more_horiz
PR24 Portal
Section05

Witold Pilecki

Sprawiedliwi - apel o uhonorowanie Pileckiego i Andersa

Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders zaapelowała - podczas odbywających się w tym kraju Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu - aby za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej uhonorować tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata generała Władysława Andersa oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Witold Pilecki Władysław Anders II wojna światowa Niemcy nazizm Holokaust Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Z wizytą w Muzeum - Dom Rodziny Pileckich

Muzeum Dom Rodziny Pileckich mieści się w domu rodzinnym Marii Pileckiej – żony Witolda Pileckiego. Zostało powołane uchwałą Rady Miasta Ostrów Mazowiecka w kwietniu 2016 roku, a niedawno, 2 listopada miało miejsce wielkie otwarcie. – Projektując to muzeum i wystawę mieliśmy na myśli przede wszystkim starszą młodzież i ich rodziny – mówił dyrektor muzeum – Tak staraliśmy się opowiedzieć tę historię, żeby ona była zrozumiała dla młodych ludzi, bo wyszliśmy z założenia, że jak będzie dla nich zrozumiała, to będzie zrozumiała dla wszystkich. Wystawa jest dwujęzyczna, polsko-angielska. 
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Strefa Rodzica radio dla rodziców Agata Puścikowska

Andrzej Marek Ostrowski - siostrzeniec Witolda Pileckiego

- Mój wuj Witold Pilecki zatrzymał się właśnie w naszym mieszkaniu i z tego mieszkania po kilku miesiącach, we wrześniu 1940 r., został zabrany. Stało się tak celowo, ponieważ czekał na łapankę, aby trafić do Auschwitz - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Marek Ostrowski, siostrzeniec rtm. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Warszawa Józef Piłsudski społeczeństwo Polskie Radio 24 Witold Pilecki POLSKA historia Polski

PR24 Dom Rodziny Pileckich. Nowy punkt na muzealnej mapie Polski

- Naszym zadaniem jest nie tylko pamiętanie o Witoldzie i Marii Pileckich, ale także opowiadanie o tych wartościach, którymi oni żyli, i o tym, co dzisiaj możemy zrobić, integrując je - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Madaj (dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich). Gościem audycji była również Aleksandra Kaiper-Miszułowicz (kurator wystawy w Muzeum Dom Rodziny Pileckich).    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Maja Kluczyńska Polskie Radio historia Polski Armia Krajowa Witold Pilecki

Tajna Armia Polska. Konspiracyjna organizacja Pileckiego

83 lata temu powstała Tajna Armia Polska. Komendantem tej konspiracyjnej organizacji został Jan Włodarkiewicz, późniejszy dowódca "Wachlarza" - grupy dywersyjnej Armii Krajowej. Funkcję inspektora organizacyjnego pełnił Witold Pilecki, późniejszy ochotnik do Auschwitz, jeden z największych bohaterów II wojny światowej. Dzień później uroczystą przysięgę w Kościele Garnizonowym przy ul. Długiej w Warszawie odebrał od nich ks. Jan Zieja.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Witold Pilecki

Prapremiera filmu "Rotmistrz Pilecki". "Obraz ukazuje jego konsekwencję w działaniu"

Swoją prapremierę w siedzibie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL miał obraz "Rotmistrz Pilecki" w reżyserii Miłosza Kozła. Niemal 40-minutowy film w fabularnej formie opowiada o życiu i działalności Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera walki z komunizmem i nazizmem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Witold Pilecki komunizm nazizm

Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Historia bliska jak nigdy

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej ukazuje postać rotmistrza Witolda Pileckiego całościowo - nie tylko jako żołnierza, ale i harcerza, ziemianina, męża i ojca, pozwala także poznać losy jego żony i dzieci. – Mamy nadzieję, że widzom będą towarzyszyły emocje, bo wystawa jest szalenie mocna i wzruszająca w przekazie – ocenia Karol Madaj, dyrektor muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Katarzyna Cygler Witold Pilecki II wojna światowa Stanisław Perzyna

Otwarcie Muzeum Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

W Ostrowi Mazowieckiej otwarto muzeum poświęcone zarówno postaci Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera walki z komunizmem i nazizmem, jak i jego żonie Marii. W uroczystości wziął udział, oprócz najbliższej rodziny bohatera, prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki muzeum Witold Banach Mazowsze rodzina żołnierze historia Polski Muzeum - Dom Rodziny Pileckich Andrzej Pilecki Maria Pilecka Andrzej Duda

Rotmistrz Witold Pilecki – narodowy bohater o niezłomnym charakterze

W "Klubie Trójki" Arkadiusz Gołębiewski i jego goście przywołali osoby zmarłe, a w szczególności te, które nie mają swoich grobów. To postaci ważne dla naszej historii, którym przyszło zginąć poza granicami kraju, a za sprawą swoich talentów i miłości do kraju stały się wzorem dla przyszłych pokoleń. Głównym tematem była postać rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka Witold Pilecki historia Polski II wojna światowa

PR24 Wspomnienie poległych za ojczyznę. Jarosław Wróblewski: strata nieodżałowanej elity

- Za bramą Rakowieckiej 37 kilkaset osób zostało zamordowanych strzałem w tył głowy, powieszonych lub zadręczonych. Czuć stratę nieodżałowanej elity ludzi, którzy by wiele wnieśli w rozwój Polski - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Wróblewski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski patriotyzm Wszystkich Świętych Witold Pilecki