more_horiz
PR24 Portal
Section05
Wawel

"Widzieliśmy zniszczony samolot, widzimy zniszczoną Ukrainę". Prezydent o katastrofie smoleńskiej

12. rocznica katastrofy smoleńskiej jest zdaniem prezydenta szczególna, "gdyż stają przed oczyma obrazy, które widzimy teraz w mediach - zniszczonej Ukrainy". - Tak, jak wtedy widzieliśmy zniszczony samolot, tak dzisiaj widzimy też zniszczoną Ukrainę - powiedział w Krakowie Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Ukraina wojna 2022 Andrzej Duda prezydent Wawel Kraków

"Rezydencja królów polskich". Wawel, czyli miejsce-symbol

Są takie miejsca, które stają się historią Polski i które każdy z nas powinien zobaczyć na własne oczy. Jednym z nich jest Wawel. To tu Władysław Jagiełło przywiózł krzyżackie sztandary zdobyte pod Grunwaldem i to tutaj bije dzwon Zygmunt. - Zamek Królewski, Wawel i wzgórze wawelskie to miejsce wpisane w nasze DNA, a jednocześnie to muzeum - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor prof. Andrzej Betlej.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Kraków Roman Czejarek zabytki

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty.
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

Wawel. Rok 2022 bogaty w wydarzenia

- Kolejne piętra obejmuje remont, największy projekt konserwatorski to parter północnego skrzydła. Tam będzie nowy skarbiec koronny, nowa, stała ekspozycja. Udostępnimy na nowo zaaranżowane przestrzenie I i II piętra, arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich przyjadą do nas z całego świata - tak o planach na 2022 rok mówił prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Kraków Dwójka Jakub Kukla muzeum

Pastel Wyczółkowskiego znów na Wawelu. "Kolejna strata wojenna wraca do polskich kolekcji"

Zaginiony w czasie II wojny światowej pastel Leona Wyczółkowskiego "Góralka/Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" z 1900 roku powrócił do macierzystych zbiorów na Zamku Królewskim na krakowskim Wawelu. Dzieło rok temu zostało wystawione w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Udało się je odzyskać dzięki wysiłkom pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony SZTUKA Leon Wyczółkowski Wawel małopolskie Kraków

"Nie tylko Bruegel i Rubens". Dzieła niderlandzkich mistrzów na Wawelu

- Jeżeli chodzi o niderlandzkie malarstwo XVI wieku to oczywiście nasuwa się skojarzenie z Bruegelem, XVII wiek to Rubens. Ale wtedy działa cała rzesza artystów, w cechu w Antwerpii zrzeszonych było 300 malarzy, co podobno dwukrotnie przekraczało liczbę piekarzy - mówiła na antenie Dwójki Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy "Nie tylko Bruegel i Rubens".
Zobacz więcej na temat:  Wawel Niderlandy Jakub Kukla Dwójka malarstwo

"Wiejska dziewczyna w żółtej chuście". Pastel Wyczółkowskiego wraca na Wawel

- Przeglądając archiwalia w naszym wawelskim archiwum, zauważam, że obraz namalowany w 1900 roku przez Leona Wyczółkowskiego był przechowywany w magazynie do roku 1939, kiedy wybuchła wojna i "Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" zniknęła - mówiła w Dwójce Agnieszka Janczyk, kurator zbiorów Prac na Papierze Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Wawel Leon Wyczółkowski Jakub Kukla SZTUKA
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem