more_horiz
PR24 Portal
Section05

Trybunał Konstytucyjny

Arkadiusz Mularczyk: zwrócę się do KRS o lustrację sprawy Turowa

- Na pewno musimy znać wszystkie szczegóły i motywy rozstrzygnięcia WSA ws. Turowa, aby opinia publiczna miała w tej sprawie jasny pogląd. Jakie motywy zadecydowały, że sędziowie podjęli taką, a nie inną decyzję? Sprawa jest niezwykle bulwersująca i kontrowersyjna - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Turów kopalnia Turów Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny polityka

Bogdan Pęk o marszu opozycji: nienawiść wobec suwerennego państwa polskiego

- To nie był żaden przełom, to próba tworzenia nowej mitologii, odstraszającej i odbierającej wolę walki polskiej prawicy, która ma niebywałe sukcesy na wszystkich polach. To próba niecelna, wątpię, żeby rozumni ludzie dali się zrobić na taki manewr - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Trybunał Konstytucyjny Platforma Obywatelska Michał Rachoń

Joanna Kluzik-Rostkowska o KPO: odpowiedzialność ponoszą rządzący

- My od dawna przekonywaliśmy, że trzeba zrobić wszystko, żeby te pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy mogły być uruchomione - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PO Joanna Kluzik-Rostkowska. Odniosła się w ten sposób do pytania o ustawę dot. Sądu Najwyższego, której wejście w życie mają odblokować unijne środki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Trybunał Konstytucyjny Krajowy Plan Odbudowy Joanna Kluzik-Rostkowska

TK: prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją prezydenta RP

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prawo łaski jest wyłączną kompetencją prezydenta, a Sąd Najwyższy nie ma prawa do kontroli ułaskawień dokonywanych przez głowę państwa. Wnioskiem w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym zajął się pełny, 11-osobowy skład Trybunału Konstytucyjnego. Pod orzeczeniem podpisała się większość składu sędziowskiego. Zdanie odrębne zgłosiło dwóch sędziów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Mariusz Kamiński Maciej Wąsik polityka

Spór kompetencyjny między prezydentem a SN. TK podejmie kolejną próbę przeprowadzenia rozprawy

W południe Trybunał Konstytucyjny powinien zająć się sporem kompetencyjnym pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym. Chodzi o prezydenckie prawo łaski. To kolejna próba przeprowadzenia rozprawy. Dotychczas dwa razy termin odroczono, ponieważ nie udało się zebrać pełnego 11-osobowego składu sędziowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Trybunał Konstytucyjny prawo Sąd Najwyższy POLSKA społeczeństwo

"Nieuprawniona forma politycznego nacisku". KRS krytykuje słowa komisarza Reyndersa

Krajowa Rada Sądownictwa wyraża stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi polityków, przedstawicieli organów UE, podważających konstytucyjne organy Państwa Polskiego, kwestionujących niezależność i niezawisłość sędziów oraz niezależność KRS - poinformowało w czwartek Prezydium KRS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Parlament Europejski krs Krajowa Rada Sądownictwa Trybunał Konstytucyjny polityka

Trybunał Konstytucyjny ma na dzisiaj zaplanowane dwie rozprawy. Chodzi o prawo łaski

Na dzisiaj Trybunał Konstytucyjny zaplanował dwie rozprawy. Pierwsza powinna rozpocząć się o godzinie 10.00 i dotyczy sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym. Spór, o którego rozstrzygnięcie do Trybunału Konstytucyjnego wystąpił były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, dotyczy konstytucyjnych kompetencji związanych z wykonywaniem prawa łaski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Andrzej Duda Julia Przyłębska Mariusz Kamiński Maciej Wąsik