more_horiz
PR24 Portal
Section05
aborcja

"Generacja pro-life". W USA rośnie liczba młodych przeciwniczek aborcji

"New York Times" w artykule pt. "Generacja Pro-life" wskazuje, że wiele kobiet przyjęło orzeczenie Sądu Najwyższego mówiące, że konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, z poczuciem szoku i strachu, ale dla części z nich oznacza to coś innego: triumf praw człowieka, a nie ograniczenie praw kobiet. Jak pisze gazeta, wśród przeciwników aborcji jest wiele kobiet "świeckich", które postrzegają swoje działania przeciwko aborcji jako część postępowego dążenia do praw człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA społeczeństwo aborcja protest

Kobieta skazana za zabójstwo noworodka, sześciokrotnie dźgnęła go nożem. Aborcyjni aktywiści mówią o "poronieniu"

21-latka z Salwadoru została skazana za zabójstwo. Salwadorski sąd uznał, że kobieta zamordowała dziecko po porodzie, podczas gdy jej obrońcy utrzymują, że poroniła. Kobieta ma spędzić w więzieniu 50 lat. Środowiska proaborcyjne na całym świecie chcą wykorzystać tę sprawę do liberalizowania prawa aborcyjnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Salwador Ameryka Środkowa dzieci aborcja zabójstwo ciąża

Pro-life w USA rośnie w siłę. Zamknięto ostatnią placówkę aborcyjną w stanie Missisipi

Jedyna placówka w stanie Missisipi, w której dokonywano aborcji, została zamknięta. To efekt decyzji Sądu Najwyższego USA. Sędzia Samuel Alito - autor projektu opinii dotyczącej orzeczenia z 1973 r. - zauważył, że ani żaden przepis Konstytucji USA, ani też 14. poprawka nie zawierają żadnego odniesienia do aborcji.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Missisipi aborcja ŚWIAT

Beata Kempa: Donald Tusk chce zdestabilizować kraj, by przejąć władzę

- Donald Tusk zachowuje się tak skrajnie nieodpowiedzialne w warunkach, kiedy trzeba zapewnić krajowi spokój i stabilność, proponuje tylko i wyłącznie awantury i wyprowadzanie ludzi na ulice. To jest skrojenie nieodpowiedzialne, to antyteza przywódcy, tremu człowiekowi nie powinno dać się żadnej władzy - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Kempa, europoseł (Solidarna Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Prawo i Sprawiedliwość aborcja Sejm Platforma Obywatelska Donald Tusk wybory w Polsce Dorota Kania Beata Kempa

W PE prace nad proaborcyjną rezolucją. Biskupi Europy przypominają: aborcja nie jest prawem człowieka

Do decyzji Sądu Najwyższego USA, która obaliła gwarancję tamtejszych praw aborcyjnych z 1973 r., do dyskusji nad kolejną rezolucją przygotowuje się Parlament Europejski. Ma wyrazić poparcie dla obalonego precedensu, który zapewniał możliwość usług aborcyjnych. W tym kontekście biskupi Europy ponownie przypominają, że "aborcja nie jest prawem człowieka".
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka USA Stany Zjednoczone Za życiem ŚWIAT Unia Europejska Europarlament Europa Kościół

Konwencja PO. Prof. Reginia-Zacharski: konsolidacja aktywu partyjnego

- Nowe były figury retoryczne, a sama treść czy propozycje były albo niezauważalne, albo - jak likwidacja konstytucyjnego urzędu - trudne. Politycznie może są to chwytliwe hasła, ale praktyka postawiłaby tu ogromne znaki zapytania - mówił o konwencji Platformy Obywatelskiej prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog (Uniwersytet Łódzki).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Prawo i Sprawiedliwość aborcja Sejm Platforma Obywatelska Donald Tusk wybory w Polsce Antoni Trzmiel

Dr Trzeciak o konwencji Platformy: powrót do tradycyjnego podziału na PiS i anty-PiS.

- Chodzi o taki zabieg, by osoby, które są przeciwnikami PiS, nie chciały wybierać innych ugrupowań niż właśnie Platforma Obywatelska - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sergiusz Trzeciak (Polski Instytut Liderów), komentując sobotnią konferencję PO. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Prawo i Sprawiedliwość aborcja Sejm Platforma Obywatelska Donald Tusk wybory w Polsce Magdalena Złotnicka

Konwencja PO. Prof. Mieczysław Ryba: logikę zastąpił oparty na emocjach, rozdygotany bełkot

- Tusk praktycznie nie wygłosił, poza krytyką PiS-u, tez programowych, które byśmy zapamiętali choć przez jeden dzień, wizji czy obietnic, o których można dyskutować. Jest jedynie straszenie PiS-em - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Prawo i Sprawiedliwość aborcja Sejm Platforma Obywatelska Donald Tusk wybory w Polsce prof. Mieczysław Ryba Magdalena Złotnicka

Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne. Krzysztof Lipiec: to jest nie do zaakceptowania

- Donald Tusk poczynił wielki rozjazd od tego, co kiedyś głosiła PO, a co czyni dzisiaj, gdy konkuruje ona z lewackimi środowiskami o w sumie niewielki elektorat. Nie wiem, czy warto, by PO zajmowała taką pozycję na scenie politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Krzysztof Lipiec (PiS), który dyskutował z senatorem Kazimierzem Kleiną (PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Prawo i Sprawiedliwość aborcja Krzysztof Świątek Sejm Platforma Obywatelska

Krulikowski: dyskusje światopoglądowe są dla Polaków ważne i będą powracać

- Jeżeli popatrzymy na wydarzenia tego tygodnia, czyli na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o liberalizacji aborcji [...], czy wczorajszą dyskusję korespondencyjną, jaka odbyła się na ulicach Warszawy, i wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego we Włocławku, to widzimy powrót do światopoglądowych sporów między koalicją rządzącą a opozycją - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Krulikowski, politolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja polityka społeczeństwo Polskie Radio 24

"Nie można ze zbrodni czynić prawa". Czarnek o odrzuceniu projektu liberalizującego przepisy dot. aborcji

Przemysław Czarnek na antenie radia RMF FM powiedział, że "jeżeli ze zbrodni robi się prawo, to mamy do czynienia z koszmarnym pomyleniem pojęć". - Aborcja jest zbrodnią, jest zabójstwem. Nie można ze zbrodni czynić prawa - podkreślił minister edukacji i nauki. Dodał, że w Polsce nie będzie zaostrzenia prawa aborcyjnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek aborcja zabójstwo dzieci prawo ustawa Sejm polityka