more_horiz
PR24 Portal
Section05
Witold Lazar

Bojkowie: najmniej znani mieszkańcy Bieszczad

W Myczkowie nad Zalewem Solińskim od 10 lat działa Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków, prezentujące przedmioty należące do jednej z najciekawszych i jednocześnie najmniej znanych mniejszości etnicznych zamieszkujących II RP. Muzeum stworzone zostało głównie ze zbiorów lokalnego pasjonata, emerytowanego nauczyciela historii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Bieszczady Bojkowie muzeum Witold Lazar Trójka

Czeka nas głód? Co dla świata oznacza brak ukraińskiego zboża

Rosja uniemożliwia Ukrainie nie tylko sprzedaż zgromadzonych zbóż, ale także zasianie go na kolejne lata. – Rosjanie prowadzą świadomą politykę niszczenia rolnictwa ukraińskiego. Jest to uderzenie w jeden z filarów gospodarki. W ubiegłym roku aż 41 procent całego eksportu ukraińskiego stanowiły produkty. Zebrano wówczas 6 mln ton zbóż wartych pół mld dolarów – mówi Grzegorz Kuczyński, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce wschodniej. Agresor nie tylko uniemożliwia obsianie pól, czy wręcz niszczy uprawy, ale także wywozi sprzęt rolniczy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Beata Płomecka Wojciech Cegielski wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Władimir Putin Ukraina Rosja Unia Europejska Tomasz Grzywaczewski

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia pokaże jak chodzić po wodzie

Obserwacje kropli wody pod mikroskopem i za pomocą smartfona, konstruowanie łodzi i filtrów, a nawet... chodzenie po wodzie. To tylko niektóre atrakcje tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. - Woda jest interesująca, bo w wodzie zaczęło się życie i występuje na Ziemi w różnych postaciach - zapraszała w Trójce Katarzyna Nowicka z CNK. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy 2022 NAUKA

Co słychać w Łodzi, Tampere i Manchesterze?

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego zbadają krajobraz dźwiękowy trzech miast: polskiej Łodzi, fińskiego Tampere i angielskiego Manchesteru. Sprawdzą, co w tych miastach słychać, co dźwięczy i jak to wpływa na mieszkańców. Padną też pytania o prawo do ciszy, o prawo do emitowania dźwięku i o to, jak brzmienie miasta odzwierciedla priorytety polityczne, społeczne i ekonomiczne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Łódź Tampere Manchester dźwięki NAUKA badania Witold Lazar Trójka

Finlandia blisko wstąpienia do NATO. Jak zareaguje Rosja?

Prezydent Finlandii poinformował przywódcę Rosji o zamiarze przystąpienia jego kraju do NATO. Sauli Niinistö i Władimir Putin rozmawiali na ten temat telefonicznie z inicjatywy Helsinek. Złożenie wniosku o wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego ma być ogłoszone jeszcze w ten weekend. – Inwazja Rosjan na Ukrainę wstrząsnęła Finami na tyle głęboko, że społeczeństwo uznało, iż dalsze pozostawanie w takiej swoistej szarej strefie jest nieskuteczne – skomentował w audycji "Świat do trzeciej" prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Witold Lazar społeczeństwo Trójka Ukraina Finlandia NATO prąd

Kim był Jan Gaszczyk? Niezwykła historia zegarka i zjednoczenia rodziny

– Pamięć o wspaniałej postaci Jana Gaszczyka dzisiaj zawitała do Brennej. Jesteśmy bardzo dumni, jako mieszkańcy, że ten młody człowiek zostawia nam przepiękne świadectwo walki o wolność. Musimy zadbać o to, żeby to jego dziedzictwo zostało przekazane młodemu pokoleniu, żeby pamięć o tych wspaniałych bohaterach nie zaginęła, ale budowała patriotyzm lokalny – mówił Jan Pilch, wójt gminy Brenna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar II wojna światowa Śląsk rodzina

Wojna na Ukrainie. Przerażająca prawda nie tylko o żołnierzach

Jak zwraca uwagę gen. Roman Polko, Władimir Putin traktuje żołnierzy jak mięso armatnie, ale także wielkomiejskie rosyjskie społeczeństwo nie jest przejęte stratami żołnierzy pochodzącymi z prowincji, z kierunków azjatyckich. – Traktują to jak coś normalnego, że ktoś inny ginie w imię tej wojny, którą oni uważają za słuszną – ocenia były dowódca jednostki "Grom". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Maciej Jastrzębski Beata Płomecka Wojciech Cegielski wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Władimir Putin Ukraina Rosja Unia Europejska

Matury 2022. Nauczyciel podchodzi do egzaminu razem ze swoimi uczniami

Robert Berger ma tytuł magistra, jest nauczycielem matematyki w liceum i w tym roku… przystąpi do matury z tego przedmiotu. Jak wyjaśnił, to gest solidarności z uczniami, dla których egzamin z "matmy" jest jednym z największych maturalnych wyzwań. – Bardzo często spotykam się z sytuacjami, gdzie młodzież ma mentalny problem z podejściem do matury. Chcę im pokazać, że jestem z nimi i że dadzą radę – powiedział w audycji "Trójka do trzeciej".
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka matura 2022 szkoła matematyka nauczyciel edukacja matura społeczeństwo

Konstytucja 3 maja: co o niej wiemy?

Co roku świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ale co sami wiemy o wydarzeniach sprzed 231 lat? Przecież okoliczności jej uchwalenia były pełne intryg i wybiegów, zaś koniec jej działania niezwykle dramatyczny – aż dziw, że do dziś nie nakręcono na ten temat wielkiego widowiska historycznego w hollywoodzkim stylu!
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja historia Polski społeczeństwo Stanisław August Poniatowski Targowica Trójka Witold Lazar

Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii testem dla całej Europy

Polska i Bułgaria poinformowały o wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji. Oba kraje odmówiły realizacji żądań Moskwy, by zmienić sposób rozliczania opłat za gaz w taki sposób, by importerzy musieli kupować ruble na rynku walutowym, tym samym stale wzmacniając rosyjską walutę. – Rosjanie wybrali sobie te dwa kraje jako poligon doświadczalny i element testu dla całej Unii Europejskiej – ocenia dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce wschodniej Grzegorz Kuczyński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Witold Lazar społeczeństwo Trójka Ukraina Władimir Putin Gazprom gaz Bułgaria Grecja Unia Europejska energetyka

Przywrócić Beti naturze. "Projekt Kondor" w krakowskim zoo

Beti – samica kondora wielkiego, która w zeszłym roku urodziła się w krakowskim ogrodzie zoologicznym, ma szansę trafić do Argentyny i zamieszkać w swoim naturalnym środowisku. "Projekt Kondor", bo tak nazywa się akcja, to pierwszy taki przypadek w Polsce. Reintrodukcja, bo tak nazywa się ten proces, będzie możliwa dzięki współpracy z argentyńską organizacją Bioandina, która dotychczas przywróciła naturze już 200 ptaków tego gatunku.  
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka zwierzęta ptaki Argentyna Ameryka Południowa Kraków małopolskie ZOO opieka nad zwierzętami

Domy przysłupowe – dziedzictwo transgranicza woła o ocalenie

Schirgiswalde w Niemczech, Vysoka Lipa w Czechach, Bogatynia w Polsce – te trzy miasta w sąsiadujących ze sobą krajach łączy wspólne dziedzictwo architektoniczne w postaci domów przysłupowych. Wiele z tych znajdujących się po polskiej stronie niestety jest w fatalnym stanie. O ocalenie ich od zapomnienia walczą mieszkańcy województwa dolnośląskiego i miłośnicy regionu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka Piotr Słowiński dom dolnośląskie Dolny Śląsk Turów zabytki Czechy Niemcy

Fascynująca przygoda z dźwiękami

Od zarania dziejów muzyka nie tylko kształtuje relacje międzyludzkie, ale jest zarazem formą komunikacji, tworzy tożsamość grupową, pozwala wyrażać emocje, ułatwia uczenie się języków obcych, fizyki i matematyki. Tworzenie muzyki to marzenie wielu osób, choć tylko niewielu je spełnia. Teraz jednak stało się to dziecinnie proste dzięki nowej ekspozycji w Centrum Nauki Kopernik, która właśnie została otwarta.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp STYL ŻYCIA dźwięki NAUKA zabawa Centrum Nauki Kopernik Witold Lazar Trójka
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem