more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ukraina

Walki o Bachmut pułapką dla Rosjan? ISW: powtarzają swoje stare błędy

Walki o Bachmut w obwodzie donieckim mogą stać się dla Rosjan pułapką - analizują w najnowszym raporcie specjaliści amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną. Według ekspertów zaangażowanie znacznych sił w szturm na to miasto świadczą o tym, że rosyjskie dowództwo nie wyciągnęło wniosków z wcześniejszych walk o Siewierodonieck i Lisiczańsk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022

Wojna na wschodzie. Pomoc dla Ukraińców w obliczu zimy [SŁUCHAJ OD 9.00]

Potrzeby Ukraińców w obliczu zbliżającej się zimy i ataków niszczących ich infrastrukturę energetyczną są coraz większe. O tym, jak pomagamy, co jest najbardziej potrzebne Ukraińcom właśnie teraz, w raporcie Małgorzaty Abgarowicz i materiale Beaty Makowskiej z Radia Wrocław oraz rozmowie z gościem Antonem Marchynskyim z Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie pomoc

Rusza Rada Ministerialna OBWE. Dyplomaci będą mówić o wojnie na Ukrainie

W Łodzi rozpoczynają się dwudniowe obrady Rady Ministerialnej OBWE. To główny organ decyzyjny Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której w tym roku przewodniczy Polska. Na obrady przybyli szefowie dyplomacji i wysocy rangą przedstawiciele 57 państw - od Kanady, przez kraje europejskie, po Rosję.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polityka zagraniczna Polski dyplomacja OBWE MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau Łódź Ukraina

Kolejny list-bomba w Hiszpanii. Tym razem trafił do firmy produkującej uzbrojenie dla Ukrainy

W środę wieczorem, ok. godz. 20.00, do hiszpańskiej firmy Instalaza w Saragossie przyszedł list-bomba - podobny do tego, który tego samego dnia po południu wybuchł na terenie ambasady Ukrainy w Madrycie, lekko raniąc jednego pracownika. Instalaza jest firmą zbrojeniową produkującą sprzęt przekazywany Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie bomba

Niemieckie patrioty dla Ukrainy? Szef polskiego MON o szansie na zmianę stanowiska Berlina

- Podczas dzisiejszej rozmowy z niemiecką minister obrony Christine Lambrecht ponownie przekonywałem do rozstawienia wyrzutni Patriot na Ukrainie. Minister zadeklarowała, że przedstawi tę kwestię w ramach rządu. Liczę na poparcie - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Patriot wojna 2022 Ukraina Niemcy

Hiszpania: wybuch w ambasadzie Ukrainy. "Ładunek domowej roboty w przesyłce"

List, w którym znajdował się ładunek wybuchowy domowej roboty, który eksplodował w środę w ambasadzie Ukrainy w Madrycie, był adresowany do ambasadora Serhija Pohorelcewa; ładunek ten miał niewielką siłę rażenia i spowodował niegroźne obrażenia palca u pracownika placówki dyplomatycznej - wynika z ustaleń hiszpańskiej policji i służb medycznych, na które powołują się lokalne media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Hiszpania Madryt

Niemiecki minister wytyka błędy ws. Nord Stream. Przyznaje, że przyczyniło się to do wybuchu wojny

Szef resortu sprawiedliwości Niemiec stwierdził, że trzymanie się gazociągu Nord Stream 2 było z dzisiejszej perspektywy wkładem Niemiec do wybuchu wojny na Ukrainie. Słowa Marco Buschmanna zacytowało we wpisie na Twitterze tamtejsze ministerstwo sprawiedliwości. Na wpis odpowiedział obecny wiceszef ukraińskiego MSZ Andrij Melnyk.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Niemcy Nord Stream 2