more_horiz
PR24 Portal
Section05
Wojska Obrony Terytorialnej

Instruktorzy Gwardii Narodowej USA są już w Polsce. Brzezinski: nasze partnerstwo jest bliższe niż kiedykolwiek

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał, że "partnerstwo amerykańsko-polskie, również w sferze militarnej, jest bliższe i trwalsze niż kiedykolwiek". Poinformował również, że gen. Richard Neely i instruktorzy z Gwardii Narodowej z Illinois są już w naszym kraju i będą szkolić żołnierzy WOT. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA Ameryka Stany Zjednoczone armia WOT służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej broń żołnierze

PRZYGOTOWANI Chcesz zostać żołnierzem? Sprawdź, jak wygląda rekrutacja do Wojska Polskiego

- Mamy w ofercie Wojska Obrony Terytorialnej, aktywną rezerwę, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową czy służbę zawodową - wylicza ppłk Waldemar Krzyżanowski z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Którą z formacji wybrać? Jak zaciągnąć się do armii? O tym mówimy w szóstym odcinku cyklu pt. "Przygotowani".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko Wojska Obrony Terytorialnej Ministerstwo Obrony Narodowej armia

Polska z ośmioma medalami w Invictus Games. Mjr Rzadkowska: w tych igrzyskach chodzi o coś więcej niż rywalizację

- Żołnierze mogą spotykać się z żołnierzami innych armii i dzielić podobne problemy. Wielu z nich, tracąc zdrowie, przechodziło później przez te same trudności. Możliwość spotkania z osobą, czasami z drugiego końca świata, pokazuje, że nie jesteśmy sami (...) mamy wsparcie w drugiej osobie - mówiła w Polskim Radiu 24 mjr Katarzyna Rzadkowska (dyrektor Centrum Weterana).     
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej SPORT zawody

Amerykańscy żołnierze będą szkolić terytorialsów. Nauczą ich obsługi pocisków Javelin

Żołnierze Gwardii Narodowej amerykańskiego stanu Illinois przeszkolą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Jak poinformowało Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, Amerykanie poprowadzą też kursy dla strzelców wyborowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej broń żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej wojsko armia siły zbrojne USA Stany Zjednoczone

"Wprowadza dobrowolną zasadniczą służbę wojskową". Gen. Kukuła o ustawie o obronie ojczyzny

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał Wiesław Kukuła powiedział, że wchodzące jutro w życie zapisy ustawy o obronie ojczyzny stanowią podwalinę modelu obrony powszechnej państwa. Nowe przepisy umożliwią między innymi uzyskanie szerokich kompetencji wojskowych osobom nie związanym z armią, które chcą bronić Polski przed ewentualną agresją.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej ustawa

"Wojna na Ukrainie pokazała, że założenia, które przyjęliśmy, są strzałem w dziesiątkę". Generał Kukuła o WOT

- Terytorialsi uzupełniają zdolności wojsk operacyjnych, umożliwiają im skupienie się na najtrudniejszym odcinku walki. Reszta może być pod naszą kontrolą. Nasza siła wynika z tego, że operujemy w znanym terenie i pośród populacji, z której się wywodzimy - mówił w Polskim Radiu 24 dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 WOT Wojska Obrony Terytorialnej POLSKA

Polskie Radio 24 Płk Pietrzak: żołnierze WOT byli w drugiej linii, teraz stoją bezpośrednio na granicy

- Zaistniała potrzeba większego zaangażowania wojsk operacyjnych na kierunku zadań wynikających z zobowiązań sojuszniczych i innych, związanych z wojną na Ukrainie. Stąd tutaj zaangażowanie wojsk operacyjnych poszło w innym kierunku, myśmy ich zastąpili - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej WOT Białoruś Ukraina wojna 2022 granica kryzys na granicy

Pociski Javelin i Piorun. Szef MON: zdały egzamin broniąc Ukrainy przed rosyjską napaścią

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który obserwował na poligonie w Nowej Dębie szkolenie polskich i amerykańskich żołnierzy powiedział, że "pociski przeciwlotnicze Piorun i przeciwpancerne Javelin, zamawiane dla polskiego wojska, sprawdzają się w warunkach bojowych na Ukrainie". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej Javelin Piorun Ministerstwo Obrony Narodowej wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe broń

"Naszym celem jest, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy". Jasna deklaracja szefa MON

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że "naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy: 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko ojczyzna Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo MON

"Nasze zaangażowanie stale rośnie". Płk Marek Pietrzak o żołnierzach WOT

Na początku skupiało się ono głównie na tych brygadach wschodnich, jednak im ta fala uchodźców przelewała się nie jako coraz dalej w centrum Polski, na zachód, tym samym rosło również zaangażowanie naszych żołnierzy z innych brygad - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie Wojska Obrony Terytorialnej służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie wojna 2022 WOT Polskie Radio 24

"Kolejka chętnych czeka". Płk Marek Pietrzak o zainteresowaniu służbą w WOT

- Ciągle rekrutujemy, ciągle można się do nas zgłaszać. Można wręcz powiedzieć, że kolejka chętnych czeka na to, aby zostali przepuszczeni przez tę machinę rekrutacyjną i wstąpili w nasze szeregi - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA uchodźcy wojna na Ukrainie Wojska Obrony Terytorialnej służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie wojna 2022 WOT Polskie Radio 24

Terytorialsi wspierają wojewodów w pomocy uchodźcom. Na bieżąco reagują na potrzeby

Ponad półtora tysiąca żołnierzy WOT wspiera działalność administracji publicznej i samorządowej w organizacji procesu przyjmowania uchodźców. Wojsko na bieżąco otrzymuje informacje od wojewodów, gdzie obecnie potrzeba pomocy i większego zaangażowania terytorialsów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem