more_horiz
PR24 Portal
Section05
UE

D. Tusk zwróci się do "27" o przedłużenie rozmów ws. brexitu

Szef Rady Europejskiej poinformował, że poprosi unijnych przywódców, by byli otwarci na dłuższe opóźnienie brexitu aniżeli tylko kilka tygodni. Donald Tusk poinformował o tym na Twitterze. O przygotowaniach do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE liderzy 27 krajów będą rozmawiać w czwartek, pierwszego dnia europejskiego szczytu.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Donald Tusk Unia Europejska Europa ŚWIAT UE Wielka Brytania

Będzie przełom ws. Brexitu? Spotkanie ministrów w Brukseli

W Brukseli zaplanowano dziś dyskusję podsumowującą negocjacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie warunków Brexitu. Okazją jest poranne spotkanie ministrów do spraw europejskich z 27 krajów. Sporną kwestią w tych rozmowach jest przyszła granica między Republiką Irlandii, kraju członkowskiego Unii, a Irlandią Północną, należącą do Zjednoczonego Królestwa.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Unia Europejska UE ŚWIAT Wielka Brytania Europa

Szef KE 25 lipca w Waszyngtonie. Rozmowy z Trumpem o cłach

25 lipca przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker leci do Waszyngtonu na rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Ta wizyta była już zapowiadana, ale dziś potwierdzono datę spotkania. Rozmowy mają dotyczyć głównie kwestii handlowych, a także bezpieczeństwa energetycznego i spraw związanych z polityką zagraniczną. Do wizyty dochodzi w momencie napiętych relacji handlowych na linii Bruksela-Waszyngton.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska UE ŚWIAT Komisja Europejska Europa Ameryka

Jest umowa handlowa UE-Tokio. "Przeciw protekcjonizmowi"

Unia Europejska i Japonia podpisały umowę o utworzeniu strefy wolnego handlu. To największa tego typu umowa na świecie. Podpisy pod dokumentem złożyli w Tokio premier Japonii Shinzo Abe, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Przedstawiciele Japonii i Unii wynegocjowali także największy na świecie obszar bezpiecznego przepływu danych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska UE ŚWIAT Japonia Donald Tusk Azja

Premier na szczycie nt. integracji Bałkanów Zachodnich z UE

W Londynie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczął się szczyt dotyczący integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. W spotkaniu tzw. Procesu Berlińskiego, zapoczątkowanego 4 lata temu w stolicy Niemiec, oprócz polskiego premiera biorą udział szefowie rządów oraz przedstawiciele władz 7 krajów UE oraz 6 państw bałkańskich.
Zobacz więcej na temat:  UE Unia Europejska ŚWIAT Bałkany Mateusz Morawiecki premier

Ambasadorowie UE zajmą się Nord Stream 2

Unijni ambasadorowie omówią dziś w Brukseli po raz pierwszy zmiany w dyrektywie gazowej, które mają utrudnić powstanie gazociągu Nord Stream 2. To krok naprzód w prowadzonych pracach nad nowelizacją, o co zabiegała Polska. Do tej pory Bułgaria, kierująca w tym półroczu pracami Unii, hamowała te prace, ograniczając je jedynie do rozmów technicznych na poziomie ekspertów.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 ŚWIAT Unia Europejska UE

Jak Polacy oceniają członkostwo w UE? Nowy sondaż

Z badania Eurobarometru wynika, że 70 procent Polaków oceniło pozytywnie członkostwo w Unii Europejskiej. Według sondażu opublikowanego rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się od 23 do 26 maja, poparcie dla Wspólnoty w naszym kraju jest większe niż średnia unijna. Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu, a wzięło w nim udział około 27 tysięcy respondentów z unijnych krajów.
Zobacz więcej na temat:  UE Unia Europejska ŚWIAT POLSKA sondaż