more_horiz
PR24 Portal
Section05

Zapad 2021

Rosyjski system rakietowy S-400 na Białorusi. Grochmalski: Rosja analizuje możliwość przesunięcia sił

- Początek tworzenia baz wojskowych na obszarze Białorusi przez Federacje Rosyjską - tak o obecności rosyjskiego systemu rakietowego S-400 na terytorium naszego wschodniego sąsiada mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, ekspert ds. międzynarodowych (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Białoruś Rosja wojsko Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Zapad 2021

Amerykańskie media: Rosja gromadzi swoje wojska w pobliżu ukraińskiej granicy

Ponowne gromadzenie rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą wzbudziło zaniepokojenie niektórych urzędników w Stanach Zjednoczonych i Europie, zwłaszcza, że Rosja zaostrzyła swoją retorykę względem Ukrainy - zauważa "Washington Post". Dziennik cytuje dyrektora studiów nad Rosją w organizacji non-profit CNA, Michaela Kofmana, który przekonuje że część wojsk uczestniczących w manewrach Zapad-2021 nie wróciła do baz, ale skierowała w pobliżu granicy z Ukrainą. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Ameryka Północna Rosja Ukraina Zapad 2021

NASZ WYWIAD "Wybory” do Dumy. Iwona Wiśniewska (OSW): tzw. mądre głosowanie Nawalnego może napsuć Kremlowi wiele krwi

- Władza ma wszelkie instrumenty, by sfałszować wyniki głosowania do Dumy i wdraża je regularnie. Jednak nasilające się niezadowolenie społeczne z obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej w Rosji, osłabia poparcie dla elity rządzącej i partii władzy – powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Rosja NASZ WYWIAD Władimir Putin Zapad 2021 UE wybory w Rosji Aleksiej Nawalny

"Ćwiczono nowy wariant wojny hybrydowej". Prof. Piotr Grochmalski o manewrach Zapad-2021

- Mamy do czynienia z nałożeniem się wielkich manewrów rosyjsko-białoruskich, w istocie głównie rosyjskich, z sytuacją niepewności pojawiającej się wśród sojuszników NATO, jaka będzie kondycja i determinacją sojuszu w związku z realizacją jego strategicznych celów - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).  
Zobacz więcej na temat:  granica Białoruś kryzys migracyjny uchodźcy Zapad 2021 Rosja ŚWIAT Europa

NASZ WYWIAD Zapad-21. Żochowski: scenariusz wojny o Białoruś i wątek S-400 pokazują, że Kreml stawia wciąż na czynnik militarny

- Oficjalny scenariusz manewrów Zapad-21 to przekaz politycznej wizji świata Kremla.  Rosja zdecydowała się na bardzo agresywne przesłanie, że przyczyną akcji zbrojnej jest ingerencja Zachodu i próba obalenia Aleksandra Łukaszenki – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Piotr Żochowski (OSW). Jak dodał, prawdopodobne jest, że Rosja w niedalekiej perspektywie dozbroi armię białoruską w systemy rakietowe S-400, które zostaną rozmieszczone w pobliżu granicy z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  służby specjalne wojsko służby i bezpieczeństwo Rosja Białoruś NASZ WYWIAD Aleksander Łukaszenka Litwa Łotwa Ukraina Władimir Putin Zapad 2021 USA UE

Zakończenie manewrów Zapad-2021. Dziś ostatni dzień rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych

Wojska rosyjskie biorące udział we wspólnych ćwiczeniach zaczęły wracać z Białorusi do punktów stałego rozmieszczenia w Federacji Rosyjskiej. Zakończyły się trwające tydzień rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2021. Na Białorusi odbywały się głównie na poligonach w obwodzie brzeskim blisko granic Polski i Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Rosja Zapad 2021 granica wojsko ćwiczenia wojskowe

"Białoruś nie może już się pozycjonować na państwo neutralne". Analityk PiSM o manewrach Zapad-2021

- Ewidentnie Aleksander Łukaszenka musi spłacić nieformalny dług wobec Rosji. Zapłacić za to, że Kreml wsparł go politycznie, finansowo i militarnie po zeszłorocznych wyborach - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Sytuację w związku z manewrami Zapad-2021 skomentował także Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Zapad 2021 ŚWIAT Białoruś

NASZ WYWIAD Khyłko ws. NS2: Rosja znów używa cen gazu jako broni przeciw UE, wciąż brak reakcji Brukseli, Berlina, USA

- Rosja od kilku miesięcy używa gazu jako broni przeciwko Unii Europejskiej, sztucznie ograniczając dostawy gazu do państw unijnych. I nadal nie ma w tej sprawie wyraźnej reakcji ze strony UE, Niemiec i Stanów Zjednoczonych – mówi dr Maksym Khyłko, podkreślając, że to kolejny dowód na to, że żadne gwarancje nie powstrzymają Rosji przed wykorzystaniem gazociągu Nord Stream 2 jako narzędzia nacisku i agresji przeciwko Ukrainie, jeśli ten projekt zostanie uruchomiony.
Zobacz więcej na temat:  służby specjalne wojsko służby i bezpieczeństwo Rosja Białoruś NASZ WYWIAD Aleksander Łukaszenka Litwa Łotwa Ukraina Władimir Putin Zapad 2021 Nord Stream 2 gaz USA UE GOSPODARKA

"Rosja może wykorzystać sytuację do konfliktu z Ukrainą". Kuczyński o manewrach Zapad-2021

- W czwartek kończą się formalnie manewry Zapad-2021, ale powrót oddziałów do baz będzie trwał co najmniej do połowy października. Wojna z Gruzją zaczęła się zaraz po zakończeniu manewrów strategicznych Kaukaz-2008. Wykorzystano oddziały, które miały wracać do koszar - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Rosji Grzegorz Kuczyński. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja polityka Władimir Putin Zapad 2021 Ukraina Europa

NASZ WYWIAD Operacja "Śluza". Alaksandr Azarau: ujęto grupę przerzucającą migrantów. Okazało się, że to specnaz, sprawę przejęło KGB

- Zadaniem białoruskich służb, m.in. specnazu OSAM, jest przeprawienie sprowadzonych przez reżim migrantów przez granicę UE. Jeśli tego nie zrobią, trzeba ich utrzymywać na Białorusi, albo odesłać. To oznacza wydatki, a reżim sprowadzał migrantów po to, by na nich zarobić – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Alaksandr Azarau, b. wiceszef oddziału zwalczającego nielegalną migrację, obecnie członek grupy BYPOL, która ujawniła operację "Śluza". Podkreśla, że Europa nie może otwierać granic, inaczej przegra z reżimem.
Zobacz więcej na temat:  służby specjalne wojsko służby i bezpieczeństwo Rosja Białoruś NASZ WYWIAD Aleksander Łukaszenka Litwa Łotwa Ukraina Władimir Putin Zapad 2021

"Liczymy na normalizację po zakończeniu manewrów Zapad". Szef MON o sytuacji na granicy

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyraził na antenie TVP nadzieję, że "twardość w postawie Polski spowoduje, iż reżim Łukaszenki zrezygnuje z próby wywołania kryzysu migracyjnego". Rząd liczy na normalizację sytuacji na granicy polsko-białoruskiej po zakończeniu manewrów Zapad-2021.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś granica migracja Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Zapad 2021

WYWIAD "Będą jakieś przepychanki, demonstracja sił, straszenie". Prof. Najgebauer o manewrach Zapad-2021

- Polska militarnie poszła do przodu, więc zaczęła niepokoić Rosjan. Chodzi o zakup nowoczesnego sprzętu, czy dążenie do liczebnej rozbudowy armii - ocenia prof. inż. Andrzej Najgebauer, kierownik Zespołu Modelowania, Symulacji i Informatycznego Wspomagania Decyzji w Sytuacjach Kryzysowych i Konfliktowych WAT. - Będą jakieś przepychanki, jakaś demonstracja sił, straszenie. Ale moim zdaniem wojny nie będzie - uspokaja. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie Zapad 2021 armia Rosja Białoruś infografika służby i bezpieczeństwo

NASZ WYWIAD Nerijus Maliukevičius: przez Zapad Putin sygnalizuje, że będzie bronił swych interesów na Białorusi za wszelką cenę

- Oprócz manewrów wojskowych bardzo ważną częścią ćwiczeń Zapad 2021 jest informacyjne odstraszanie. Putin wysyła komunikat, że będzie bronił rosyjskich interesów na Białorusi przed "agresją Zachodu" i zapewne ma na myśli także działania niemilitarne - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Nerijus Maliukevičius z Uniwersytetu w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  służby specjalne wojsko służby i bezpieczeństwo Rosja Białoruś NASZ WYWIAD Aleksander Łukaszenka Litwa Łotwa Ukraina Władimir Putin Zapad 2021