more_horiz
PR24 Portal
Section05
ZSRR

Anty-Czarnobyl. Co awaria w Three Mile Island mówi o bezpieczeństwie atomowym?

Porównanie katastrofy czarnobylskiej i wcześniejszej o siedem lat awarii w amerykańskiej elektrowni jądrowej pozwala wykazać główne grzechy, których skutki objawiły się 36 lat temu. Rozwiązania konstrukcyjne, decyzje polityczne i zachowania osób odpowiedzialnych za działanie reaktorów mogą stanowić naukę dla rodzącej się polskiej komercyjnej energetyki jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA energia atomowa Czarnobyl USA ZSRR elektrownia atomowa atom katastrofa w Czarnobylu historia ZSRR zimna wojna NAUKA

Katastrofa czarnobylska – tragedia oswojona przez kulturę masową

Jednym z elementów światowej popkultury XXI wieku stała się - głównie za sprawą serii gier komputerowych S.T.A.L.K.E.R i serialu "Czarnobyl" - katastrofa w czarnobylskiej elektrowni jądrowej z 1986 roku. Odniesienia do niej możemy dostrzec w dziełach współczesnej kinematografii, w książkach, grach i muzyce. Sama "czarnobylska strefa" stała się za to atrakcją turystyczną, która co roku ściąga tysiące turystów. 
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl ZSRR elektrownia atomowa katastrofa w Czarnobylu HISTORIA turystyka MUZYKA serial FILM Ukraina

Borys Jelcyn - prezydent, który doprowadził do rozwiązania ZSRR

- Borys Jelcyn ma tyluż krytyków, co zwolenników w Rosji i na świecie. Nie ulega jednak wątpliwości, że w epoce transformacji silny i charyzmatyczny prezydent był czynnikiem stabilizującym i dlatego Jelcyn zyskał szerokie poparcie w zachodnich kręgach politycznych - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji Polskiego Radia z 1997 roku.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Borys Jelcyn HISTORIA kpzr Rosja Ukraina ZSRR

"Polacy czuli się oszukani, podobnie jak dziś Ukraińcy". Historyk o zbrodni katyńskiej

- Są politycy którzy mają świadomość rosyjskich zbrodni na Ukrainie, ale, gdy dochodzi do wyciągnięcia z tego wniosków, zaostrzenia sankcji, to uciekają od decyzji. W pewnym sensie pozostawiają Ukrainę na pastwę losu. Podobieństwo do Katynia jest daleko idące - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Tadeusz Wolsza.
Zobacz więcej na temat:  Katyń II wojna światowa ZSRR zbrodnia katyńska historia Polski Ukraina

Rosyjski Bank Centralny obniża stopy procentowe. Rosji grozi potężna recesja wskutek nałożonych sankcji

Rosja zmierza w kierunku najgłębszej recesji od czasu rozpadu Związku Radzieckiego - ogłosił w piątek brytyjski rząd, po tym jak bank centralny Moskwy nieoczekiwanie obniżył kluczową stopę procentową, aby wesprzeć kurczącą się gospodarkę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel ropa naftowa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie gaz ziemny serwis wschodni wojna 2022 Europa ZSRR infografika

Brutalne mordy, tortury i publiczne egzekucje. Rosyjskie zbrodnie na Polakach

Na przełomie marca i kwietnia 2022 roku światem wstrząsnęły informacje o ludobójstwach ludności ukraińskiej, dokonanych przez rosyjskich żołnierzy m.in. w Buczy, Irpieniu i Hostomlu. Nie jest to pierwszy przypadek, gdy Rosjanie posuwają się do tak strasznych czynów. W ciągu ostatnich niespełna 230 lat z ich rąk zginęło kilkaset tysięcy Polaków, w tym kobiet, dzieci i osób starszych. Oto przykłady najtragiczniejszych rzezi w historii Polski, jakich dopuściła się Rosja. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL Rosja ZSRR komunizm II wojna światowa Powstanie Styczniowe śmierć ludobójstwo PRL zbrodnie wojenne Katyń represje

Powtórka z historii. Spojrzenie na Rosję sowiecką

- Jak się pójdzie za daleko, cały Związek Radziecki może się rozlecieć. Demokracja może być w porządku gdzie indziej, ale w Rosji? Co będzie z Ukrainą, jeśli zanadto liberalnie albo demokratycznie się urządzi? Pod tym względem nacjonalizm rosyjski jest bardzo silną podporą dla reżimów - mówił we wczesnych latach 80. w Radiu Wolna Europa prof. Adam Ulam, urodzony we Lwowie polityk i historyk o naturze władzy w Związku Sowieckim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka ZSRR Andrzej Mietkowski Rafał Habielski
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem