more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wojciech Cegielski

Ważna uroczystość wyznawców prawosławia. W Bazylice Bożego Grobu pojawi się tysiące wiernych

Tysiące osób spodziewanych jest w sobotę na najważniejszej uroczystości prawosławnej Wielkanocy w Jerozolimie. Chodzi o ceremonię Cudu Ognia w Bazylice Bożego Grobu. Wierni wierzą, że znajdująca się w kościele lampa zapala się sama, a światło jest następnie przekazywane do innych krajów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Jerozolima Wojciech Cegielski prawosławie

Izrael odrzuca presję USA ws. reformy sądownictwa. "Nie będziemy pouczani nawet przez przyjaciół"

Izraelski premier oświadczył, że nie ugnie się "pod presją Stanów Zjednoczonych". W bezprecedensowej publicznej krytyce, Benjamin Netanjahu odrzucił apel prezydenta Joe Bidena o wstrzymanie wywołującej ogromne kontrowersje reformy sądownictwa. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Wojciech Cegielski Benjamin Netanjahu

"To historyczny moment". Ambasador USA o utworzeniu amerykańskiego garnizonu w Poznaniu

- Jako Amerykanin polskiego pochodzenia jestem ogromnie dumny z decyzji prezydenta Joe Bidena o umieszczeniu na stałe wojsk amerykańskich oraz biur wojskowych tutaj, w Polsce. Tak, to prawdziwy przełom i historyczny moment - powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski o utworzeniu amerykańskiego garnizonu w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Mark Brzezinski USA Stany Zjednoczone Paweł Lekki Wojciech Cegielski

TYLKO U NAS "To historyczny moment". Ambasador Brzezinski o stałej bazie USA w Polsce

- To historyczny moment - w taki sposób, o utworzonym właśnie amerykańskim garnizonie w Poznaniu, mówi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. W specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia i podcastu Świat Mark Brzezinski podkreśla, że jest to pierwsza stała amerykańska baza w Polsce. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-amerykańskie POLSKA służby i bezpieczeństwo Mark Brzezinski Wojciech Cegielski

Protesty w Izraelu. Netanjahu opóźnił kontrowersyjną reformę sądownictwa

Izraelski premier opóźnił wprowadzenie w życie kontrowersyjnej reformy sądownictwa. Benjamin Netanjahu poinformował, że chce dać więcej czasu wszystkim stronom na rozmowę na ten temat. Decyzja jest następstwem protestów do jakich dochodziło w ostatnich dniach w całym kraju. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Wojciech Cegielski Benjamin Netanjahu protest

Rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ołeksij Daniłow: to przede wszystkim obrona Zachodu

Minął rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na terytorium Ukrainy. Nazywana przez Kreml "specjalną operacją militarną", nieuzasadniona agresja miała trwać maksymalnie trzy dni. Ukraińcy jednak wciąż się bronią, a także zaczęli przeprowadzać kontrofensywę w niektórych miejscach frontu. - To przede wszystkim obrona Zachodu - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia sekretarz Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Paweł Lekki Adam Dąbrowski Wojciech Cegielski Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa

Admirał Bauer podsumował rok wojny. "Putin się przeliczył, zapłaci za to ogromną cenę"

- Putin myślał, że wygra tę wojnę w ciągu kilku dni. A ta przechodzi do historii jako "wojna trzydniowa, która trwa już rok" - powiedział w rozmowie z zagranicznym korespondentem Polskiego Radia Wojciechem Cegielskim przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer. Pochwalił też Polskę za "wzorcowe zachowanie" na poziomie politycznym i wojskowym tuż po incydencie rakietowym w Przewodowie w listopadzie ubiegłego roku.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 NATO Wojciech Cegielski

Antony Blinken poleci na Bliski Wschód. Będzie próbował złagodzić napięcia w regionie

Amerykański sekretarz stanu włącza się w wysiłki na rzecz uspokojenia sytuacji w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Antony Blinken przybędzie w poniedziałek do Ramallah oraz do Jerozolimy, gdzie będzie rozmawiać z obiema stronami konfliktu. Amerykański polityk przylatuje na Bliski Wschód w kilkadziesiąt godzin po fali zamachów w Jerozolimie. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jerozolima Antony Blinken Wojciech Cegielski Bliski Wschód