more_horiz
PR24 Portal
Section05
Władysław Anders

"Miejsce ważne dla polskiej tożsamości". Wicepremier Gliński o wzgórzu Monte Cassino

- To jest miejsce bardzo ważne dla polskiej historii, a także dla polskiej tożsamości; myślę, że nawet więcej: dla europejskiej tożsamości. To jest miejsce, które nam przypomina, że bez ofiary krwi nic na świecie nie istnieje, także nie istnieją narody, nie istnieje pokój, nie istnieje kultura - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podsumowując środowe uroczystości upamiętniające 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Monte Cassino Włochy II wojna światowa Władysław Anders ŚWIAT Europa historia Polski

78. rocznica bitwy o Monte Cassino. W środę główne uroczystości z udziałem ministra kultury

W środę 18 maja we Włoszech odbędą się uroczystości z okazji 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino i 130. rocznicy urodzin gen. Władysława Andresa. W oficjalnych obchodach weźmie udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Hołd żołnierzom Armii Andersa zostanie złożony także w Piedimonte San Germano, miasteczku wyzwolonym przez nich w 1944 r. 
Zobacz więcej na temat:  Monte Cassino ŚWIAT Europa Włochy HISTORIA historia Polski Władysław Anders armia Andersa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zwycięska walka o Monte Cassino. Pamięć, którą trzeba zachować

Drugi Korpus Polski, dowodzony przez generała Władysława Andersa, przełamał obronę Niemców i otworzył aliantom drogę na Rzym. W nocy z 11 na 12 maja 1944 roku wojska alianckie przystąpiły do decydującego szturmu. Operacja pod kryptonimem "Honker"  przyniosła zwycięstwo po tygodniu. Miało ono miejsce 18 maja. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Władysław Anders armia Andersa Monte Cassino Monte Casino Anna Maria Anders

"Monte Cassino - ostatni rozdział". Nowy dokument oddaje głos weteranom historycznej bitwy

- To jest opowieść o tym co oni ze sobą nieśli, to jest też opowieść o Polsce, bo oni to Polska. Z tego się wyłania odpowiedź na pytanie: dlaczego tam szli? - powiedział reżyser Tomasz Łysiak po premierze swojego najnowszego dzieła - filmu dokumentalnego "Monte Cassino - ostatni rozdział". Film ukazuie wspomnienia weteranów historycznej bitwy, a jego tytuł nawiązuje do wspomnień Władysława Andersa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Monte Cassino II wojna światowa armia Andersa FILM Władysław Anders

Armia Andersa - Wojsko Polskie z jeńców w ZSRR

- Anders był człowiekiem doświadczonym, wywodził się z armii rosyjskiej, znał język i realia. Przeżył gehennę aresztowany we Lwowie, siedział w więzieniu na Łubiance. Był to naturalny kandydat do objęcia tego stanowiska - mówił w Dwójce prof. Sławomir Kalbarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Audycję poświęciliśmy fenomenowi Armii Andersa i jej wędrówce z terenów ZSRR na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  armia Andersa historia Polski ZSRR Władysław Anders Dwójka Antoni Dudek

Józef Czapski: to był szok, oni wszyscy zostali zabici

- Zupełnie nie wyobrażałem sobie tego, żeby ci wszyscy ludzie mieli zostać zlikwidowani. Nikt w to nie wierzył, poza Andersem, który był przekonany, że to wszystko jest możliwe – mówił Józef Czapski, który z rozkazu gen. Władysława Andersa szukał zaginionych polskich oficerów na terenie sowieckiej Rosji.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska NKWD Katyń Józef Czapski Józef Stalin Władysław Anders HISTORIA Katyń 2022
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem