X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Żydzi

ONZ uwzględniła polskie poprawki. Przełomowa rezolucja dot. Holokaustu

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło jednogłośnie rezolucję ws. zaprzeczania Holokaustowi. W dokumencie znalazły się poprawki proponowane przez Polskę, m.in. na temat docenienia roli ruchów oporu przeciwko nazistom oraz osób ratujących Żydów.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne USA ONZ II wojna światowa Ameryka Północna ŚWIAT Krzysztof Szczerski

Dziś Dzień Judaizmu. Rabin Schudrich: warto szukać przestrzeni, które łączą

- Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce to dla nas wyzwanie, by pomóc katolikom poznać naszą wiarę - stwierdził Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Jego zdaniem, trzeba szukać takich przestrzeni w życiu społecznym, które łączą ludzi bez względu na religię czy światopogląd.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia aktualności katolickie judaizm Żydzi Kościół katolicki

"Niech przemówią tylko Ocalali". Zbliża się 77. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

"Świat nie wyciągnął lekcji z II wojny światowej. Po konsultacji z Prezydentem RP Muzeum pragnie, by podczas 77. rocznicy wyzwolenia, w 80-lecie rozpoczęcia Zagłady w KL Auschwitz, zamiast przemówień polityków była wymowna minuta ciszy i refleksji" - podało Muzeum Auschwitz. Jak podkreślono "niech przemówią tylko Ocalali z Auschwitz".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Auschwitz rocznica niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa III Rzesza Niemcy nazizm HISTORIA historia Polski Żydzi Armia Czerwona

Maria Kotarba. "Mateczka", która ryzykowała własnym życiem, aby pomóc innym

30 grudnia 1956 roku zmarła Maria Kotarba. W czasie pobytu w niemieckim nazistowskim obozie śmierci Auschwitz ta odważna kobieta pomagała Żydówkom Lenie Mańkowskiej i Gucie Bankier. Za swoje poświęcenie w 2005 roku została uhonorowana tytułem "Sprawiedliwej wśród Narodów Świata". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia Europy II wojna światowa Żydzi III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne sprawiedliwi wśród narodów świata Holokaust śmierć

Niemieccy sąsiedzi i urzędnicy grabili dobytek Żydów w czasie II WŚ. Nowe doniesienia "Spiegla"

W czasie gdy Niemcy deportowali i mordowali Żydów, sąsiedzi i urzędnicy grabili ich dobytek. Możemy o tym przeczytać w tygodniku "Spiegel" w tekście "Dlaczego zrabowane zasłony wiszą w niemieckich urzędach skarbowych". Skradzione przedmioty trafiały również do domów niemieckich urzędników. Tygodnik zaznacza, że zamawiano nawet konkretne przedmioty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa II wojna światowa nazizm Żydzi kradzież

Izaak Baszewis Singer - wielki pisarz, niezbyt dobry dziadek

- Izaak Singer nie był ciepłą osobą, był bardzo zajętym artystą, skupionym na swojej pracy. Ale gdy mając 20 lat odwiedziłam go w Stanach Zjednoczonych, zrozumiałam, jak niezwykłym był człowiekiem - mówiła w Dwójce Meirav Hen, wnuczka słynnego pisarza i noblisty.
Zobacz więcej na temat:  Isaac Bashevis Singer Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk pisarze i poeci literatura książki Żydzi KSIĄŻKA KULTURA Teatr Żydowski

Symcha Ratajzer-Rotem. Bohater powstania w getcie warszawskim

22 grudnia 2018 roku zmarł Symcha Ratajzer-Rotem, pseud. Kazik - łącznik Żydowskiej Organizacji Bojowej. To on w maju 1943 roku ewakuował z płonącego getta kilkunastu bojowników ŻOB-u. Wśród ocalonych przez niego osób był ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia Europy powstanie w getcie II wojna światowa III Rzesza Holokaust Żydzi śmierć nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy