more_horiz
PR24 Portal
Section05

Unia Europejska

Afera z udziałem Ursuli von der Leyen. Wyciekło nagranie. "Musicie wymyślić, jak obejść zasady"

W Bułgarii szeroko omawiany jest skandal, w który uwikłana jest przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ujrzał on światło dzienne po tym, jak Radostin Wasilew, deputowany partii "Kontynuujemy Zmiany", ujawnił nagranie z rozmów między przedstawicielami swojego ugrupowania i członkami partii GERB Bojko Borisowa - pojawił się w nim budzący kontrowersje wątek z szefową KE.
Zobacz więcej na temat:  Bułgaria Ursula von der Leyen Komisja Europejska Unia Europejska Strefa Schengen strefa euro Europa ŚWIAT

Białoruskie i rosyjskie ciężarówki nie wjadą do Polski. Jest rozporządzenie MSWiA

Polska wprowadza dalsze ograniczenia na przejściach granicznych z Białorusią. Od północy 1 czerwca do odwołania towarowy ruch graniczny na przejściach z Białorusią będzie zawieszony. Dotyczy to samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi lub Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Unia Europejska POLSKA sankcje MSWiA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

TYLKO U NAS Polskie sankcje na białoruski reżim. Łatuszka: to przykład dla całej Unii Europejskiej

Polska daje przykład całej Unii Europejskiej - tak o rozszerzeniu przez Warszawę sankcji na reżim w Mińsku mówi Polskiemu Radiu Paweł Łatuszka, jeden z liderów białoruskiej opozycji. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podjął decyzję o objęciu restrykcjami 365 obywateli Białorusi, a także o zamrożeniu środków finansowych i zasobów gospodarczych 20 podmiotów i 16 innych osób, powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Unia Europejska POLSKA sankcje

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Andrzej Duda: powinna powstać na poziomie europejskim

- Rosyjskie wpływy wymagają wyjaśnienia. Komisja ds. wpływów Rosji powinna powstać na poziomie europejskim. Zwróciłem się do premiera, żeby postawił tę sprawę na Radzie Europejskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda. W wygłoszony oświadczeniu głowa państwa poinformowała o podpisaniu ustawy o komisji ds. rosyjskich wpływów oraz o skierowaniu jej - w trybie następczym - do Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  polityka prezydent Unia Europejska Rosja Andrzej Duda

Kreml ingeruje w politykę na całym świecie. 300 mln dolarów to "wierzchołek góry lodowej"

Od 2014 r. Rosja wydała ponad 300 mln dolarów, by wpływać na polityków i władzę w ponad 20 państwach świata - ostrzegał w 2022 r. rząd USA. Według amerykańskiego wywiadu Rosja prowadziła też działania mające wpłynąć na amerykańskie wybory w 2016 i 2020 r. Ingerowanie Rosji w życie polityczne było lub jest badane przez komisje parlamentarne m.in. w USA, Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa ŚWIAT Mateusz Morawiecki Rada Europejska Unia Europejska GOSPODARKA

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Prezydent Duda: powinna powstać na poziomie europejskim

- Rosyjskie wpływy wymagają wyjaśnienia. Komisja ds. wpływów Rosji powinna powstać na poziomie europejskim. Zwróciłem się do premiera, żeby postawił tę sprawę na Radzie Europejskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda. W wygłoszony oświadczeniu głowa państwa poinformowała o podpisaniu ustawy o komisji ds. rosyjskich wpływów oraz o skierowaniu jej - w trybie następczym - do Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka prezydent Unia Europejska Rosja Andrzej Duda

UE zadłużyła się na 750 mld euro. Europoseł Rzońca: trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy

- Trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy na spłatę unijnego zadłużenia. Prowadzony jest wielki przegląd ram finansowych UE i pojawiają się propozycje nowych podatków - powiedział europoseł komisji budżetowej PE Bogdan Rzońca. Dodał, że KE ma przedstawić zmiany w budżecie przed wakacjami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Unia Europejska podatki Komisja Europejska dług publiczny

Raport komisji śledczej PE ws. Pegasusa. Tarczyński: poziom podwójnej moralności jest nie do opisania

- Niemcy produkowały system szpiegujący i sprzedawały go niezgodnie z prawem poza UE, m.in. do Maroka. Tego samego Maroka, które podsłuchiwało prezydenta Francji - mówił  w Polskim Radiu 24 Dominik Tarczyński, eurodeputowany PiS i członek komisji śledczej PE ds. Pegasusa.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Parlament Europejski Unia Europejska korupcja pegasus

SONDAŻ Niemcy chcą zlikwidować prawo weta w UE. Polacy są temu przeciwni

Olaf Scholz na początku maja w Parlamencie Europejskim oświadczył, że potrzebna jest reforma systemu głosowania w Radzie UE, aby więcej decyzji mogło zapadać większością kwalifikowaną. Pracownia Social Changes na zlecenie wpolityce.pl przeprowadziła sondaż, w którym zapytała Polaków co sądzą o takich pomysłach.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska prawo Niemcy sondaż Olaf Scholz POLSKA społeczeństwo

Ambasador Litwy przy UE: szybkie nałożenie nowych sankcji na reżim w Mińsku jest konieczne

Ambasador Litwy przy Unii w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką podkreślił, że "szkoda, że niestety już od prawie pięciu miesięcy nie możemy dojść do porozumienia w sprawie pakietu, który miał dostosować sankcje na Białoruś do tych rosyjskich". - Powodem są żądania kilku krajów dotyczące złagodzenia restrykcji wcześniej nałożonych i wyłączenie z nich białoruskich nawozów - wyjaśnił Arnoldas Pranckeviucius.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Unia Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej Litwa Europa Beata Płomecka

TYLKO U NAS Ambasador Litwy przy UE dla Polskiego Radia: jesteśmy za szybkim przyjęciem sankcji wobec Białorusi

Ambasador Litwy przy Unii Europejskiej zaapelował o szybkie przyjęcie sankcji wobec Białorusi i podkreślił sprzeciw wobec łagodzenia restrykcji wcześniej nałożonych. Arnoldas Pranckeviucius w wywiadzie dla Polskiego Radia odniósł się do zabiegów grupy krajów na czele z Portugalią, które chcą wyłączeń dla białoruskiej soli potasowej i tym samym kilku producentów nawozów sztucznych. - Te wyłączenia są błędem, moralnie złe. Jeśli by zostały przyjęte mogłyby pomóc Łukaszence odzyskać wpływy z eksportu potasu, który, jak wiemy, odpowiada za 4 proc. PKB Białorusi i jest głównym źródłem finansowania reżimu Łukaszenki - powiedział ambasador Litwy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka