiedliwości oraz wzrostu jego oceny w polskim społeczeństwie. Dziś jest ona fatalna. Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. To jeden z fundamentów państwa - powiedział w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska

"Rozstrzygnięcie stanowi wyłączną kompetencję TK". Przyłębska odpowiada Gersdorf

"Nie ma sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym" - napisała w czwartek pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf w piśmie do prezes TK Julii Przyłębskiej. Prezes Trybunału odpowiedziała, że pismo Gersdorf jest bezprzedmiotowe, a zawieszenie posiedzenia trzech izb SN następuje z mocy prawa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy Sejm Elżbieta Witek prezydent

Reforma sądownictwa. Mariusz Gierej: politycy i sędziowie zapędzili się w kruczkach prawnych

- Będę złośliwy, ale przeciętny obywatel nie wie już, czy na przykład nie powoływać się przed sądem na przepisy RODO. Politycy i sędziowie zapędzili się w kruczkach prawnych, a w tej sytuacji obywatel staje się bezradny. Nie widać sposobu wyjścia z sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gierej (mPolska24). Gościem Debaty Dnia był również Jakub Pacan (Tygodnik Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny reforma sądownictwa

Tomasz Rzymkowski: jeśli SN nie zawiesi postępowania, złamie konstytucję

- Trudno jest uwierzyć, aby Sąd Najwyższy zlekceważył decyzję procesową Trybunału Konstytucyjnego. Oznaczałby to złamanie konstytucji przez Sąd Najwyższy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  debata w jedynce Polskie Radio POLSKA polityka Antoni Trzmiel Tomasz Rzymkowski Krzysztof Paszyk sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska

"Posiedzenie izb odbędzie się". Rzecznik Sądu Najwyższego o decyzji prezes TK

- Posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego odbędzie się w czwartek - powiedział Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Nastąpi to mimo decyzji prezes Trybunału Konstytucyjnego o zawieszeniu SN. Sędziowie Izby Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych mają obradować w związku z pytaniami prawnymi dotyczącymi sędziów powołanych przez KRS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny sądownictwo reforma sądownictwa

Spór kompetencyjny w sprawie sądów. Decyzja marszałek Sejmu

Marszałek Sejmu skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między prezydentem i Sądem Najwyższym oraz między Sejmem i Sądem Najwyższym. Dodała, że krok ten jest związany z zaplanowanym na jutro posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego w sprawie sędziów wyłonionych przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm sądownictwo Elżbieta Witek reforma sądownictwa Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy