more_horiz
PR24 Portal
Section05
Unia Europejska

Premier w Salzburgu: nieprzyjmowanie uchodźców to suwerenna decyzja Polski

Kwestie migracyjne są głównym tematem nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w Salzburgu. Dwudniowe spotkanie rozpoczęła kolacja przywódców 28 krajów. Według unijnych dyplomatów, szczyt ma doprowadzić do złagodzenia napięć między państwami. Ma być także mowa o ochronie zewnętrznych granic Unii. 
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny imigranci w Europie ŚWIAT Mateusz Morawiecki Salzburg Unia Europejska

Szczyt UE w Salzburgu. "Stan kryzysowy ws. migracji się utrzymuje"

Na kilka godzin przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu UE w Salzburgu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że zaapeluje do przywódców krajów unijnych o zakończenie festiwalu wzajemnych oskarżeń w sprawie migracji. Szczyt UE, który odbędzie się w środę i czwartek, ma pomóc załagodzić napięcia między państwami członkowskimi na tym tle. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Paweł Dąbrowski, przewodniczący Rady ds. Uchodźców.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT migracja imigranci w Europie Unia Europejska

Ekspert: Polska jest ważna dla USA ze względu na geopolitykę

- Polska jest krajem ważnym dla Stanów Zjednoczonych. Ważniejszym niż była 10 lat temu, albo nawet przed inwazją Rosji na Krym, ze względu na położenie geograficzne - powiedział Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund of the United States, na antenie Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  NATO USA POLSKA Stany Zjednoczone Grzegorz Ślubowski Marek Wałkuski bezpieczeństwo Michał Baranowski kryzys migracyjny imigranci w Europie Unia Europejska Więcej świata

TYLKO U NAS Nowe fakty ws. budżetu UE. Miliardy euro wciąż są w grze

Jest odpowiedź Parlamentu Europejskiego na cięcia Komisji. Parlament Europejski jest za większym budżetem i nie zgadza się na duże oszczędności m.in. w polityce spójności. Trwa walka o tworzenie budżetu UE i jednocześnie o to, jaka będzie przyszłość Europy – o tym mówił eurodeptowany Jan Olbrycht w biurze PE w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Unia Europejska Parlament Europejski budżet ue Jan Olbrycht