more_horiz
PR24 Portal
Section05
Unia Europejska

Szef RE: używanie terminu Polexit jest niebezpieczne

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegł polityków przed wykorzystywaniem hasła tak zwanego Polexitu. - Sprawa jest dramatycznie poważna, a ryzyko jest śmiertelnie poważne. Chciałbym, żeby ci, którzy robią wszystko w stronę tzw. Polexitu opamiętali się - mówił dziennikarzom w Warszawie były premier. Były premier odniósł się także do sporu o rządową reformę sądownictwa, a także kwestii budżetu unijnego na najbliższe lata. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Polexit Unia Europejska budżet UE 2014-2020 budżet ue Trybunał Sprawiedliwości UE

Europejski Fundusz Obronny

Utworzenie Europejskiego Funduszu Obronnego jest szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego; trzeba dbać, aby jak najwięcej polskich przedsiębiorstw z tego sektora mogło z niego skorzystać - powiedział w poniedziałek europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. Działania Funduszu komentował w Polskim Radiu 24 Jan Pie - przewodniczący zrzeszenia AeroSpace and Defence Industries Association of Europe (ASD).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska wojsko przemysł

Ekspert: gdy eurosceptycy się połączą, będą drugą siłą w PE

- Do tej pory to im się nie udawało. Jest kilka biegunów, wokół których te frakcje próbują się jednoczyć. Jednak wciąż nie wiadomo, co z wyniknie, czy eurosceptykom uda się to po wyborach - mówił w Jedynce prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski). Wybory do europarlamentu już w maju. Mowa była również o tym, czy Manfred Weber może być absolutnie pewny urzędu szefa Komisji Europejskiej i o tym, że proces pod hasłem "Spitzenkandidat" nie podoba się Paryżowi z przyczyn politycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Unia Europejska Emmanuel Macron Magdalena Skajewska

Beata Szydło: jestem gotowa wystartować w wyborach do PE

- Byłam już premierem i ten etap jest zamknięty, więc mogę podejmować różne nowe wyzwania. Doświadczenia związane z polityką europejską są atrakcyjne, ponieważ można powalczyć o sprawy Polski w Unii Europejskiej - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Unia Europejska Beata Szydło PiS Prawo i Sprawiedliwość Stanisław Janecki Parlament Europejski opozycja agresja

Prof. Karol Karski: Polacy pokazali przywiązanie do biało-czerwonych barw

– To, że 250 tys. osób przeszło pod biało-czerwonymi flagami stanowi o sile naszego narodu. Ci, którzy chcą nas obrażać są mało znaczący i nieistotni – powiedział prof. Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. W audycji "Sztuka Słuchania Ekstra" odniósł się do marszu z okazji Święta Niepodległości, który przeszedł ulicami Warszawy i tego, w jaki sposób Polacy świętowali 100. rocznicę odzyskania wolności przez nasz kraj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Karol Karski Święto Niepodległości społeczeństwo Marsz Niepodległości 11 listopada Unia Europejska odzyskanie niepodległości Warszawa

Jacek Czaputowicz: czekamy na ostateczne orzeczenie TSUE

- Tymczasowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, nakazując przywrócenie sędziów SN, wchodzi w rolę ostatecznego orzeczenia. Naszym zdaniem trzeba poczekać, to powinno być przedmiotem orzeczenia ostatecznego - powiedział we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unia Europejska Europejski Trybunał Sprawiedliwości Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf

Grzegorz Gil: najbliższy tydzień kluczowy ws. Brexitu

- Teraz mamy czas absolutnie krytyczny biorąc pod uwagę impas z ostatnich tygodni. Przełom powinien nastąpić maksymalnie przed świętami Bożego Narodzenia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, ekspert ds. międzynarodowych z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Gościem audycji był też dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Londyn Brexit Unia Europejska umowa wystąpienie Europa

Różnice zdań Polski i KE w sprawie zawieszenia ustawy o SN

Różnice zdań Polski i Komisji Europejskiej w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o wstępną decyzję unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie tak zwanych środków tymczasowych. Wiceszef Komisji Frans Timmermans uważa, że to postanowienie powinno być natychmiast wdrożone. Przedstawiciele polskiego rządu mówią, że potrzebny jest proces legislacyjny i nowelizacja ustawy. 
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy ŚWIAT Unia Europejska

Będzie przełom ws. Brexitu? Spotkanie ministrów w Brukseli

W Brukseli zaplanowano dziś dyskusję podsumowującą negocjacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie warunków Brexitu. Okazją jest poranne spotkanie ministrów do spraw europejskich z 27 krajów. Sporną kwestią w tych rozmowach jest przyszła granica między Republiką Irlandii, kraju członkowskiego Unii, a Irlandią Północną, należącą do Zjednoczonego Królestwa.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Unia Europejska UE ŚWIAT Wielka Brytania Europa