more_horiz
PR24 Portal
Section05

Adam Dąbrowski

TYLKO U NAS Korespondent Polskiego Radia był przy trumnie Elżbiety II. "Łzy płyną nieprzerwanym strumieniem"

W Londynie - ostatnie chwile, by pożegnać królową. O godz. 7.30 polskiego czasu zamknęły się drzwi Westminster Hall, gdzie od czterech dni trumna Elżbiety II wystawiona była na widok publiczny. By pokłonić się królowej, trzeba było stać w ogromnej kolejce - czasem nawet około 20 godzin. Nasz korespondent Adam Dąbrowski był w środku Westminster Hall. Teraz opisuje wielkie emocje, których doświadczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Królowa Elżbieta II Elżbieta II Londyn Adam Dąbrowski

Karol III brytyjskim królem. Proklamacja odczytana w Szkocji, Irlandii Płn. i Walii

Wieść o tym, że Karol jest nowym królem, rozległa się w Irlandii Północnej, Walii i Szkocji. Tekst proklamacji, który po raz pierwszy zabrzmiał w sobotę w Londynie, rozległ się między innymi w Edynburgu, do którego zmierza trumna zmarłej monarchini. Po odczytaniu proklamacji w Szkocji wiwaty wymieszały się z buczeniem. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Królowa Elżbieta II Karol III Adam Dąbrowski

Król Karol III przybył do Pałacu Buckingham. Wieczorem wygłosi orędzie do narodu

Brytyjski król Karol III przyjechał pod londyński Pałac Buckingham i wysiadł z samochodu, by przywitać się z licznie zgromadzoną publicznością. Na 19:00 naszego czasu przewidziano przemówienie monarchy, który obejmuje władze po śmierci królowej Elżbiety II, która zmarła wczoraj w wieku 96 lat. Król Karol uścisnął ręce zebranym, przyjął też kwiaty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Elżbieta II Królowa Elżbieta II Adam Dąbrowski Europa

Królowa Elżbieta przeprowadziła monarchię przez rozpad imperium

- Jeśli chodzi o początek panowania, to były wątpliwości co do tego, czy młoda wówczas królowa udźwignie odpowiedzialność, która na nią spadła. Teraz możemy powiedzieć, że zdecydowanie sobie z tym zadaniem poradziła - mówił w "Poranku Dwójki" dr Krzysztof Winkler z Grupy Britannia UW.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Elżbieta II Wielka Brytania Adam Dąbrowski królestwo Królowa Elżbieta II

Żegnamy brytyjską królową. "Mało kto pamięta świat bez Elżbiety II"

- To moment, w którym wiele się zmieni – trzeba sobie wyobrazić świat bez królowej Elżbiety i to może być wyzwaniem - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Wojciech Lewandowski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. 8 września w wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. 
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II odeszli 2022 Paweł Siwek Wielka Brytania Dwójka Adam Dąbrowski Antoni Libera śmierć Królowa Elżbieta II

Kryzys brytyjskich linii lotniczych. Adam Dąbrowski: tłumy ludzi, opóźnienia i gigantyczne kolejki

Na antenie Polskiego Radia 24 korespondent w Londynie Adam Dąbrowski zrelacjonował, jak obecnie wygląda sytuacja na Heathrow. - Największe lotnisko Zjednoczonego Królestwa i czwarte co do wielkości lotnisko Europy tego lata nie jest najprzyjemniejszym miejscem, a właśnie w tym tygodniu stało się przyjemne jeszcze mniej - przyznał gość audycji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adam Dąbrowski Antoni Trzmiel ŚWIAT Europa Wielka Brytania lotnictwo British Airways

Irlandczyk oskarża Polaków o kolaborację z hitlerowcami. Jest reakcja ambasady

"W przeciwieństwie do innych rządów w Europie, Polska nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami " - pisze charge d'affaires RP w Dublinie Agnieszka Skolimowska. To odpowiedź na opublikowany w Irish Times list Olivera Searsa, Irlandczyka o polskich korzeniach, właściciela dublińskiej galerii i fundacji krzewiącej pamięć o Holocauście. Znalazło się w nim zdanie o "kolaboracji Polski z Nazistami". To część trwającego od jakiegoś czasu sporu - wyjaśnia korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Irlandia historia Polski II wojna światowa nazizm okupacja niemiecka Adam Dąbrowski Holokaust

POLSKIE RADIO 24 Wyścig o fotel premiera Wielkiej Brytanii trwa. Dr Krzysztof Winkler: sytuacja jest nadzwyczajna

- Wiadomo, że nowy premier będzie od nowa tworzył swój gabinet, być może część ministrów pozostanie, ale to będzie już personalna decyzja nowego lidera. Faworytami zajmującymi najbardziej eksponowane stanowiska są Liz Truss oraz Rishi Sunak - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson polityka Londyn Adam Dąbrowski

Wielka Brytania: Boris Johnson poda się do dymisji. Jeszcze dziś oficjalne oświadczenie

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosi dziś, że poda się do dymisji. Potwierdził to rzecznik Downing Street. Za kilka godzin spodziewane jest oficjalne oświadczenie. To efekt buntu wewnątrz partii konserwatywnej. Według brytyjskich mediów publicznych Boris Johnson może próbować pozostać na stanowisku jako premier tymczasowy, do czasu wybrania nowego lidera Torysów - informuje z Londynu korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson Adam Dąbrowski

Kryzys rządowy w Wielkiej Brytanii. Dr Winkler: 38 osób podało się do dymisji

- Już w tej chwili pozycja Borisa Johnsona jest bardzo osłabiona i bardzo niewielu brytyjskich premierów przetrwało odejście ministra finansów, który jest uznawany za numer dwa w brytyjskim gabinecie na swoim stanowisku - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr politolog Krzysztof Winkler. Ekspert Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego skomentował napiętą sytuację polityczną w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Wielka Brytania Boris Johnson Adam Dąbrowski

Szczyt NATO w Madrycie. Jakie historyczne zmiany przyniósł?

– Widzimy trend, że dyplomacja, rozmowy z Rosją, zakładanie, że świat jest miły i sympatyczny idą do kosza. Teraz się zbroimy i fortyfikujemy, bo zobaczyliśmy, co dzieje się na Ukrainie – podsumowuje Wojciech Cegielski, który obserwował szczyt w stolicy Hiszpanii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Ukraina Rosja Unia Europejska Michał Strzałkowski Adam Dąbrowski Roman Polko Rafał Tomański Chiny Wojciech Cegielski Tomasz Grzywaczewski

Platynowy jubileusz Elżbiety II. Przed nami czas wielkiej zmiany?

Trwają huczne obchody 70. rocznicy panowania królowej Elżbiety II. W uroczystościach uczestniczą tłumy Brytyjczyków i gości z całego świata. Sama królowa jednak jest wielokrotnie nieobecna. – Nie da się ukryć, że ta luka po niej coraz bardziej rzuca się w oczy. Jest nieobecna częściej, niż by chciała. Fakt, że nie była się w stanie pojawić na musztrze paradnej, jest znaczący. Z tyłu głowy wielu Brytyjczyków jest chyba przeczucie, że za rogiem jest wielka zmiana – mówił w "Świecie do trzeciej" Adam Dąbrowski, londyński korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Ukraina Rosja Unia Europejska Michał Strzałkowski Elżbieta II Wielka Brytania Beata Płomecka Adam Dąbrowski Roman Polko

Sto dni wojny na Ukrainie. Prof. Boćkowski: konfrontacja dyktatury z państwami demokracji

- Konfrontacja dyktatury z państwami demokracji to konfrontacja grona osób, które mogą zrobić wszystko, nie przejmując się społeczeństwem, z osobami, które muszą liczyć się ze zdaniem społeczeństwa z racji polityki, wyborów i wielu innych rzeczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wojnie na Ukrainie prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Jakie cele strategiczne Rosjanie chcą osiągnąć na Ukrainie?
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina ŚWIAT Michał Strzałkowski Adam Dąbrowski Europa wojna 2022